Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Солената дијатеза: симптоми и третман

Солената дијатеза - главните симптоми:

Солената дијатеза е патолошки процес, како резултат на кој во бубрезите се формираат прекумерно количество супстанции како што се оксалати, фосфати и урати. Како по правило, болеста може да се развие како резултат на акутен недостаток на течност во телото. Нема ограничувања во однос на возраста и полот. Сепак, најчестата болест се јавува кај луѓе на возраст од 40-65 години.

Етиологија

Солената дијатеза, или како што често се нарекува, уролитијаза, може да се развие поради такви етиолошки фактори:

 • недоволно количество на течност во телото;
 • бавен одлив на урина или пролонгирана стагнација;
 • злоупотреба на алкохол;
 • нездрава исхрана;
 • промени во хемискиот состав на урината поради продолжено лекување со лекови;
 • нарушување на метаболичкиот процес во телото;
 • висока содржина на сол во телото.

Треба да се напомене дека солената дијатеза, исто така, може да се развие ако едно лице троши прекумерно количество прочистена вода.

Во прилог на факторите наведени погоре, солената дијатеза на бубрезите може да се јави како резултат на други заболувања на бубрезите или уринарниот систем. Во некои случаи, дијабетес на бубрезите се формира за време на бременоста.

Општи симптоми

Клиничарите забележуваат дека симптомите може да бидат речиси целосно отсутни во раната фаза на развивање на дијатеза на сол. За да се откријат знаци на дијатеза на сол на бубрезите е можно само со клинички преглед на мочниот меур.

Како што се развива патолошкиот процес, може да се забележат следниве симптоми:

 • печење при мокрење;
 • болка во долниот дел на стомакот, што понекогаш може да се даде на страна;
 • чувство на нецелосно празнење по мокрење;
 • болка во лумбалниот регион;
 • честа мокрење за уринирање.

Сепак, треба да се забележи дека таквите симптоми може да укажуваат на други патолошки процеси во бубрезите или урогениталниот систем. Затоа, со таква клиничка слика, треба веднаш да побараме компетентна медицинска помош, а не да се вклучиме во само-третман.

Уролитична (сол) дијатеза

Дијагностика

Пред сè, лекарот извршил појаснување на историјата и начинот на живот на една личност. По личен преглед се изведуваат лабораториски и инструментални анализи. Како по правило, стандардната програма за истражување вклучува:

Што се однесува до инструменталните истражувачки методи, ова вклучува:

Точна дијагноза може да се направи само врз основа на резултатите од клиничките испитувања. Третманот на дијатеза на сол без точна дијагноза може да предизвика развој на посложени патолошки процеси.

Третман

Третман на дијатеза на сол вклучува не само терапија со лекови, туку и специјална диета, потрошувачка на оптимална количина на течност.

Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • антиинфламаторно;
 • диуретик;
 • витамин Б6;
 • препарати кои содржат магнезиум;
 • калиум и натриум;
 • за општо зајакнување на имунитетот.

Третман на лекови на мочниот меур нужно е дополнување на исхраната. Исхраната ги вклучува следните упатства за исхрана:

 • исклучување од исхраната со масна, зачинета, солена;
 • целосна елиминација на алкохол;
 • предност треба да им се даде на храната на пареа;
 • ограничување на млечни производи и ферментирани млечни производи;
 • исклучување од исхраната од зеленчук, освен тиква и зелен грашок.

Дневната доза на сол за возрасни во исхраната треба да биде не повеќе од 12 грама.

Одделно, треба да го нормализирате внесот на течности. Дневната стапка на возрасен е најмалку 1,5 литри. За периодот на придржување кон исхраната е корисно да се пие минерална вода, но без гас. Точната количина на вода може да се пресмета од страна на лекарот, врз основа на тежината и возраста на лицето.

Ако строго ги следите препораките на лекарот, во однос на третманот и исхраната, солената дијатеза нема да предизвика значителни компликации.

Народни лекови

Третманот со народни лекови е можен само ако е препорачан од лекар. Исто така, треба да се забележи дека народните лекови се релевантни само во исто време како и традиционалниот третман. Во спротивно, можете да ги отстраните симптомите само на неопределено време, но не и самата причина за патологијата.

Народни лекови во третманот и спречувањето на дијатеза на сол вклучуваат земање на декоки од билки кои се диуретици:

 • пченка свила;
 • камилица;
 • цвеќе на црно бозел.

Сепак, треба да се разбере дека употребата на народни лекови е подобра по консултација со лекар.

Превенција

Превенцијата на оваа болест ги вклучува следните препораки:

 • правилна, избалансирана исхрана;
 • потрошувачка на оптимална количина на течност дневно;
 • годишен преглед од уролог;
 • алкохолно исклучување.

Да се ​​почитуваат таквите правила, може да се избегне не само дијатеза на сол, но исто така и многу други болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Солена дијатеза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: уролог , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Циститис (појавување симптоми: 4 од 5)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Бубрежен тумор (појавување на симптоми: 4 од 5)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Трихомонијаза кај жени (појавување симптоми: 4 од 5)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Без третман, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 4 од 5)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Рак на простата (појавување симптоми: 3 од 5)

Ракот на простата е малиген тумор, кој, според степенот на преваленција, е рангиран на четвртото место меѓу другите видови на рак, кои се најчести во медицинската пракса. Рак на простата, чии симптоми се карактеристични само за оваа болест, не се појавуваат главно кај мажи на возраст од 50 години и постари.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .