Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анална пукнатина: симптоми и третман

Анална пукнатина - главни симптоми:

Анална пукнатина - повреда на структурата на мукозната мембрана на човечкиот анус. Најчесто, таков дефект се јавува на задниот ѕид. Големината на пукнатината обично се движи од еден до два сантиметри. Но, и покрај ова, болеста, ако не се лекува, може да доведе до ризици по здравјето кај лицата со компликации.

Оваа болест е едно од првите места меѓу најчестите проблеми во областа на болестите на ректумот. Повеќе од педесет проценти од оваа болест се јавува кај жени, особено на возраст од дваесет и пет до четириесет години. Кај мажите се случува во поголема мера со нетрадиционална сексуална ориентација.

Но, не само возрасните се склони кон анална пукнатина. Многу ретко, но сепак, може да се манифестира кај деца. Често се погодени децата од предучилишна возраст и основно образование. Подеднакво се појавува кај деца од било кој пол. Во овој случај, аналната пукнатина не ја надминува големината на неколку милиметри.

Со текот на времето, рабовите на пукнатините се компактираат, што го прави потешко да се ослободи од таков деликатен проблем. И ако не започнете со терапија во време, тогаш постои веројатност за неколку пукнатини во анусот.

Ако ви обезбедиме ефикасен третман, може да се ослободите од оваа болест во скоро сите случаи. Единствен исклучок е ненавременото прибегнување кон специјалисти.

Етиологија

Причините за аналните пукнатини може да бидат многу фактори. Меѓу главните се следниве:

 • тежок физички труд;
 • пролонгиран запек ;
 • прекумерна апсорпција на алкохолни пијалаци;
 • странски објект во анусот;
 • седентарен животен стил или работни услови;
 • јадење храна зачинета со топли зачини;
 • било каква штета или повреда што директно влијаела на структурата на мукозната мембрана на анусот;
 • инфективна болест на дебелото црево;
 • акутни хемороиди ;
 • породување, чија компликација е таква патологија;
 • клизми, особено ако е погрешно да се спроведе таква постапка;
 • црви - најчеста причина за појава на анален пукнатина кај дете;
 • ХИВ инфекција ;
 • СИДА ;
 • оштетување за време на медицинскиот преглед;
 • специфичен сексуален однос - анален или геј секс.
Анална пукнатина

Видови

Болеста постои во неколку форми и може да биде:

 • акутна анален пукнатина - формирањето се случи пред помалку од еден месец. Овој вид на оштетување само-лечи по одредено време, околу еден месец и половина;
 • хронична анална пукнатина - се карактеризира со долго постоење и е придружено со лошо крварење.

Симптоми

Постојат неколку знаци на изразување на болеста:

 • силно чувство на печење во анусот, што може да се претвори во континуирана сензација на болка;
 • мала количина на крв, заедно со измет (лесно може да се види на тоалетна хартија). Структурата и бојата на изметот не се менуваат.

Според курсот и зачестеноста на симптомите на аналната пукнатина, можете независно да ја разликувате формата на болеста:

 • болка сензации. Во акутна интензивна, со времетраење до дваесет минути, тоа само го нарушува личноста за време на дефекацијата. Хроничната анална пукнатина не е изразена силно, трае околу три минути, чувствувате непријатност и за време и после дефекацијата;
 • грчеви. Хронична форма - не е придружена, а во акутен - спазам ја зголемува болката, носи пулсирачки тон;
 • крварење - двете форми на болеста се карактеризираат со ослободување на крв, единствената разлика е бројот. Хроничен - во помала мера, акутен - со поголем степен на концентрација;
 • Повторливоста на силната тежина на симптомите - за хроничната форма - е карактеристична, за акутна - бр.

За детето, особено новороденчето, демонстрацијата на симптомите е малку поинаква од возрасните.

Кај доенчињата, оваа болест се изразува во:

 • силен плач и плачење кога се излачуваат измет;
 • густина на столицата;
 • присуство на слуз во измет;
 • нарушување на спиењето;
 • отсуство на гасови;
 • мало зголемување на телесната температура;
 • зголемена анксиозност и анксиозност бебе.

Постар дете може:

 • независно одложување на фекалните празнења;
 • се жалат на непријатност и сензација на странски објект во аналниот премин;
 • детето може да одбие да оди во тоалет или да седне на котел поради страв од болка.

Во такви случаи, лекарите им препорачуваат на родителите да го следат отпуштањето на своето дете, бидејќи децата на училишна возраст често се срамат да зборуваат за таков проблем.

Компликации

Како и повеќето болести, нарушувањето во структурата на аналниот перинеум предизвикува последици за здравјето на возрасен или дете. Но, вреди да се напомене дека тие не се појавуваат кај сите пациенти, но во зависност од индивидуалниот тек на болеста.

Компликации на аналната пукнатина се:

 • постојан проток на крв (не само при движење на дебелото црево);
 • ширењето на инфекцијата преку цревната лигавица;
 • воспаление на мембраната околу ректумот (составена од масни клетки);
 • простатитис (кај мажи).

Дијагностика

Пред да му се даде конечна дијагноза на пациентот, лекарот мора да спроведе бројни дијагностички мерки кои се состојат од:

 • инспекција на анусот. Се изведува така што лекарот може да ја разликува формата на болеста со надворешни знаци;
 • клинички анализи;
 • истражување со користење на специјални алатки.

Испитувањето ќе му помогне на лекарот да го одреди типот на болеста и да го пропише правилниот третман. Ова е направено затоа што акутната и хроничната форма на аналната пукнатина е надворешно различна.

Акутна болест:

 • обликот на рамен пресек, околу два сантиметри во должина;
 • еластични рабови;
 • чисто дно

Хроничната анална пукнатина е претставена со:

 • во форма на јаз, но не и, туку во цик-цак;
 • набиени и остри рабови;
 • дното во лузни и со сивкаста нијанса.

Медицински тестови на измет и крв се вршат со цел да се исклучат други болести кои имаат слични симптоми и присуство на паразити во телото.

Инструменталното истражување вклучува:

 • аноскопија - дополнително користење на преглед на прсти;
 • ретроскопија - да се идентификуваат можните болести на дебелото црево;
 • иригоскопија - за да се исклучат или потврдат цревните лезии;
 • Ултразвук;
 • Х-зраци.
Иригоскопија

Третман

Можно е да се излечат аналните пукнатини на неколку начини:

 • лекови;
 • хирургија.

Третманот со лекови и масти е наменет за:

 • отстранување на болни сензации;
 • да се ослободи од дупка грчеви;
 • нормализација на екскрецијата на измет;
 • лекување.

Кога аплицирате за помош во раните фази на болеста, можете да се ослободите од неа со примена на специјални масти или свеќи од анални фисури, кои ги пропишува лекар, а пациентот може самостојно да изврши терапија дома. Лесни лаксативи можат да помогнат да се елиминира запек.

Операција за анална пукнатина се изведува само кога другите третмани не му помогнале на пациентот, како и на хроничниот тип на болеста. За време на операцијата, отстранете ги густите рабови на пукнатината и исчистете го дното на чирот. Ваквата медицинска интервенција ќе помогне во забрзувањето на процесот на лекување, по што целосната наплата на пациентот може да се гарантира. Времетраењето на операцијата е половина час.

По секој третман, на лицето му се препишува посебна диета, при што на пациентот му е забрането да се користи:

 • масна и пржена храна;
 • топло зачини, сосови и кечапи;
 • алкохол во сите количини.

Со анална исхрана треба да се збогати:

 • влакна;
 • житарици;
 • свежо овошје и зеленчук;
 • сушено овошје - особено суви кајсии, суво грозје, сливи и датуми;
 • ферментирани млечни производи.

Покрај тоа, пијте многу вода и незасладен зелен чај, најмалку два литра дневно.

Аналната пукнатина може да се третира со народни лекови. Од следниве билки и растенија се прават масти, декорации и тинктури. Рецептите се состојат од:

 • мек дел од алое;
 • мешавина од равнец, кентаур, кантарион и растително масло;
 • шумски лавица и камилица;
 • трици парен во врела вода;
 • јајца и рибино масло;
 • дабови кора;
 • мајчина душица и фармер;
 • calendula и божур;
 • моркови, цвекло и масло од јајца;
 • мудрец

Народни лекови вклучуваат седење бањи, кои се состојат од:

 • од млеко и кромид;
 • маргаритки;
 • сукцесија;
 • мента, но не и пиперка;
 • калиум перманганат;
 • нафтено масло.

Приемот на вакви бањи не смее да надмине десет минути дневно. Неопходно е да се применуваат секој ден, до целосно закрепнување.

Превенција

Профилактичните средства за анален пукнатина се во состојба целосно да го спречат појавата на таквото нарушување.

Превенцијата се состои од едноставни правила:

 • се придржуваат кон здрав начин на живот, целосно се откажуваат од алкохол и никотин;
 • храната треба да се состои од големи количества витамини, влакна и други хранливи материи. Особено исхраната треба да се следи кога аналната пукнатина се појавува кај детето;
 • не ја ограничувајте потребата за дефекација;
 • лична хигиена на гениталиите;
 • навремен третман на други анален болести;
 • физички напор, но не прекумерно;
 • околу половина час дневно да плаќаат пешачење (со седентарен животен стил);
 • ако процесот на дефекацијата не започне по пет минути од времето на трошење на тоалетот, подобро е да се одложи за некое време;
 • користи мали количества мешунки, колачи, нерафинирано сончогледово масло;
 • храната не треба да биде многу жешка или не е многу ладна;
 • пијте многу течности (најмалку два литра на ден).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате анален пукнатина и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: проктолог , хирург , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемороиди кај мажи (појавување симптоми: 5 од 12)

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...
Полипи на ректумот (појавување симптоми: 4 од 12)

Полипите на ректумот се такви бенигни туморски формации кои се формираат директно на цревниот ѕид, проширувајќи се кон луменот на овој орган, односно полнење на просторот во него. Полипите на ректумот, симптомите кои долго време може да бидат отсутни, од одредена фаза на време почнуваат да се манифестираат во форма на болка, чешање, непријатност во анусот. Тие можат да бидат придружени со развој на крварење, кое е предизвикано од појавата на ерозија на нивната површина.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 4 од 12)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Црви кај деца (појавување на симптоми: 4 од 12)

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...
Хемороиди кај жени (појавување симптоми: 4 од 12)

Хемороиди кај жени - болест која се карактеризира со формирање на хемороиди, поради проширени вени на аналниот премин и ректумот. И покрај фактот дека таквата болест се смета за мажествена, таа често се дијагностицира кај жените. Појавата може да биде поврзана не само со седентарен начин на живот или услови за работа, туку и со некои карактеристики својствени само за женското тело. Ова може да биде менструација, бременост или породување.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
хирургот зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .