Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Билијарна дискинезија: симптоми и третман

Билијарна дискинезија - главните симптоми:

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

Таквата болест на жолчното кесе не претставува закана за човечкиот живот. Сепак, може значително да го намали нивото и удобноста. Но, со доцниот третман се создаваат поволни услови за појава и развој на други болести или нарушувања на гастроинтестиналниот тракт. Кај децата, болеста е поверојатно да се појави поради воспалителни процеси или абнормален развој на билијарниот тракт и органите на дигестивниот орган.

Етиологија

Различни фактори или причини може да доведат до прогресија на оваа болест. Во зависност од тоа, клиничарите ја делат болеста на:

 • основно;
 • средно

Во примарната билијарна дискинезија, се забележуваат само промени во функционалното функционирање на органите. Главните причини за прогресија на оваа форма на болеста:

 • постојаното влијание на стресни ситуации на човечкото тело;
 • строга диета или несоодветна исхрана, која обезбедува дефицит во телото на витамини и хранливи материи, прејадување и јадење мрсна храна;
 • недоволна количина на физичка активност во животот на една личност;
 • седечки работни услови;
 • генетски абнормалности на мускулите кои доведуваат до хронична мускулна слабост;
 • алергиски реакции или болести.

Секундарната форма на патологија е предизвикана од болести кои веќе постојат во човечкото тело, како што се:

Повеќето од овие причини предизвикуваат развој на оваа болест кај децата.

Анатомија на билијарниот тракт

Видови

Во медицината, постои класификација на болеста поврзана со износот на секрет на жолчка:

 • хипотоничен тип - се карактеризира со недоволен проток на жолчката. Со овој тип на дискинезија, едно лице чувствува постојана досадна болка во абдоменот, со неизвесно место на манифестација;
 • на хипертоничен тип - жолчката влегува во вишок. Пациентот има остра и остра болка во десниот хипохондриум, кој му дава на рамото;
 • мешан тип - лице покажува знаци на двата вида на болеста со различни степени на сериозност.

Симптоми

Симптомите на билијарна дискинезија кај децата и возрасните се скоро исти, само интензитетот на нивниот израз се разликува. Главните симптоми на оваа болест за хипотоничниот тип се:

 • абдоминална болка, отежнато со јадење храна;
 • рскавица придружена со непријатен мирис;
 • напади на гадење кои можат да предизвикаат повраќање;
 • чувство на горчина во устата;
 • ненадејна надуеност;
 • дијареа;
 • запек ;
 • нагло зголемување на телесната тежина;
 • намалување на пулсот и крвниот притисок;
 • зголемена плунка и пот.

Симптоми на хипертоничен тип на болест се:

 • силна болка која се шири кон желудникот, десната страна на раката, назад и се движи кон лопати;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • намалување на тежината на болно лице;
 • emetic urge;
 • стомачен вознемиреност;
 • нивото на крвниот притисок се зголемува;
 • раздразливост на пациентот, што се случи на позадината на нарушувањата на спиењето;
 • болка во срцето и тахикардија .

Чести симптоми, без оглед на видот на болеста, вклучуваат:

 • стекнување на жолтеникава боја на кожата;
 • плакета на јазикот, обично бела;
 • слабост на телото;
 • намалување на работниот капацитет;
 • се депресивни или апатични.

Дијагностика

Дијагнозата на билијарна дискинезија се базира на проценка на надворешните знаци и непријатност на пациентот. На првичниот преглед, болеста може да се определи со:

 • бледило и сувост на кожата на пациентот;
 • дерматитис ;
 • жалби за болка и гадење.

Дополнителни дијагностички мерки вклучуваат:

 • крвен тест (вклучувајќи биохемиски );
 • испитување, проследено со испитување на содржината;
 • анализа на измет за присуство на честички на црви;
 • Ултразвук;
 • уринализа за откривање на честички на жолчката.

Третман

Третманот на билијарна дискинезија се состои од неколку фази:

 • лекување на симптоми на сите видови на болеста;
 • физиотерапија;
 • терапија на болести кои довеле до појава на дискинезија;
 • третман за време на ремисија на болеста;
 • употребата на народни лекови;
 • пропишување на специјализирана диета;
 • спа третман.

Така, третманот на хипертензивна дискинезија вклучува:

 • консултации со гастроентеролог и психотерапевт;
 • нормализација на екскрецијата на жолчката со употреба на лекови;
 • елиминација на ментални проблеми кои влијаат врз текот на болеста;
 • рецепт на седативи и хипнотички супстанции;
 • хормонални инјекции (само за жени во периодот на прекин на менструацијата);
 • електрофореза;
 • ласерска терапија.

Хипотоничниот тип на болеста се третира со:

 • реставрација на соодветен сон, работа и одмор;
 • рецепт лекови насочени кон подобрување на протокот на жолчката;
 • дуоденалната интубација за овој тип на дискинезија не е само дијагностички метод, туку и метод на третман.

По намалувањето на интензитетот или целосното отстранување на знаците и симптомите на болеста, почнува третманот на внатрешните процеси кои станаа нејзини предизвикувачи. Ова вклучува работа со:

 • црви и паразити;
 • чирови на внатрешните органи;
 • инфективни процеси во внатрешноста на телото.

За време на ремисија на дискинезија, третманот може да се врши со употреба на минерална вода:

 • со ниска содржина на минерали - со хипертензивна форма;
 • со висока концентрација - со хипотонична болест.

За пациентот ќе биде подобро во ова време да биде во санаториум.

Народни лекови за третман на билијарна дискинезија ќе бидат добар додаток на терапијата со лекови. Најефективен во хипотоничната форма на болеста decoctions и тинктури од:

 • цвеќиња за имотот;
 • пченични влакна;
 • оригано

Овие средства се насочени кон:

 • зголемување на одлив на жолчката;
 • подобрување на гастроинтестиналниот тракт;
 • нормализација на нервниот систем;
 • зголемена интестинална активност.

Кај хипертензивна дискинезија, инфузии од:

 • мента;
 • корен со сланина.

Тие се карактеризираат со:

 • подобрен апетит;
 • елиминација на болни грчеви и гадење;
 • да придонесе за протокот на жолчката.

Чајот од камилица, кој го нормализира гастроинтестиналниот тракт и нервниот систем, го елиминира надуеност и го забрзува заздравувањето на чиревите, има дополнителен корисен ефект.

Исхрана за билијарна дискинезија

Исхрана за билијарна дискинезија се состои од јадење:

 • овошје и зеленчук;
 • сите видови житни култури;
 • рж и трици леб;
 • први јадења варени во вода, не во маснотии супа;
 • месо, само варено;
 • млечни производи;
 • сите видови сокови, по можност свежо исцедено;
 • чај, со додавање на мед, наместо шеќер.

Со специјализирана диета е забрането да се користи:

 • пржено масно ткиво или маснотии;
 • топла зачини;
 • мешунки;
 • десерти;
 • силни пијалоци (чај или кафе);
 • алкохол;
 • пушеле колбаси.

Превенција

Принципи на превенција кај дискинезија:

 • нормализација на исхраната. Јадете мали оброци пет или шест пати на ден. Следете ја температурата на садовите. Тие не треба да бидат премногу жешки;
 • да се откаже од алкохол и никотин;
 • навремен третман на не само гастроинтестинални заболувања, туку и сите инфективни процеси во телото;
 • се подложува на целосен клинички преглед најмалку двапати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дискинезија на билијарниот тракт и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен дуоденитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Стронгилоидаза (појавување симптоми: 9 од 20)

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .