Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Олигурија: Симптоми и третман

Олигурија - главните симптоми:

Олигуријата, или намалувањето на екскрецијата на урина, не е болест сама по себе, но се смета дека е симптом кој укажува на проблем со бубрезите или уринарниот систем како целина. Се јавува кај деца, адолесценти и возрасни.

Со олигурија, се формира и се екскретира 400-500 мл урина, додека просечната дневна стапка на излез на урина кај луѓето е околу еден и пол литри. Најчесто, возрасните се подложни на олигурија, бидејќи за деца намаленото количество емитирана урина се смета за нормално.

Само лекарите може да дијагностицираат олигурија, бидејќи самодијагностика може да доведе до сериозни последици. Вреди да се напомене дека често овој симптом е придружен со ноктурија. Ова значи дека во текот на денот едно лице троши одредена количина на течност, која поради воспалителниот процес не може целосно да излезе природно. Во текот на ноќта, уринарниот систем е порелаксиран отколку во текот на денот. Затоа, во ова време од денот е дека лицето е принудно да го посетува тоалетот почесто.

Етиологија

Во зависност од причините за прогресија, олигуријата е поделена на следниве видови:

 • преренален;
 • бубрежна;
 • постренал

Главната причина за развој на олигурија на првиот тип е дополнителното ослободување на течностите од телото. Тоа може да биде:

 • високо потење;
 • тешка дијареа;
 • продолжен пост;
 • труење, манифестирано во повраќање;
 • крварење.

Причините за прогресија на бубрежната олигурија се различни манифестации на дефект на бубрезите предизвикани од разни процеси или воспаленија. Нивното присуство може да се открие само преку методот на лабораториска дијагностика (уринализа).

Видови на олигурија

Постталниот изглед на олигуријата може да предизвика:

 • бубрежни конгломерати;
 • рак на мочниот меур ;
 • намалување на уретрата;
 • блокада на уретерот со згрутчување на крв или тумор.

Во било која од неговите манифестации, олигуријата може да се појави во болести на срцето и бубрезите, несоодветна доза на течности со храна (на пример, подмачкување на доенчиња). Индивидуалните причини за олигурија може да бидат изложени на жени за време на бременоста и новородените деца. За прецизно да се утврди оваа состојба кај овие лица, неопходно е да се спроведе целосен преглед и да се земат мостри (урина).

Симптоматологија

Незначителност за отстранување на урината од телото е главниот симптом на олигуријата. Овој процес е симптом на горенаведените заболувања, а може да биде проследен и со кршење на општата благосостојба на пациентот. Ако некое лице ретко ја посетува бањата во текот на денот, но не чувствува непријатност, не можете да се грижите. Количината на емитираната урина може да варира кај луѓе со различни гради на телото, во зависност од возраста или сезоната (во зима тоа е повеќе, во лето - помалку). Но, сепак, ако таквата состојба, дури и без непријатност, трае повеќе од три дена, тогаш вреди да се контактира со медицинска установа и да се прегледа.

Апсолутно во сите случаи, симптомите на олигурија се:

 • Ретка посета на тоалетот за да им помогне со мала потреба;
 • болка и чувство на влечење при мокрење;
 • непријатност во абдоменот.

Не заборавајте дека самата олигурија е симптом на многу болести поврзани со оштетена бубрежна функција.

Дијагностика

Откривање на присуството на олигурија нема проблем. Главната дијагноза е насочена кон утврдување на причините за болеста. За почеток, треба да спроведете целосен преглед и да ги преземете потребните тестови. За поцелосно испитување на пациентот треба да помине ултразвук на бубрезите и уринарните канали. Во ретки случаи, снимањето со магнетна резонанца е пропишано со контрастно средство.

Еден од главните тестови кои треба да се пренесат на пациентот е анализа на урина . Ова ќе биде главниот индикатор кога треба да направите конечна дијагноза.

За дополнителни дијагностички цели, воспоставува часовно набљудување на пациентот. Ако емитира помалку од 50 мл урина на час, ова е една од компликациите на олигуријата и бара дополнителни евалуации.

Повремено, вообичаените вообичаени урини и крвни тестови се доволни за да се одредат причините за олигуријата. Доколку после тоа не беше возможно да се идентификуваат причините, дијагностичките мерки ќе вклучуваат дополнителни консултации на специјалисти како што се:

 • гинеколог;
 • алерголог;
 • терапевт;
 • дерматолог.

Специјална дијагноза бара олигурија кај деца. Најчесто, тој е подложен на новороденчиња, во кои е нормално мала количина на урина. Но, ако бојата, миризбата или степенот на транспарентност на течноста се менуваат, родителите веднаш треба да се консултираат со лекар.

Третман

Третманот на олигуријата е насочен кон:

 • отстранување на причината;
 • третман на болеста;
 • враќање на циркулацијата на крвта;
 • прилагодување на билансите на телото;
 • елиминирање на можните компликации.

Изборот на лекови зависи од причините или процесите на болеста идентификувани во процесот на дијагностицирање. Олигурија е процес кој може да се запре. Отстранувањето на урината од телото во нормален волумен се враќа во нормала речиси веднаш откако причината или симптомите на нејзината прогресија се отстранети.

Исто така, внимателно разгледајте го третманот на олигуријата кај бремени жени и деца. Позната жалба до специјалистите може да доведе до компликација на олигуријата - целосно отсуство на урина. Третманот на народни лекови во овој случај е неприфатлив.

Некои луѓе кои ги идентификуваа симптомите на болеста, обидувајќи се да се ослободат од нив со помош на диуретици. Но, ова не треба да се направи, бидејќи таквите лекови може да ги променат резултатите од анализата и структурата на урината. Прво треба да ги одредите причините за патологијата (само кога консултирате со лекар), и само тогаш започнете со третман. Единственото нешто што едно лице може да го направи во текот на лекувањето е да следи диета што ќе ја посочи специјалистката.

Превенција

Бубрезите на просечно возрасно лице произведуваат околу 75-80% од течноста што ја консумираат дневно. Затоа, главниот метод на превенција е да се контролира количината на потрошена течност и количеството на испуштање, додека се набљудуваат индикатори како мирис и светлина. Ако ги идентификувате абнормалностите и повредите во општата состојба, треба да се консултирате со лекар.

Превенцијата на олигурија се состои од следниве ставки:

 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • престанете да го користите алкохолот и тутунот;
 • третираат постоечки воспаленија или инфекции со најмала манифестација на нив;
 • земајте лекови само како што е пропишано од специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Олигурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервицитис (појавување симптоми: 2 од 5)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Лепливи болести (појавување симптоми: 2 од 5)

Лепната болест е термин кој се користи за попрецизно да се назначат услови што резултираат во развојот на адхезии во абдоминалната празнина. Обично оваа болест се развива со голем број воспалителни заболувања, трауматски перитонеални повреди, како и по хируршки интервенции.

...
Хиперкалемија (појавување симптоми: 2 од 5)

Хиперкалемија е нарушување во кое концентрацијата на калиум во крвната плазма се зголемува и е над 5 mmol / l. Болеста се јавува поради оштетено производство на калиум од телото или употреба на хумана храна или лекови со висока содржина.

...
Феморална хернија (појавување на симптоми: 2 од 5)

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...
Параваријанска циста (појавување симптоми: 2 од 5)

Параваова циста - е тумор на тумори на празнината кој има една комора и е формиран од ткивата на епидидимисот на јајниците. Најчеста патологија се дијагностицира кај жени на возраст од 20-40 години. Обично, хормоналната нерамнотежа или вештачкиот прекин на бременоста делува како активирач. Сепак, гинеколозите испуштаат многу други извори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .