Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полиурија: Симптоми и третман

Полиурија - главните симптоми:

Полиурија - зголемување на износот на урина што се ослободува дневно. Дневната стапка на екскреција на урина од страна на телото е литар или една и пол. Со полиурија - два, три литри. Оваа болест честопати е придружена со чести желби за помош на мала потреба. Полиурија честопати се меша во вообичаеното често мокрење. Единствената разлика е што со сегашниот брз процес, секој пат кога се ослободува мал дел од содржината на мочниот меур. Со полиурија, секое патување во тоалетот е придружено со обилна урина.

За такво нарушување се карактеризира со намалување на уделот на урина. Ова е особено обележано со полиурија, придружен дијабетес мелитус - процентот на урина се зголемува (во споредба со урината на здраво лице). Оваа болест е компликација на бубрежна болест и евентуален симптом што укажува на проблеми со овој орган или невроендокрини апарати. Многу луѓе кои ја имаат оваа болест, го земаат како норма, и дури не се обидуваат да се справат со тоа.

Етиологија

Причините за оваа состојба се обично бубрежни заболувања. Но, ова не се единствените етиолошки фактори кои можат да предизвикаат прогресија на болеста. Болестите кои предизвикуваат полиурија вклучуваат:

Покрај тоа, уште една причина за зголемување на износот на емитирана урина е бременоста. Во таков период од животот на жената, зголеменото количество на произведена урина се должи на хормонални нарушувања, а исто така и поради тоа што фетусот става силен притисок врз мочниот меур.

Но, не само внатрешните процеси може да предизвикаат формирање на манифестација на таков процес. Зголемувањето на обемот на емитирана урина е предизвикано од внесот на лице:

 • диуретични лекови;
 • големи количини на течност.

Сите горенаведени причини стануваат предуслови за појава на ноќна полиурија, која во медицината се нарекува ноктурија. Во пет проценти од случаите на откривање на болеста, причината за нејзиното формирање беше генетска предиспозиција.

Можни причини за полиурија

Видови

Според степенот на проток, полиурија може да биде:

 • привремено - предизвикани од инфективни процеси во телото или бременоста;
 • постојано - што произлегува од позадината на патолошки нарушувања на бубрезите.

Од фактори на потекло, болеста е:

 • патолошки - како компликација по болеста. Овој тип вклучува ноќна полиурија. Доказ за присуство на оваа болест оди во тоалет ноќе (двапати или повеќе пати). Полиурија се смета за патолошка кај дијабетес мелитус;
 • физиолошки - поврзан со употребата на лекови кои го зголемуваат производството на урина.

Симптоми

Единствениот симптом на полиурија е зголемување на количеството на урина што го произведува телото дневно. Во присуство на полиурија, волуменот на излачување на урината може да надмине два литра, со комплициран тек или бременост - три. Во случај кога болеста се јавува поради дијабетес, бројот на литри урина што емитува дневно може да достигне десет.

Секундарните симптоми на полиурија, за кои се чувствува лицето, всушност се знаци на болни или инфективни процеси кои се случуваат во неговото тело (врз основа на која потекнува полиурија). Во зависност од тоа која болест предизвикала зголемување на дневните волумени на урина, ќе се појават дополнителни симптоми кои се карактеристични за овој конкретен патолошки процес.

Дијагностика

Лице кое не е поврзано со медицината не може самостојно да дијагностицира полиурија. Бидејќи е доста тешко да се разликуваат симптомите на оваа болест од вообичаените чести повици за мала потреба. Исто така вреди да се напомене дека не секогаш полиурија се карактеризира само со чести посети на тоалетот.

Главната дијагностичка метода е да се собере целата количина на урина ослободена дневно, и понатаму да се проучува во клинички услови. Оваа студија има за цел да се измери:

 • поместување на испуштање;
 • специфична тежина.

Следно, треба да ја идентификувате вистинската причина за болеста. За овој пациент е подложен на присилна дехидратација, која трае од четири до осумнаесет часа. После тоа, на пациентот му се дава инјекција која содржи антидиуретичен хормон. Потоа повторно земајте неколку тестови за урина. Потоа, постои споредба на добиените флуиди - пред и по воведувањето на лекот. Во исто време е проценето и балансот на водата на крвната плазма. По споредувањето на анализите на урина и плазма, се одредува главната причина за полиурија.

Третман

Првиот третман е насочен кон елиминирање на болеста која предизвика појава на полиурија. За време на третманот на истовремена болест, може да се детектираат загуби од телото:

 • калиум;
 • калциум;
 • натриум;
 • хлориди.

За да се врати нормалната концентрација на овие супстанции во човечкото тело, тие прибегнуваат кон подготовка на индивидуален план за исхрана, а исто така ја пресметуваат стапката на внесување на течности.

Во случај на тешка болест или висок степен на загуба на течности од телото поради дехидрација, терапијата со инфузија се прилагодува - воведување на стерилни раствори во вената. За да се забрза третманот, специјални вежби за зајакнување на мускулите на карлицата и мочниот меур - Кегел вежби се пропишани.

Превенција

Превентивните мерки за полиурија вклучуваат:

 • нормализација на исхраната;
 • користи во мали количини на производи кои можат да го зголемат производството на урина од страна на телото - пијалоци кои содржат кофеин, чоколади, зачини;
 • контрола на дневниот внес на течности. Стапката треба да биде еден и пол или два литри;
 • целосно одбивање на алкохолни пијалоци;
 • навремена дијагноза и третман на болести кои можат да предизвикаат полиурија;
 • полагање на целосен медицински преглед двапати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Полиурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на јајници (појавување симптоми: 1 од 2)

Според нејзината распространетост, ракот на јајниците е рангирана на седмо место меѓу видовите на рак кои се релевантни за жените. Најчесто, текот на болеста се карактеризира со сопствена невидливост, а знаците што укажуваат на тоа веќе се манифестираат кога ракот во голема мера се шири. Вреди да се забележи дека ракот на јајниците, чии симптоми се карактеризираат со слична карактеристика, е откриен во почетната фаза кај само една третина од жените.

...
Ентеробиаза (појавување на симптоми: 1 од 2)

Ентеробиозата е паразитарна болест која се јавува кај луѓето. Ентеробија, чии симптоми се манифестираат кај цревни лезии, чешање што се јавува во анусот, а исто така и во општата алергизација на телото, е предизвикана од изложеност на пинови, кои всушност се предизвикувачи на оваа болест.

...
Цервицитис (појавување симптоми: 1 од 2)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Дијабетес инсипидус (појавување симптоми: 1 од 2)

Дијабетес инсипидус е синдром предизвикан од недостаток на вазопресин во телото, кој исто така е дефиниран како антидиуретичен хормон. Дијабетес мелитус дијабетес, чии симптоми се оштетен метаболизам на водата и се манифестира како постојана жед со истовремена полиурија (зголемена форма на урина), сепак, е прилично ретка болест.

...
Менопауза (појавување симптоми: 1 од 2)

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .