Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ноктурија: Симптоми и третман

Ноктурија - главните симптоми:

Ноктурија е болест на генитоуринарниот систем, чиј главен симптом е зголемениот нагон за уринирање ноќе. Луѓето со оваа болест често одат во тоалет во текот на ноќта, поради што спиењето е нарушено, а лицето чувствува уморни и намалени перформанси. Треба да се напомене дека разговорот за ноктурија може да се случи само кога лицето оди во тоалет ноќе најмалку 2 пати, и за тоа нема предиспонирачки фактори, како на пример прекумерно количество течност пред спиење.

Причини

Оваа болест може да се појави кај лице како резултат на сериозни патологии, но не секогаш зголемената секреција на урина во текот на ноќта е поврзана со болести - понекогаш причините може да бидат сосема природни. Особено, луѓето често одат во тоалет во текот на ноќта во горниот случај (кога консумираат голема количина течност пред ноќта), додека земате одредени лекови, како што се диуретици.

Покрај тоа, честото ноќно мокрење често е инхерентно кај постарите лица кои го намалија мускулниот тонус на мочниот меур. Често постои ноктурија кај постари жени - патологијата се развива поради намалување на тонот на мускулите на карличниот под.

Ако зборуваме за причините за ноктурија поврзани со здравјето на пациентот, тогаш тие вклучуваат:

Симптоматологија

Ноктурија е показател за инхибиција на концентрацијата на бубрезите. Ова укажува на нарушување во метаболизмот на водата-сол на човечкото тело. Симптомите на болеста се како што следува - болно лице во текот на ноќта чувствува честа потреба за уринирање, по што има олеснување. Во исто време, ноктуријата често се комбинира со друга патологија - полиурија , која се карактеризира со честа мокрење за уринирање и во текот на денот и во текот на ноќта, како и зголемување на износот на ослободена урина.

Во исто време самата уринација е безболна, што овозможува да се разликува оваа болест од други патологии на генитоуринарната сфера, вклучувајќи циститис.

Поради фактот што спиењето на пациентот во текот на ноќта е нарушено, тој разви други симптоми, особено различни ментални нарушувања, имено:

  • зголемена анксиозност;
  • заборавот;
  • раздразливост и темперамент;
  • прекршување на перцепцијата на реалноста.

Ноктурија кај деца

Многу често, родителите се соочуваат со таков симптом на ноктурија, како што е инконтиненција на детето во текот на ноќта (бебето не може да се разбуди на време).

Причините за ноктурија кај децата се слични на возрасните, но тие исто така може да се спојат со стрес и нервна напнатост. Сите затоа што децата имаат неформиран нервен систем, а секој стрес е проследен со нарушувања во работата на сите органи и системи. И покрај тоа што третманот на ноктурија кај децата ќе биде сличен на третманот на болеста кај возрасните (што ќе се дискутира подолу), сепак психолошкиот фактор треба да биде исклучен - да се нормализира психолошката позадина во семејството и тимот каде што детето учи.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста се изведува со земање примероци на урина според Зимницки. Според оваа анализа, пациентот зема урина за анализа на секои три часа во текот на денот и ноќта, а на крајот од периодот на доза се одредуваат дневните и ноќните количини на урина што му се дадени. Ако преовладува ноќниот волумен - зборуваат за ноктурија.

Покрај тоа, примерокот според Zimnitsky ви овозможува да ги следите динамиката на текот на болеста во текот на третманот.

Третман

За да се ослободи од таквата патологија како ноктурија, неопходно е да се отстранат причините што го предизвикуваат. Особено, ако патологијата се развила во однос на позадината на болестите на генитоуринарниот систем, потребно е лекување на засегнатиот орган - во овој случај се прикажани антибиотици, хербални лекови и други лекови, кои може да ги избере само лекарот што го посетува.

Ако зборуваме за ноктурија, кај мажи кои имаат аденом на простата, потребен е антагонист на алфа1-адренорецептор или инхибитор на 5-алфа редуктаза. Ако ноктуријата кај жени на напредна возраст се развила поради слабоста на мускулите во долниот дел на дупката, се посочува специјална гимнастика или операција. Бидете сигурни да се придржувате кон процесот на лекување на соодветната исхрана. Вреди да се напомене дека во некои случаи само хируршка интервенција може да го спаси пациентот од исцрпувачка болест.

Добро докажани народни лекови кои помагаат да се спаси пациентот од болестите на урогениталната сфера, и како резултат - да се ослободи од ноктурија. Тоа се такви средства:

  • сокот од пулпата од тиква, кој треба да го земат мажи со зголемена простата, еднаш дневно за чаша - три недели;
  • лушпа на бели бреза лисја, погоден за мажи и жени, и кои мора да се конзумира во половина чаша неколку пати на ден;
  • одличен антиинфламаторски ефект врз карличните органи има лушпа од лисја од магдонос во млеко, што мора да се зема секој час.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Никтурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , нефролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Депресија (појавување симптоми: 3 од 8)

Менталните нарушувања, кои главно се карактеризираат со намалување на расположението, заостанатоста на моторот и менталниот пропуст, се сериозна и опасна болест, која се нарекува депресија. Многу луѓе веруваат дека депресијата не е болест и, згора на тоа, не претставува посебна опасност, за што се длабоко погрешни. Депресијата е прилично опасна болест, предизвикана од пасивност и депресија на лицето.

...
Диатеза на урична киселина (појавување симптоми: 3 од 8)

Диатезата на урична киселина не е независна болест. Ова е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација во телото на пациентот со голема количина на урична киселина, која има особеност да се кристализира. Мали сол кристали се испираат секој пат за време на процесот на емисија на урина. Таквата болест кај некоја личност продолжува безболно и без непријатност. Седиментот на соли на таква киселина наликува на мали црвеникави зрна со песок. Обележете ги само ако лицето ќе уринира во одреден капацитет.

...
Еклампсија (појавување симптоми: 3 од 8)

Еклампсија е компликација на бременоста, во која крвниот притисок се зголемува нагло и неочекувано (тешко е да се врати во нормала). Исто така, жената има висока содржина на протеини во урината и тешко оток на екстремитетите. Постојат два начини за излез од оваа состојба - повлекување на симптомите или кома. Оваа патолошка состојба може да му наштети на здравјето на не само на бремената мајка, туку и на нероденото бебе.

...
Невросифилис (појавување симптоми: 3 од 8)

Невросифилисот е болест на венерична природа која се меша со изведбата на некои внатрешни органи, а ако не се третира навреме, за краток временски период може да се прошири на нервниот систем. Често се јавува во било која фаза на сифилис. Прогресијата на невросифилисот се манифестира со симптоми како што се напади со сериозна вртоглавица, мускулна слабост, напади и парализа на екстремитетите и деменцијата.

...
Дијабетес мелитус тип 1 (појавување симптоми: 3 од 8)

Дијабетес мелитус тип 1 е инсулин-зависен тип на болест која има доста специфични причини. Најчесто тоа ги засега младите луѓе на возраст до триесет и пет години. Главниот извор на оваа болест е генетска предиспозиција, но експертите од областа на ендокринологијата прават разлика помеѓу други предиспонирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
нефрологот го зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .