Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Протеинурија: Симптоми и третман

Протеинурија - главните симптоми:

Протеинуријата е состојба во која износот на протеин кој е значително повисок од нормалниот е прикажан со урина. Ова не е независна нозолошка единица - тоа е еден вид на симптом кој во повеќето клинички ситуации укажува на прогресија на бубрежните патологии. Нормално, еден ден со урина покажува до 50 mg протеини.

Идентификување на протеинурија сам по себе е невозможно. Зголемена концентрација на оваа супстанца во урината може да се открие само преку лабораториски тестови. Вреди да се напомене дека оваа состојба подеднакво може да се појави кај возрасни и деца. Исто така е можна протеинурија за време на бременоста.

Етиологија

Причините за прогресија на протеинурија кај пациенти се доста разновидни. Но, вреди да се напомене фактот дека тие се исти како кај возрасните така и кај децата. Како по правило, главната причина за протеинурија е патологијата на бубрезите и уринарниот систем како целина.

Протеинуријата напредува во позадината на ваквите болести:

Причината за протеинурија исто така може да биде хипертензија . Често се манифестира наспроти позадината на хипертензивна криза . Причините за зголемување на концентрацијата на протеини кај урината кај децата и возрасните вклучуваат уретритис , дијабетес , присуство на малигни лезии на виталните органи (срце, мозок, бели дробови итн.).

Протеинурија кај деца

Видови

Во зависност од поврзаноста со патологиите:

 • функционална протеинурија;
 • патолошки.

Во зависност од изворот:

 • пострененал;
 • бубрежна. Таа е поделена на тубуларна и гломеруларна;
 • преренален или преполн.

Во зависност од составот:

 • селективна протеинурија;
 • неселективен.

Во зависност од сериозноста:

 • микроалбуминурија;
 • низок;
 • умерена;
 • високо.

Функционална протеинурија може да се појави кај пациенти со целосно здрави бубрези. Во случај на развој, концентрацијата на протеини во урината се зголемува над нормалата за 50 mg (воопшто, 1 грам протеин се излачува во урината дневно). Во овој случај, зголемувањето на протеините има изолиран или преоден карактер и ретко се комбинира со цилиндрурија, еритроцитурија, леукоцитурија.

Видови на функционална протеинурија:

 • ортостатска протеинурија. Често се открива кај луѓе на возраст од 13 и до 20 години. Децата ретко се дијагностицираат. Со ортостатска протеинурија, се забележува зголемување на концентрацијата на протеини на урина до 1 грам дневно. Неверојатно, овој симптом исчезнува во склоната;
 • трескавица. Зголемување на протеините над нормата е забележано кај фебрилни состојби. Обично тоа се забележува кај децата и постарите лица. Штом температурата на телото падне во нормала, нивото на уринарниот протеин, исто така, се враќа во нормала;
 • напната. Кај децата, ретко се јавува. Обично се манифестира со зголемен физички напор и веднаш исчезнува, бидејќи товарот ќе се врати во нормала;
 • зголемен протеин во дебелината ;
 • физиолошки. Обично се забележани кај жени додека носат дете;
 • идиопатска транзиторна.
Видови на протеинурија

Симптоматологија

Протеинуријата сама по себе е симптом на некои патолошки состојби кај деца и возрасни. Можно е да се открие присуството со помош на лабораториска дијагностика. Тешко е самостојно да се утврди дали имате таква состојба, бидејќи симптомите се ретки.

Следните симптоми може да укажуваат на развој на протеинурија:

 • оток на очните капаци (особено наутро). Овој симптом е почест кај децата;
 • на урината се појавува специфична бела "пена";
 • во урината, може да се види талог или "снегулки", кои имаат бела или сива боја.

Ако најдете такви знаци во себе, веднаш треба да одите во медицинска установа за да видите нефролог или уролог за сеопфатна дијагноза. Важно е да се запамети дека протеинуријата не е болест, туку знак кој покажува дека некоја патологија се развива во човечкото тело.

Дијагностика

За време на дијагностиката, важно е не само да се идентификува зголемена концентрација на протеини во урината, туку и да се идентификува вистинската причина за ова. Лекарот ќе треба да разјасни точно кој стандарден дијагностички план:

Медицински настани

Третманот ќе биде пропишан само откако докторот ја идентификува вистинската причина за зголемување на концентрацијата на протеините во урината. На крајот на краиштата, треба да се третираат не протеинурија, но болеста што го предизвика. Затоа, во планот за лекување на пациентот спаѓаат такви фармацевтски препарати:

 • антикоагуланси;
 • антибиотици. Во планот за лекување се додаваат во случај на откривање на инфективен фокус;
 • антихипертензивни лекови се користат за корекција на крвниот притисок;
 • препарати кои содржат активни супстанции кои го намалуваат отокот;
 • антиинфламаторни лекови;
 • антитуморни агенси се користат за лекување на бенигни и малигни туморски процеси.

Планот за лекување исто така вклучува диетална терапија. Се заснова на следниве принципи:

 • во исхраната задолжително вклучуваат тиква, парен зеленчук, цвекло, овошје;
 • храна што содржи протеини треба да биде исклучена од дневниот оброк;
 • намалување на износот на сол се консумира;
 • консумираат повеќе млеко и млечни производи.

Патолошки третман се врши во болница, така што медицинските специјалисти може да ја следат состојбата на пациентот. Доколку е потребно, планот за лекување може да се прилагоди. Многу пациенти претпочитаат традиционална медицина, бидејќи ги сметаат за поприродни и безбедни. Но, вреди да се запамети дека за третман на било каква болест, тие може да се земат само по консултација со вашиот лекар. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате протеинурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертензија (појавување на симптоми: 1 од 4)

Што е хипертензија? Ова е болест која се карактеризира со показатели за крвен притисок над ознаката 140 mmHg. ул. Во овој случај, пациентот ќе доживее главоболки, вртоглавица и гадење. Елиминирање на сите симптоми може да биде само специјално избрана терапија.

...
Јачмен на око (појавување симптоми: 1 од 4)

Не е важно колку банана, јачмен на окото е воспаление, и гноен, кој се шири на лојната жлезда во очните капаци и косата на трепките на трепките. Поточно, лојната жлезда е блокирана, поради што се случува ова воспаление. Понекогаш се случува меибомијата да се разбуди и да се зголеми во големина. Ова е меибомит или т.н. внатрешен јачмен на око. Понекогаш има неколку фокуси на воспаление во окото. Обично такво воспаление поминува брзо - четири дена е доволно. Но, понекогаш третманот на јачменот на окото е неопходен. Кога и зошто, треба да разберете.

...
Блефаритис (појавување симптоми: 1 од 4)

Што е блеферитис? Ова е патолошки процес, придружен со воспаление на различни рабови на очните капаци. Презентираната болест се смета за најчеста кај сите постоечки патологии на окото. Покрај тоа, блеферитисот е многу тежок за лекување.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 1 од 4)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Дакријоцитис (појавување симптоми: 1 од 4)

Дакријоцитис е опасно воспаление или пурулентна инфламаторна болест која влијае на лакрималната кеса и назолакрималниот канал. Обично, оваа патологија се развива поради конгенитално или стекнато стеснување (понекогаш целосно преклопување) на екскреторниот лакримален канал.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .