Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анурија: Симптоми и третман

Анурија - главните симптоми:

Анурија е состојба во која урината не влезе во мочниот меур и, како резултат на тоа, не се испушта од неа. Со оваа состојба, количината на емитирана урина дневно се намалува на педесет милилитри. Со овој клинички симптом, не постои само отсуство на течност во мочниот меур, туку и потреба да се испразни.

Ануријата може лесно да се меша со симптоми како што се акутна уринарна ретенција. Но, овие две држави се значително различни. Со доцнење во отстранувањето на урината, мочниот меур е полн, а лицето постојано има силна потреба за уринирање. Ова значи дека проблемот не е пополнување на мочниот меур, туку отстранување на урината од него. Со анурија, проблемот лежи многу подлабоко. Меурот едноставно не е исполнет со урина поради прогресијата на патолошки процеси во човечкото тело, особено во бубрезите.

Етиологија

Во повеќето клинички ситуации, причината за ануријата лежи во нарушување на функционирањето на уретерите и бубрезите. Исто така, оваа патолошка состојба може да се развие во позадината на следниве болести:

 • бубрежни камења . Оваа патологија ретко станува причина за анурија, бидејќи со цел урината не целосно да влезе во мочниот меур, неопходно е да се блокираат два уретера одеднаш. Формирани конгломерати обично се преклопуваат само еден уретер;
 • тумори со бенигна и малигна природа, кои се локализирани во органите кои се најблиску до областа на мочниот меур. Тогаш ракот расте и во одреден момент достигнува таква големина што го затвора патот на повлекување на урината;
 • кардиоваскуларна инсуфициенција. Со таква болест, бубрезите практично престануваат да ја филтрираат урината;
 • тешкото труење со алкохол или сол на тешки метали, исто така, може да доведе до оштетена филтрација на урината;
 • Честа причина за прогресија на ануријата е хронична бубрежна болест.

Причините за овој клинички симптом се директно зависни од типот на анурија.

Видови

Постојат такви видови на анурија како што се:

 • арена;
 • преренален;
 • бубрежна;
 • пострененал;
 • рефлекс.

Ареналната форма може да се појави не само кај возрасно лице. Понекогаш дури и новородените деца се изложени на тоа. Ова може да се случи поради конгенитално отсуство на бубрези или фузија на дупката од која излегува урината. Кај мали деца, задржувањето на урината за еден ден веќе е причина за одење на лекар. Кај возрасните, ареалната анурија се јавува почесто по отстранување на бубрезите.

Пререналната анурија напредува поради нарушената циркулација на крвта во бубрезите. Често се јавува поради срцева слабост , што е придружено со формирање на едем.

Бубрежната анурија се развива поради оштетена бубрежна функција. Оваа форма често се забележува кај воспалителни заболувања на бубрезите. Причините исто така може да бидат сериозно труење со лекови или отрови. Сериозни изгореници, оперативна интервенција на бубрезите може да предизвика прогресија на бубрежната анурија. Кај жените, честите абортуси, како и брза или комплицирана работа, може да доведат до оваа состојба.

Постреналната анурија се манифестира во случај на блокирање на конгломератите на уринарниот тракт или компресија на нивните тумори.

Рефлексна форма е кога здравиот бубрег реагира на сигналите за болка дадени од болен бубрег, по што исто така престанува да функционира. Овој процес се нарекува бубрежен рефлекс.

Пример за повреда, чија последица е анурија

Симптоми

Најизразен симптом на анурија е намалување на количеството, или целосно отсуство на урина и нагон да се отстрани. Други симптоми на анурија вклучуваат:

 • постојано зголемување на замор;
 • поспаност;
 • оток;
 • недостаток на здив;
 • повраќање;
 • дијареа;
 • лош здив;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • главоболки, дури и мигрена ;
 • постојана жед;
 • Честопати пациентите се силно иритирани, па дури и можат да паднат во апатија.

Компликации

Со навремено лекување на лекарите и лекување, компликации нема да се развијат. Но, сепак тие имаат место за да бидат. Главната компликација е уремија . Ова е зголемување на нивото на протеини во еден од деловите на уринарниот систем. Во екстремно тешки случаи, оваа патологија може да се прелее во уремична кома. Ако на пациентот не им се даде навремена помош, тогаш е возможен и фатален исход. Пациентите кои сé уште успеваат да излезат од таква кома ќе имаат очигледни невролошки проблеми.

Дијагностика

Ако возрасен или дете нема цел капка урина цел ден, ова е алармантен знак. Неопходно е веднаш да се контактира со медицинската установа за сеопфатна дијагноза.

Пред сè, лекарот мора да го отстрани акутното задржување на урина. За да се дијагностицира ануријата, лекарите вршат процедура како што е екскреторна урографија. Дијагностички истражувања се изведуваат со помош на специјален агент за контраст. По неговото воведување се изведува рентген. Ако супстанцијата на сликата не е видлива, тогаш тоа значи дека во мочниот меур нема урина.

Дополнително пропишува вакви методи за испитување:

Иако знаците на анурија лесно се одредуваат, точна дијагноза се прави само по темелно проучување на резултатите од тестовите и темелно испитување на пациентот.

Третман

Обично, и возрасните и децата се лекуваат во болница, под целосен надзор на лекар, кој го води третманот уште од самиот почеток. Основната терапија е насочена кон елиминирање на основната болест, која беше поттик за појава на анурија. Покрај тоа, главната задача на третманот е да се отстрани акумулираната течност од телото.

Тоа е императив да се донесе срцето да работи нормално. За таа цел се пропишуваат специјални фармацевтски препарати. Треба да се напомене дека за некои видови на анурија, операцијата ќе биде потребна. Ретко се прибегнува кон и само во најтешките случаи кога конзервативната терапија не го има посакуваниот ефект.

Превенција

Главните принципи за спречување на симптоми на анурија се:

 • навремено лекување на болести на бубрезите и урогениталниот систем;
 • консумираат доволно течност дневно. Возрасен треба да земе околу два литра течност;
 • редовно се подложени на рутински испит од страна на уролог;
 • води здрав начин на живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Анурија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритис (појавување симптоми: 6 од 13)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 6 од 13)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Нефроптоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 5 од 13)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .