Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Перихолециститис: Симптоми и третман

Перихолециститис - главните симптоми:

Перихолециститис е патологија која се карактеризира со појава на воспалителен процес во перитонеумот кој го покрива жолчното кесе. Исто така, воспалението може да влијае на сврзното ткиво кое го дели жолчното кесе од црниот дроб. Оваа болест не е независна нозолошка единица. Обично напредува како компликација на пептичен улкус, акутен холециститис и така натаму.

Симптомите на оваа патолошка состојба често се јавуваат кај луѓе од средна и постара возраст. Кај децата, перихолециститисот ретко се дијагностицира. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

Етиологија

Како што споменавме погоре, перихолециститисот не е независна болест. Ова е компликација која се јавува во позадината на следните патолошки состојби:

Видови

Клиничарите идентификуваат две форми на перихолециститис. Тие се разликуваат во причините за прогресија и симптомите. Методите на третман, исто така, обезбедуваат различни:

 • пластичен перихолециститис. Оваа форма напредува како компликација од други заболувања. На серозната мембрана на мочниот меур поради воспалителниот процес се формираат патолошки адхезии. Како резултат на тоа, жолчниот меур постепено се деформира, што доведува до намалување на неговата концентрација и контрактилна функција. Составот на жолчката, како квалитативен така и квантитативен, се подложува на промени, што предизвикува нарушување на дигестивниот процес;
 • гноен перихолециститис. Оваа форма е поопасна, бидејќи може да доведе до прогресија на опасни компликации. Главната причина за прогресијата на оваа форма на патологија е перфорацијата на ѕидот на жолчниот меур во случај на нејзина емпиема. Како резултат на тоа, инфективните агенси се шират на целата серозна мембрана на органот и предизвикуваат развој на гноен процес.

Симптоматологија

Симптомите на патологија обично се појавуваат веднаш штом почнува да напредува. Важно е на нивната прва манифестација веднаш да се контактира со квалификуван медицински специјалист за целосна дијагноза и назначување на правилен курс на лекување. Во спротивно, ако третманот не се започне навремено, постои висок ризик за развој на опасни компликации.

Главен симптом на болеста - појава на болка со различни степени на интензитет во проекцијата на жолчното кесе (десен хипохондриум). Болката може да зрачи со лумбалниот регион. Ако панкреасот или дуоденумот се вклучени во патолошкиот процес, тогаш се јавуваат херпес-болки.

Карактеристичен симптом на перихолециститис е значително зголемување на болката при обид за драстично менување на позицијата на вашето тело. За време на палпација, лекарот може да открие зголемена болка во областа на проекцијата на мочниот меур, како и мускулна тензија во десниот хипохондриум. Ова покажува дека адхезиите веќе се формирани.

Наспроти позадината на прогресијата на патологијата, пациентот може да се жали на горчлив вкус во устата или кај диспептични нарушувања. Сите овие симптоми се директно поврзани со нарушување на функционирањето на жолчното кесе, како и промени во квалитетот на жолчката. Понекогаш пациентот има симптоми кои укажуваат на нарушување на варењето - абдоминална дистензија, надуеност, абдоминална болка, која нема јасна локализација.

Дијагностика

Дијагностика, како и третман на перихолециститис, го прави гастроентеролог. Затоа, во најмала сомневање за развој на таква опасна болест сама по себе, треба да закажете состанок за тоа што е можно поскоро. Стандардниот план за дијагноза на патологија вклучува:

 • првично испитување на пациентот, на кој лекарот ќе ја процени неговата општа состојба, како и палпација на зоната на локализација на болка;
 • колекција на анамнеза. Специјалистот ги разјаснува симптомите кои го мачат лицето, а исто така се прашува за претходно претрпените заболувања. Ова е исклучително важна информација, бидејќи ако, на пример, настанал холециститис, тогаш најверојатно пациентот напредува со перихолециститис;
 • крвен тест ;
 • анализа на урина ;
 • Ултразвук на жолчното кесе ;
 • хроматско фракционо дуоденално зрачење;
 • холецистографија;
 • радиоизотопско истражување;
 • лапароскопија .

Медицински настани

Лекарот ќе може да развие оптимален план за лекување само откако ќе ги добие резултатите од испитувањата. Третманот на пластичниот перихолециститис се состои во пропишување на диета, организирање на правилен режим на ден, како и при препишување на одредени групи фармацевтски препарати.

За нормализирање на жолчното кесе и елиминирање на воспалителниот процес, пациентот е пропишан како холеретичен, така и против инфламаторни лекови. Добриот ефект дава употреба на терапија за вежбање и физиотерапија.

Третманот на гноен перихолециститис екстремно оперативен. По интервенцијата, пациентот е под надзор на лекарите во болницата за некое време. Ако е потребно, неговиот план за лекување може да се прилагоди. Не е исклучено вклучување на антибактериски лекови со цел да се уништат инфективните агенси.

Времетраењето на третманот зависи од општата состојба на пациентот. Прогнозата е обично поволна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате перихолециститис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на нервозно дебело црево (појавување симптоми: 5 од 8)

Синдром на нервозно дебело црево (IBS) е серија на функционални нарушувања поврзани со работата на сите пониски делови на дигестивниот тракт. Во друг, тоа се нарекува синдром на нервозно дебело црево, но не е само таа што страда. Овој проблем се јавува кај половина од светската популација и влијае и на постарите и на децата. Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува кај жени.

...
Гилбертовата болест (појавување на симптоми: 4 од 8)

Гилбертовиот синдром е наследен тип на болест, кој се манифестира како трајно или привремено зголемување на нивото на крвта на билирубин, жолтица, како и кај некои други специфични симптоми. Треба да се забележи дека Гилберт-овата болест, чии симптоми мора да се доживее кај пациент со одредена фреквенција, воопшто не е опасна болест и, исто така, не бара посебен третман.

...
Холециститис (појавување симптоми: 4 од 8)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Цревна дисбиоза (појавување симптоми: 4 од 8)

Цревната дисбактериоза, врз основа на проценката на СЗО, болеста всушност не е, па затоа неговото воведување во синдроми ќе биде попрецизно. Цревната дисбиоза, симптомите на кои се јавуваат во позадината на нерамнотежата во однос на различните микроорганизми во цревата, според научниците, е резултат на разни видови патологии, но не и нивната причина.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .