Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Диатеза на уринарна киселина: симптоми и третман

Диатеза на уринарна киселина - главните симптоми:

Диатезата на урична киселина не е независна болест. Ова е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација во телото на пациентот со голема количина на урична киселина, која има особеност да се кристализира. Мали сол кристали се испираат секој пат за време на процесот на емисија на урина. Таквата болест кај некоја личност продолжува безболно и без непријатност. Седиментот на соли на таква киселина наликува на мали црвеникави зрна со песок. Обележете ги само ако лицето ќе уринира во одреден капацитет.

Патолошката состојба може да се појави кај возрасни и деца. Кај жените, дијатезата со уринарна киселина често се појавува за време на менопаузата , кај мажите таа е почеста по четириесет години. Болеста има свој код за Меѓународна класификација на болести (МКБ 10) - Е79.

Етиологија

Причините за дијатезата на уричната киселина на бубрезите може да бидат:

 • нарушување во исхраната. Особено кога се консумира во големи количини месо;
 • генетика;
 • чести стресни ситуации;
 • хепатитис ;
 • дијабетес мелитус ;
 • панкреатитис ;
 • зрачење на телото при третман на рак;
 • неконтролирана употреба на алкохолни пијалаци;
 • абнормално производство на протеини во бубрезите;
 • несоодветно хранење на деца во првите години од животот. Родителите се обидуваат да му дадат колку што е можно повеќе месо, погрешно претпоставувајќи дека има многу корисни компоненти за детето. Тоа ќе биде многу подобро за бебето ако свежо овошје и зеленчук преовладуваат во неговата исхрана;
 • несоодветна доза на течности дневно, што резултира со мала количина на урина;
 • патологија на структурата или функционирањето на бубрезите;
 • прекумерна вежба;
 • патогени бактерии во телото кои влијаат на бубрезите и црниот дроб;
 • интоксикација на телото;
 • продолжено одбивање да се јаде.

За време на бременоста (во првите месеци), жените може да доживеат дијареза на урична киселина, но таа поминува независно во вториот триместар.

Симптоми

Знаците на дијарезата на урична киселина се доста разновидни. Вреди да се напомене дека симптомите на патологијата значително влијаат врз функционирањето на внатрешните органи и менталната состојба на возрасните и децата.

Главните симптоми на болеста се:

 • раздразливост, анксиозност, агресија - сето ова може да се претвори во депресија ;
 • тешки главоболки;
 • зголемен притисок ;
 • епидемии на астма ;
 • повраќање;
 • нарушување на спиењето;
 • зголемување на телесната температура;
 • запек ;
 • скокови во телесна маса;
 • дефект;
 • губење на апетитот;
 • чувство на мирис на ацетон за време на дишењето на болно лице.

Симптомите на дијарезата на урична киселина може да не се појавуваат цело време, но да бидат периодични.

Компликации

Меѓу ефектите на уратната дијатеза кај возрасни и деца, може да има:

Ако не ја дијагностицираме дијатезата на урична киселина навремено, тогаш понатамошниот тек на оваа болест ќе доведе до нарушување на функционирањето на целиот организам, како и на кршење на менталната состојба на лицето. Апсолутно сите компликации се лесно лекувани и не бараат операција.

Дијагностика

Дијагнозата и испитувањето на пациентот ја спроведува уролог, со дополнителни совети од нефрологот. Специјалисти може да назначат пациент:

 • комплетна крвна слика - за да се утврди концентрацијата на киселина;
 • екстензивен уринарен тест ;
 • дневно следење на составот на урината;
 • Ултразвук на органи кои се вклучени во процесот на емисија на урина.

Покрај тоа, дијагнозата се состои во детален преглед на пациентот, собирање на информации за тоа кои симптоми ги чувствува, наводни причини за таква болест.

Дијагностика исто така се изведува со цел да се елиминираат другите воспалителни процеси во бубрезите, мочниот меур, уретрата.

Третман

Главниот третман за дијарезата на урична киселина е специјализирана диета која има за цел:

 • ограничен внес на протеини. Потребно е да се следи нивната преголема понуда или недостаток. Еден килограм човечка тежина е еден грам протеини;
 • зголемување на внесот на течности (од два литра или повеќе);
 • ограничување на содржината на сол во храната.

Лекови пропишани за:

 • намалување на концентрацијата на урична киселина во урината;
 • намалување на киселоста на урината;
 • Спречување на кисела кристализација.

Во прилог на клинички третман, дијарезата на урична киселина може да се излечи или симптомите да се намалат со народни лекови. Ваквите методи вклучуваат декорации и диуретични тинктури. Тие се подготвени од:

 • јакнички обични;
 • птица високопланински;
 • хернија;
 • конска опашка;
 • пченица;
 • бреза пупки;
 • листови од кавини;
 • шипки.

За деца и бремени жени, назначувањето на кој било метод на лекување се врши само по донесување на уринарни тестови за еден ден и темелно проучување на нив. Терапијата ќе се одржи во лесна, но не помалку ефикасна верзија.

Превенција

Главната метода на превенција на дијарезата на урична киселина се смета за специјална диета.

Исхрана дава исклучок од исхраната:

 • риба;
 • мешунки;
 • отпадоци;
 • масни бушотини;
 • ориз;
 • квасец.

Според исхраната, треба категорично да се воздржите од:

 • топло сосови и зачини;
 • алкохолни пијалоци;
 • пушени производи;
 • конзервирана храна;
 • кисели краставички.

Кога диета, е дозволено да ја консумираат следната храна:

 • млеко и млечни производи;
 • свежо овошје и зеленчук;
 • сушено овошје;
 • слаб чај;
 • кадри;
 • производи од брашно;
 • мед
 • ореви;
 • џем, џем, метеж;
 • свежи сокови, овошни пијалоци, компоти;
 • масло - зеленчук и крем.

По една недела на усогласеност со таква диета е дозволено да почнат да јадат варено пилешко и риба. И покрај тежината на исхраната, бројот на потрошени калории дневно треба да биде нормален.

Покрај диетата, превенцијата е:

 • умерена дневна физичка активност;
 • навремен третман на органи вклучени во екскрецијата на урина;
 • правилна исхрана;
 • внес на течности од најмалку еден и пол литри дневно;
 • одбивање алкохол.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уринарна дијатеза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: уролог , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни инфекции (појавување симптоми: 7 од 15)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Холециститис (појавување симптоми: 6 од 15)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Нервен слом (појавување симптоми: 6 од 15)

Нервниот дефект вклучува акутен напад на вознемиреност, како резултат на што се јавува сериозно нарушување на вообичаениот начин на живот. Нервниот распад, чија симптоми ја одредуваат оваа состојба на семејството на ментални нарушувања (неврози), се јавува во такви ситуации во кои пациентот е во состојба на ненадеен или прекумерен стрес, како и долгорочен тековен стрес.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 15)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .