Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Целијачна болест (глутен ентеропатија): симптоми и третман

Целијачна болест (глутен ентеропатија) - главните симптоми:

Целијачната болест е хронична болест на тенкото црево, во која постои повреда на неговата работа. Оваа болест се карактеризира со нетолеранција на глутенскиот протеин, поради што патологијата го добила второто име - глутената ентеропатија. Симптомите се најизразени во детството, но постарата личност е, толку помалку знаци на болест ќе бидат изразени.

Оваа патологија е многу ретка, но сепак, лекарите велат дека болеста се манифестира многу почесто кај жените отколку кај мажите. Многу е тешко жените со оваа болест да зачуваат дете и да се подложат на целосниот рок на бременост без компликации. Покрај тоа, вреди да се напомене дека постои голема веројатност за откривање на болест кај децата, што продолжува во латентна форма.

Болеста се изразува само кога едно лице јаде храна која содржи големи количества глутен. Затоа, кај пациенти со целијачна болест, житариците како јачменот, овесот, 'ржот и пченицата се опасни по здравјето и животот. По исклучувањето на производите, кои вклучуваат такви житни култури, целосното функционирање на цревото се продолжува шест месеци.

Денес, благодарение на најновите дијагностички методи, постои можност да дознаете повеќе за болеста, да дознаете дека некои од нејзините форми се погрешни за сосема различни болести на гастроинтестиналниот тракт.

Целијачната болест има такви непријатни симптоми како течни измет, зголемена емисија на гасови и силно намалување на телесната тежина. Со финалната изјава за таква дијагноза, пациентот до крајот на животот ќе биде принуден да следи строга диета.

Етиологија

Причините за ентеропатија на глутен се поделени во два вида - поради генетиката и стекнатите. Ако сè е јасно со вродениот тип на болеста - се формира дури и во матката, тогаш секундарните причини за овој процес се некои специфични фактори:

 • присуството на целијачна болест во најблиското семејство често е причина за прогресија на болеста кај детето;
 • Даунов синдром , во кој се нарушува развојот и структурата на многу внатрешни органи, се јавуваат дефекти на срцето и ментална ретардација;
 • оштетување на тироидната жлезда или една од неговите половини;
 • дијабетес мелитус ;
 • голема акумулација на лимфоцити во дебелото црево;
 • хепатитис , особено хроничен, чија активност надминува шест месеци;
 • разни инфективни процеси во цревата;
 • последиците од оперативни интервенции, на пример, отстранување на апендицитис ;
 • прекумерна потрошувачка на производи од брашно и житни култури кои содржат голема количина протеини;
 • продолжен тежок стрес.
Производи кои содржат глутен

Видови

Целијачната болест може да биде од неколку форми:

 • типични - знаци на болеста се појавуваат само од гастроинтестиналниот тракт;
 • атипични - симптомите се помалку изразени и поврзани со други внатрешни органи;
 • скриени - индикатори на болеста е многу тешко да се утврди;
 • латентен - не постојат симптоми, можно е да се утврди таква болест само во лабораториски испитувања на тестови;
 • огноотпорни - може да ги комбинира знаците на првите две форми.

Всушност, на лекарите е тешко да се дијагностицира целијачната болест, бидејќи нејзините примарни знаци се слични на симптомите на други гастроинтестинални заболувања. Точна дијагноза може да се направи само по дополнителни методи на испитување.

Симптоми

Симптомите својствени на целијачна болест може да се изразат поединечно или во групи, бидејќи симптомите се различни, во зависност од облиците на болеста наведени погоре. Целијачната болест кај возрасните ги чувствува следните проблеми на дел од гастроинтестиналниот тракт (кои се типични за типичната форма):

 • тешка дијареа - измет од сива боја, може да пена;
 • зголемен обем на столче;
 • откривање на слуз и масни честички во измет;
 • некарактеристично за здраво лице зголемување на големината на абдоменот (надуеност);
 • надуеност;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • акутна болка во стомакот по јадење;
 • повраќање по пиење млечни производи.

Атипични симптоми на целијачна болест се нарушувања на други внатрешни органи или системи:

 • густината на коскената маса се намалува, можни се фрактури;
 • болка во мускулите и коските;
 • мал раст на пациентот;
 • оштетување на забната глеѓ;
 • кожата добива бледа сенка;
 • чувство на голема жед и постојано;
 • намалување на телесната тежина, понекогаш и до критични индикатори.
Целијачна болест

За време на егзацербацијата на болеста има нарушувања во психата или однесување:

 • само-разговор;
 • нарушување на спиењето или целосно отсуство;
 • шизофренија ;
 • ненадејна промена на однесувањето - од мирна до агресивна;
 • неразумна анксиозност и анксиозност.

Покрај тоа, знаците на болеста, во поединечни случаи, може да бидат:

 • недостаток на кислород;
 • мигрена и честа вртоглавица;
 • зголемено потење;
 • замор;
 • мускулна слабост;
 • појава на алергиски осип на кожата.

Целијачната болест кај децата е изразена малку поинаку. Следните симптоми се типични за бебиња кои се на возраст под две години:

 • честите повици кон тоалетот "во голема мера" - измет излегуваат многу, и има остар и непријатен мирис;
 • Освен тоа, детето губи тежина многу;
 • заостанување, забавување на формирањето на забите;
 • задоцнување во развојот;
 • чести повраќање;
 • тешка надуеност.

За деца постари од две години и адолесценти, симптомите на глутенската ентеропатија ќе бидат следните:

 • дијареа наизменично со продолжено запек ;
 • алергиски ринитис или осип;
 • намалување на телесната тежина;
 • сериозен замор, поради што пациентот не може да издржи тежок физички напор;
 • невнимание, што придонесува за заостанување во учењето;
 • бледило на кожата.

Компликации

Ако не започнете навремено лекување или не се придржувате до специјална диета, ќе се појават сериозни компликации. За возрасни мажи и жени тоа ќе биде:

 • улцеративни неоплазми во тенкото црево;
 • брза прогресија на целијачната болест, во која симптомите не се повлекуваат од исхраната;
 • машка и женска неплодност ;
 • дефицит на витамин во телото;
 • чести фрактури поради разредување на коскеното ткиво;
 • појавата на рак во мочниот меур, стомакот, малиот и дебелото црево.

За децата, последиците од болеста ќе бидат скоро исти, само тие ќе бидат одложени во менталниот и менталниот развој. Фаталниот исход не е исклучен. Децата со ризик од помалку од две години се изложени на ризик.

Жените за време на бременоста, целијачна болест се заканува:

 • спонтани абортуси;
 • раѓањето на мртов фетус;
 • предвремено породување;
 • понатамошна стерилност.

Ако една жена, научила за болеста, сепак решила да остане бремена, тогаш лекарите препорачуваат да ги поминат сите девет месеци во болнички санаториум, под целосен надзор на специјалисти, а исто така се ограничуваат на една бременост и повеќе не планираат деца.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа болест кај децата, возрасните и бремените жени се состои од ист сет на акции. Признавањето на целијачната болест се изведува во неколку фази:

 • собирање на информации за болеста и испитување на пациентот од страна на лекарот;
 • лабораториски тестови;
 • хардверска инспекција.

Во првата фаза, лекарот треба да дознае сè за времето на првите симптоми, нивниот интензитет и колку му пречи на пациентот, дали еден од најблиските роднини страдал од слична нетолеранција на глутен. Потоа, лекарот ги испитува и испитува абдоменот за да утврди дали болката е присутна или не (кај бремени жени, палпацијата се изведува во раните фази). Го мери обемот на абдоменот, со цел да продолжи да го следи неговото намалување. Ако пациентот е дете, лекарот треба да ја сними неговата висина и тежина. Покрај тоа, ќе се бара консултација со алергологот.

Втората фаза на дијагностицирање се состои од спроведување клинички анализи на измет и крв. Ова се изведува за да се утврди нивниот хемиски состав. За да ја дознаете целосната слика за протокот на глутенската ентеропатија, спроведете дополнителни дијагностички методи:

 • EGD - процедура во која лекарот може целосно да ја процени состојбата на дигестивниот тракт;
 • биопсија на цревната мукоза;
 • МНР;
 • контрастна радиографија на цревата;
 • КТ скенирање;
 • Ултразвук.

Третман

Исхрана за целијачна болест

По целосна дијагноза на целијачна болест, лекарот пропишува методи на лекување кои имаат за цел враќање на правилното функционирање на цревата. Најефективниот метод на третман е диета за целијачна болест, која пациентот мора да се придржува до крајот на својот живот за да избегне формирање на компликации или смрт.

Исхрана за целијачна болест предвидува отфрлање на:

 • житарици - просо, овес, 'рж и јачмен;
 • производи од брашно - секое тесто од горенаведените житни култури, како и тестенини и гриз;
 • пушеле колбаси;
 • топла зачини и сосови;
 • чоколадо и кафе пијалоци;
 • кечап и мајонез;
 • солена или масна храна;
 • алкохолни пијалаци.

Исхрана вклучува употреба на сите количини:

 • производи од брашно врз основа на пченка, ориз и соја;
 • компири во било која форма;
 • овошје и зеленчук;
 • месо и риба;
 • која било храна која е без глутен.

Состојбата на пациентот се подобрува по еден месец на диета, а по две години работата на цревото е целосно обновена. Во поединечни случаи, лекарот пропишува лекови кои ја елиминираат алергиската реакција и го минимизираат појавата на други симптоми.

Превенција

Профилактички лекови наменети за целијачна болест не постојат, освен за диета што исклучува глутен. Но, покрај ова, треба:

 • водат здрав начин на живот, особено кај жените за време на бременоста;
 • навремена дијагноза и третман на гастроинтестинални заболувања;
 • неколку пати годишно се подложени на целосен преглед на лекарите;
 • Пред да планирате бременост, треба да се консултирате со доктор, и ако таквата одлука е донесена, треба да го поминете целиот период под постојан надзор на лекарите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате целијачна болест (глутен ентеропатија) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Колитис кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Колитис кај деца - воспаление на цревата, кое на крајот доведува до дистрофија на мукозниот слој на овој орган - таков процес е полн со неговата дисфункција. Во најголем дел од случаите, болеста се дијагностицира кај пациенти со средна и постара возраст, но опасноста од формирање останува кај доенчињата и кај децата во градинките.

...
Малдегестија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Maldigestia - кршење на процесите на варење. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

...
Дефицит на лактаза (појавување на симптоми: 6 од 20)

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденото, одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

...
Интоксикација (појавување симптоми: 6 од 20)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .