Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бубрежно воспаление: Симптоми и третман

Воспаление на бубрезите - главни симптоми:

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

Ако не започнете да го лекувате воспалението на бубрезите со специјални таблети или инекции, навремено, тогаш тоа може да доведе до разни опасни компликации. Затоа, важно е веднаш да се побара квалификувана медицинска помош кога ќе се појават првите симптоми на бубрежно воспаление кај жени, мажи или деца.

Етиологија

Главната причина за воспаление на бубрежната карлица, тубулите и другите елементи на телото е патогената активност на неспецифичните микроорганизми:

Фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на бубрежно воспаление:

 • хипотермија;
 • хиповитаминоза;
 • хиподинамија;
 • стрес;
 • несоодветна хигиена;
 • лоша исхрана.

Дејства кои можат да придонесат за развој на бубрежно воспаление кај деца и возрасни:

 • присуство на бенигни и малигни тумори;
 • дијабетес мелитус ;
 • гестациски патологии;
 • алкохолизам;
 • алергија;
 • автоимуни услови;
 • патологија на крвните садови;
 • вршење на шант на прогресивен хидроцефалус ;
 • интоксикација на телото со различни тешки метали или хемикалии.

Видови

Пиелонефритис

Во зависност од дистрибуцијата на воспалителниот процес во телото кај жените и мажите, овие видови на болест се разликуваат:

 • фокална. Во овој случај, постојат само неколку мали фокуси на воспаление во органот;
 • дифузни. Сите гломерули се засегнати. Можно е појава на воспаление на надбубрежните жлезди (поради брзото ширење на воспалителниот процес).

Со терминот "воспаление на бубрезите", лекарите значат цела група на патологии кои се разликуваат во локализацијата на воспаление, механизмот на прогресија и клиниката. Лекарите разликуваат типови на заболувања:

Пиелонефритис е воспаление на бубрезите, кое напредува поради пенетрација на бактерии во организмот. Зафатени се каналикули и пан-пелвис. Овој тип на воспаление се јавува почесто кај жените, мажите и децата. Главната причина за развој на пиелонефритис е хипотермија. Кај жените, често напредува на позадината на уролитијаза .

Гломерулонефритис е воспаление на бубрезите на автоимуна природа, во која гломерулите се воспалени. Како резултат на тоа, нарушен е физиолошкиот процес на прочистување на крвта и отстранување на урината. Ако не ја третирате болеста со лекови и лекови за инјектирање, наскоро на гломерулите ќе почнат да се заменуваат со сврзно ткиво. Резултатот од овој процес е една - хронична ренална инсуфициенција .

Интерстицијален нефрит - воспаление влијае на ткивото помеѓу гломерулите и тубулите, како и акумулациониот апарат на нефроните. Почесто патологијата напредува поради патогената активност на бактерии или вируси. Но, постојат чести случаи кога овој тип на воспаление се развива поради интоксикација на телото со фармацевтски супстанции.

Шунт нефритис - бактерии "напаѓаат" имуните комплекси лоцирани во гломерулите. Како резултат на тоа, тие се закачуваат за крвните садови и го нарушуваат функционирањето на органот.

Симптоматологија

Симптомите на воспаление на бубрезите може да бидат различни во зависност од тоа каков тип на болест напредува. Во акутна форма, знаци на воспаление на бубрезите се појавуваат речиси веднаш и тие се многу изразени. Постои хипертермија до големи броеви, треска, главоболка. За хроничната форма на болеста се карактеризира со промена на периоди на егзацербација и ремисија. Нивната честа промена станува причина за смртта на гломерулите. Како последица на тоа, напредува хроничната бубрежна инсуфициенција.

Чести симптоми:

 • оток;
 • зголемено потење;
 • зголемување на крвниот притисок (може да има зголемување на критичните индикатори);
 • болно испуштање на урина;
 • слабост;
 • болка во грбот;
 • ноктурија;
 • матна урина е ослободена, која може да содржи снегулки (карактеристичен знак на пиелонефритис);
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • гадење и гадење;
 • жед;
 • сува кожа.

Пиелонефритис

Клиниката за пиелонефрити секогаш е многу светла. Пациентот ги има следните симптоми:

 • хипертермија;
 • гној во урината (со пиелонефритис, воспалителниот процес брзо се развива и се акумулира гној во погодените ткива, што се излачува со урина);
 • нарушување на уринарното празнење;
 • болка во проекционата површина на бубрезите;
 • снегулки и крвни згрутчувања се појавуваат во урината, карактеристичен знак на пиелонефритис.

Вреди да се напомене дека почесто оваа патологија се манифестира кај жени и деца. Да се ​​идентификува пиелонефритисот може да биде преку ултразвук и доставување на анализа на урина. Во акутна форма, обично е зафатено еден бубрег. Кога процесот е хронизиран, воспаление се шири и на бубрезите. Пиелонефритисот треба да почне да се третира што е можно порано за да се спречи развојот на опасни компликации.

Гломерулонефритис

Гломерулонефритис е комплексна патологија која бара навремен и соодветен третман. Поради воспаление, васкуларните гломерули на телото се заменуваат со сврзно ткиво, што доведува до ренална инсуфициенција. Симптомите на овој тип воспаление на бубрезите кај деца и возрасни се следните:

 • оток;
 • можна акумулација на течност во абдоминалната празнина;
 • во урината се определува со зголемување на концентрацијата на протеини.

Воспалението во гломерулонефритис влијае истовремено на 2 бубрези. Оваа патологија почесто се дијагностицира кај мажи од возрасна група од 20-40 години.

Воспаление на бубрезите и раѓање

Во тек на бременост често се забележува воспаление на бубрезите. Важно е кога се појавуваат првите знаци на болеста веднаш да ја испратат жената во болница за лекување. Појавата на болеста за време на бременоста е олеснета од следниве фактори:

 • стегање на карличните органи кај жената, што е забележано поради зголемување на големината на матката;
 • промена на вообичаената хормонална позадина;
 • присуството на хронични болести кај жените.

Воспалението на бубрезите за време на бременоста се заканува не само на здравјето на жената, туку и на здравјето на нејзиното неродено дете. Ако фетусот е заразен во матката, прогресијата на неговиот ентероколитис или пневмонија не е исклучена. Затоа, важно е кога ќе ги видите првите знаци на болест за време на бременоста веднаш да контактирате со квалификуван лекар.

Во текот на бременоста, важно е да не се надмине телото, да се нормализира исхраната. Исто така, треба редовно да ја земате урината, бидејќи во него може да ги идентификувате првите знаци дека бубрезите не прават добро. Кога бремени, жените треба внимателно да ја следат нивната хигиена.

Споредба на здрави и "болни" бубрези

Воспаление на бубрезите кај дете

Болеста кај детето може да се појави без сериозни симптоми. Често се случува воспалението да напредува долго време во латентна форма. Симптомите на болеста на детето се како што следува:

 • хипертермија. Детето има пораст на температурата на големи броеви;
 • повраќање;
 • уринарна инконтиненција. Но, исто така е можно детето да не може да уринира;
 • дисколорација на урината, појава на снегулки во неа;
 • процесот на екстракција на урина е болен. Бебето плаче додека уринира;
 • болка во грбот.

Доколку таквите симптоми се појават кај дете, мора да се итна брза помош. Не треба да се даваат апчиња пред нејзиното доаѓање. Воспалението на бубрезите кај детето може да доведе до катастрофални последици, така што е потребна целосна терапија.

Дијагностика

Ако се сомневате дека имате заболување кај дете или возрасен, веднаш мора да заминете во болница, така што лекарот може да спроведе сеопфатна дијагноза, која вклучува:

Медицински настани

Воспалението на надбубрежните жлезди и бубрезите треба да се третира само во болничко опкружување. Главниот метод на лекување е терапијата со лекови. На пациентот им се препишани овие лекови:

 • антибактериски. Овие лекови може да се препишат во форма на таблети или инјекции. Со претпазливост тие се пропишани за време на бременоста;
 • антихистаминици;
 • диуретици;
 • глукокортикостероиди;
 • додатоци на калциум (обично во форма на пилули);
 • имуностимуланти;
 • цитостатици (за време на бременост препишани во исклучително тешки ситуации);
 • витамини;
 • антихипертензивни лекови;
 • лекови кои го нормализираат циркулацијата на крвта во бубрезите.

Ако препишувањето на таблети и инјекции не донесе соодветни резултати, тогаш хемосорбцијата и плазматската размена се вклучени во планот за лекување. Ако третманот бил правилно избран, состојбата на пациентот постепено ќе почне да се подобрува по една недела.

Исхрана

Исхрана за воспаление на бубрезите - еден од главните услови за опоравување. Ако пациентот нема едем, тогаш му се покажува многу пијалок. Основниот принцип на исхраната е да го минимизира товарот на заболениот орган. Затоа, во исхраната нужно вклучуваат овошје, зеленчук, житарици. Не можете да консумирате пржени, зачинети, производи од месо, сол.

Народни рецепти

Народни лекови им е дозволено да користат само во тандем со главниот тек на лекувањето. Ниту една бабична тинктура нема да ги замени современи таблети или лекови за инекции за нивната ефикасност. Третманот со народни рецепти се врши само со дозвола на лекарот што посетува.

Народни лекови за третман на воспаление на бубрезите се подготвуваат од:

 • пченкарски стигми;
 • мудрец;
 • цвеќиња од цвеќиња;
 • цвеќиња од камилица;
 • бреза пупки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате воспаление на бубрезите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: уролог , нефролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефролитијаза (појавување симптоми: 11 од 20)

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 9 од 20)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 9 од 20)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Нефритис (појавување симптоми: 9 од 20)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Менингококната инфекција (појавување симптоми: 9 од 20)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .