Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен гастритис: симптоми и третман

Хроничен гастритис - главните симптоми:

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

Хроничен гастритис може да се случи со намалување на киселоста во стомакот и со негово зголемување. Лезијата на мукозната мембрана може да се појави првенствено (во овој случај станува збор за независна нозолошка единица), и повторно (прогресијата се забележува врз основа на други патологии во човечкото тело).

Хроничниот (ерозивен) гастритис е проследен со промена на структурата на телото, како и атрофија на мукозата. Овој тип на гастритис зафаќа до осумдесет проценти од луѓето. Ризикот од прогресија на оваа патологија значително се зголемува со тоа што телото е возраста. Но, во некои случаи, кои се исклучително ретки, хроничен гастритис се јавува кај деца од предучилишна и училишна возраст. Гастритисот е многу опасна патологија, која во случај на доцно или несоодветно лекување може да доведе до смрт.

Етиологија

Постојат голем број на фактори кои придонесуваат за развој на хроничен гастритис. Тие се поделени на надворешни и внатрешни.

Надворешните патогени вклучуваат:

 • повреда на исхраната. Оптималниот режим се јаде најмалку три пати на ден, и препорачливо е да го направите ова во исто време;
 • присуство во исхраната на "брза храна";
 • редовна употреба на многу ладни или топли пијалаци;
 • употреба на алкохол;
 • пушењето;
 • лекови, чиј пропратен ефект е негативен ефект врз мукозната мембрана или зголемување на износот на секретирана жолчка;
 • честа депресија и стрес.

Внатрешните фактори вклучуваат:

 • воспаление на оралната област;
 • дијабетес мелитус ;
 • проблеми со тироидеата;
 • метаболички нарушувања;
 • абнормална бубрежна функција;
 • болести на дигестивниот тракт, кои се од хронична природа;
 • компликации од други болести;
 • авитаминоза ;
 • генетска предиспозиција.

Видови

Структурата на стомакот и видовите на хроничен гастритис

Хроничниот гастритис е поделен на:

 • хроничен површен гастритис. Често се среќава случајно, за време на рутинска инспекција, бидејќи не покажува знаци на неговото присуство;
 • автоимуни (се однесува на гастритис тип А);
 • хроничен антрален (не-атрофичен) гастритис. Дијагностициран во 90% од случаите. Овој вид е тип Б;
 • хемиски ерозивен гастритис. Оваа болест припаѓа на групата Ц.

Има случаи кога лекарите дијагностицираат ниту еден специфичен тип на хроничен гастритис, туку неколку одеднаш. Во овој случај зборуваме за мешани форми:

 • клиничкиот атрофичен гастритис . Атрофични мукозни клетки;
 • хипертрофичен гастритис. Постои задебелување на поставата на стомакот;
 • полипозен гастритис (добиен од атрофичен тип).

Симптоми

Симптомите на хроничен гастритис може да варираат во зависност од типот на гастритис кој напредува кај пациентот. Но, лекарите идентификуваат заедничка група на симптоми кои се заеднички за сите видови. Најчестите знаци на гастритис се:

 • гадење и повраќање;
 • болка во горниот дел на стомакот, која е периодична. Може да биде со различни степени на интензитет;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • горење во грлото и треперење;
 • тежина после јадење;
 • губење на тежината;
 • непријатен мирис од устата;
 • дијареа;
 • јазикот е целосно покриен со бело или жолто цут;
 • вртоглавица;
 • исфрлање на гасови;
 • запек ;
 • раздразливост и слабост;
 • прекршување на срцето;
 • треска;
 • губење на свеста

Хроничниот гастритис може да се идентификува со бојата на фецесот и составот на еметската течност.

Гастрична слузница при нормален и хроничен гастритис

Компликации

Манифестацијата на компликации е чисто индивидуална за секој пациент. Ретко болеста е без последици. Најчестите компликации вклучуваат:

Дијагностика

Не е можно да се дијагностицира болеста кај обичен човек, бидејќи симптомите на хроничен гастритис имаат сличности со многу други болести. Ако се појават неколку симптоми, најдобро решение е да се консултирате со општ лекар или со гастроентеролог.

Дијагнозата на хроничен атрофичен (обичен) гастритис се состои од неколку фази:

 • примарна дијагноза. Пациентот се испитува, се поплаки. Во оваа фаза, лекарот веќе може да направи прелиминарна дијагноза и да подготви план за истражување;
 • ендоскопско испитување;
 • лабораториска дијагностика. Доделени на клинички и биохемиски анализи на крв , клиничка анализа на урина и измет;
 • Ултразвучна дијагностика е пропишана за да се идентификуваат болести кои можат да го придружуваат текот на гастритисот;
 • интрагастричен преглед;
 • електрогастрогентериографија;
 • EGD (соголување сонда).

Третман

Третманот на пациенти со ерозивен (хроничен) гастритис е насочен не само на елиминацијата на болеста користејќи медицински методи, туку и во борбата против причините што го предизвикале. Специјална диета е пропишана за хроничен гастритис, а понекогаш и санаториум третман се припишува. Исхрана е направена во зависност од нивото на киселост во стомакот.

Третманот на хроничен гастритис на групите А, Б, Ц задолжително вклучува антимикробна терапија. Стандардниот план за лекување е:

 • антибиотици;
 • лекови кои се користат при лекување на патологии на гастроинтестиналниот тракт;
 • адстрингентни и антисептични лекови.

Терапијата за други видови на гастритис вклучува:

 • во зависност од киселоста, неопходно е да се земаат лекови за да се намали или да се зголеми неговото ниво;
 • препарати за заштита на мукозата на желудникот.

Терапија за клинички атрофичен гастритис е:

 • нормализација на гастричната секреција на сок;
 • земајќи лекови кои ја нормализираат работата на панкреасот;
 • хербална медицина;
 • лекови кои ја подобруваат исхраната на ткивата и го зголемуваат ефектот на лекување.

Исхрана терапија

Со ниска киселост, пациентите мора да пропишат диета. Јадете пет пати на ден. На пациентите им е дозволено да користат:

 • сите видови супи и бушотини;
 • варен или парен посно месо;
 • млечни производи;
 • јајца (освен пржени и сурови);
 • кадри;
 • зеленчук и овошје во било каква форма;
 • додадете млеко на чај и кафе;
 • внес на сол до 15 g дневно;
 • витамини Ц, Б1, Б2, ПП.

Исхрана со високо ниво на киселост подразбира употреба на:

 • пире супи;
 • варен зеленчук (само во форма на земја);
 • каша;
 • варено месо и риба;
 • путер, маслиново и сончогледово масло;
 • мало маслено сирење и кисела павлака;
 • пареа омлет или варени јајца;
 • бел леб или крекери;
 • овошје и бобинки;
 • стапката на сол на ден - до 8 g;
 • витамини од групи А, Б, В

Трошоците за храна да земаат шест пати на ден, внимателно џвакајќи.

Третман на хроничен (ерозивен) гастритис со народни лекови исто така е можно, но тие можат да се користат само по дозвола од нивниот лекарски лекар. Спонтаната употреба на овие средства може само да ја влоши состојбата.

Третманот на оваа болест со нормални и високи киселини народни лекови се врши само во тандем со методите на официјалната медицина. Ваквите ефекти имаат добар ефект:

 • инфузија од камилица, нане, хиперикум и равнец;
 • мешаат липа, лен, корен со лакрица и каламус, нане, плодови од анасон. Сите истурете вода што врие, инсистирајте и земајте орално;
 • инфузија на такви билки: календари, камилица, суви свиња, мајчина ракија, равнец, кантарион, кора од алтеја, дабова кора и сладунец;
 • лушпа на кентаур.

Народни лекови за болест со ниска киселост врз основа на употребата на ваквите билки:

 • пелин;
 • равнец;
 • види;
 • кимин;
 • коренот на calamus;
 • нане;
 • камилица;
 • Хиперикум

Превенција

Превентивни мерки за ерозивен гастритис:

 • почитувајте ја правилната исхрана;
 • Откажување од пушење и алкохол;
 • внимателно следете ја усната шуплина;
 • редовно прегледувате превентивни прегледи со вашиот доктор;
 • минимизирање на зачини;
 • исклучете го внесот на храна што долго време беше во фрижидерот;
 • избегнувајте стресни ситуации;
 • користете само оние лекови што ги пропишал лекарот;
 • храната за хроничен гастритис треба да содржи само топла храна, а не премногу студена или жешка.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен гастритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 10 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Хроничен дуоденитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

...
Трихоцефалоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

...
Гастритис кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 9 од 20)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .