Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нефропатија: Симптоми и третман

Нефропатија - главните симптоми:

Нефропатија е патолошка состојба која се карактеризира со лезија на гломеруларниот апарат и реналниот паренхим. Како резултат на тоа, функционалноста на органот е значително намалена, што може да предизвика прогресија на опасни компликации. Етиологијата на болеста е доста разновидна. Вреди да се напомене дека бубрежната нефропатија напредува полека и во раните фази на развој, симптомите може да не се појават. Затоа, самиот човек дури и не сфаќа дека развива таква опасна патологија.

Во подоцнежните фази на болеста се појавуваат специфични симптоми. Првите знаци на нефропатија се слабост и замор, постојано чувство на жед. Понатамошни специфични симптоми се директно зависни од типот на болеста која го погодува пациентот.

Како што напредува нефропатијата, капацитетот за филтрирање на бубрезите страда многу. Исто така вреди да се напомене дека пациентите кои имаат оштетена бубрежна функција се повеќе склони кон разни инфективни лезии на овој орган. Нефропатија може да почне да напредува кај лице од било која возраст. Не е исклучен развојот на дисметаболна нефропатија кај децата.

Етиологија

 • присуство на метаболички нарушувања ( дијабетес , гихт , итн.);
 • труење на човечкото тело со тешки метали;
 • долготрајна употреба на одредени лекови, како што се антивоспалителни, аналгетици и антиконвулзиви;
 • раѓање;
 • ефектите од зрачењето врз човечкото тело;
 • присуство на екстраренални неоплазми од бенигна и малигната природа;
 • индустриска и домашна интоксикација;
 • абнормален развој на бубрезите и уринарниот тракт и така натаму.

Видови

Еден од најчестите типови на болести е дисметаболната нефропатија. Таа е поделена на неколку подвидови:

 • оксалат-калциумска невропатија. Таквата дисметаболна нефропатија е почеста кај децата;
 • оксалат. Првите знаци на болеста се манифестираат на било која возраст (дури и кај новороденчињата). Ако патологијата не се лекува, тогаш постои висок ризик за развој на уролитијаза ;
 • фосфат. Главната причина за прогресија е хронична инфекција на генитоуринарниот систем;
 • урат Тоа се случува како примарно, така и секундарно;
 • цистинска размена на нефропатија.

Исто така во медицината постојат и следниве видови нефропатија:

 • дијабетска нефропатија;
 • нефропатија на бремени жени;
 • токсична нефропатија;
 • гихтина нефропатија;
 • миеломна нефропатија;
 • Ига нефропатија.

Дијабетична форма

Нефропатија на бубрезите кај дијабетес

Дијабетичната нефропатија се карактеризира со истовремено оштетување на двете бубрези, што доведува до нарушување на нивното функционирање. Главната причина за болеста е дијабетес. Дијабетичната нефропатија напредува полека на позадината на дијабетесот. Симптомите се појавуваат постепено. Клиничарите разликуваат 5 фази на дијабетска нефропатија:

 • асимптоматски. Нема симптоми. Да се ​​открие присуството на патологија е можно само преку анализа;
 • почетни структурни промени. Циркулацијата на крвта во бубрезите е зголемена, како и гломеруларната филтрација;
 • пред-нефротичен. Концентрацијата на микроалбумин се зголемува до 300 mg / ден, но не постои изразена протеинурија. Нормализирана циркулација на крвта и гломеруларна филтрација. Некои пациенти може да имаат мало зголемување на крвниот притисок;
 • нефротичен. БП постојано се зголемува. Во уринарниот протеин се појавува. Филтрацијата, како и циркулацијата на крв, се намалува. Кај луѓето, постои зголемување на ESR и холестерол. Едем се појавува;
 • uremic Филтрациската функција на бубрезите е значително намалена, што предизвикува акумулација на уреа и креатинин во крвта. Нивото на протеини е дополнително намалено, поради што се зголемува отокот. Крвниот притисок може да се зголеми до критични нивоа. Во речиси сите клинички случаи, оваа фаза на дијабетична нефропатија постепено се претвора во ренална инсуфициенција .

Нефропатија е бремена

Невропатија кај бремени жени е една од најопасните компликации за време на бременоста. Причините за прогресијата на оваа состојба не се целосно разбрани. Во ризик се млади девојки, како и оние кои редовно консумираат алкохол и пушат цигари.

Нефропатија кај бремени жени почесто се дијагностицира во втората половина од бременоста. Пациентот го зголемува крвниот притисок до високи броеви, се појавува едем и протеинурија. Ако навремено не се спроведе соодветна терапија за нефропатија бремена, тогаш веројатноста за спонтан абортус. Жените со таква дијагноза се набљудуваат од страна на лекарите во болнички услови со цел постојано да ја следат нивната состојба.

Исто така вреди да се напомене дека нефропатијата кај бремени жени не е ретка патолошка состојба. Неодамна, случаи на прогресија на болеста стана многу почеста.

Токсичен облик

Токсичната нефропатија напредува по труењето на телото со разни токсични супстанции. Првиот симптом - болка на местото на проекцијата на бубрезите. Понатаму, клиничката слика на токсичната нефропатија е дополнета со такви знаци:

 • оток;
 • олигурија;
 • анурија;
 • крв во урината;
 • протеин во урина и азотни бази.

Важно е да се третира токсичната нефропатија што е можно побрзо, бидејќи може да се развие акутна ренална инсуфициенција на нејзината позадина.

Подагра форма

Основата на прогресијата на гихтина нефропатија е забрзаното формирање на урична киселина за време на бавното отстранување од телото. Како резултат на тоа, супстанцијата постепено се акумулира во крвотокот и уратите во бубрезите. Ако нагливата нефропатија напредува понатаму, таа ќе доведе до деформација на бубрежното ткиво. Екскреторните и филтрирачките способности значително се намалуваат.

Форма на миелома

Главните манифестации на нефлопатија на миелом - тешка протеинурија и постепен развој на бубрежна инсуфициенција. Треба да се напомене дека со оваа форма, сите знаци кои укажуваат на нефропатија се отсутни. Но, во исто време има и диспротеинемија и хиперпротеинемија. Исто така често кај пациенти со таква дијагноза се детектира нефронекроза.

Ига нефропатија

Карактеристика на ИГА нефропатија е макро- или микрометурија во комбинација со протеинурија. Како по правило, болеста почнува да напредува неколку дена по акутната болест на дишните патишта на дишните патишта.

Исто така, со Iga нефропатија, хипертермија, артериска хипертензија , нефротски синдром , болка во лумбалниот регион, дизурични феномени се забележани. Ига нефропатијата исто така се карактеризира со рекурентен курс.

Поретко дијагностициран:

 • наследна нефропатија;
 • семејство;
 • паранеопластичен;
 • тубулоинтерстицијален;
 • аналгетик;
 • ендемични;
 • хипертензивна;
 • мембранозен;
 • рефлукс;
 • индуциран контраст;
 • лековити.

Симптоматологија

Во раните фази на прогресијата на болеста, симптомите може да не се забележат воопшто. Но, како што се развива, се појавуваат следниве предупредувачки знаци:

 • чувство на жед;
 • слабост;
 • зголемен замор;
 • главоболка;
 • болка во проекцијата на бубрезите.

Во подоцнежните фази на клиничката слика е надополнета со такви знаци:

 • видлив едем на ткивото;
 • васкуларниот притисок се зголемува;
 • протеинските структури се појавуваат во урината;
 • можна манифестација на симптоми на пиелонефритис , во случај на продирање на инфективни агенси во телото.

Дијагностика

Стандардниот дијагностички план вклучува:

Споредба на здрави и заболени бубрези

Третман

Планот за лекување се развива само откако типот на патологија што го погоди лицето е точно утврден.

Дијабетичната нефропатија во првата и втората фаза не бара специфичен третман, потребно е само да се задржи концентрацијата на шеќер во крвта во рамките на нормалните вредности. Како што патологијата напредува во позадина на дијабетес мелитус, важно е да се следи специјална диета. Исто така, лекарите честопати прибегнуваат кон воведување на АКЕ инхибитори, како и хемодијализа. Ако сите овие интервенции не се ефикасни, лекарите можат да се прибегнат кон трансплантација на органи.

Третман на нефропатија кај бремени жени се изведува само во стационарни услови. Терапијата е како што следува:

 • строг одмор во кревет;
 • лекови со висока содржина на протеини;
 • диуретици;
 • антитромбоцитни агенси;
 • препарати од калиум;
 • антихипертензиви;
 • антиспазмодии.

Третманот на токсичната форма се изведува со присилна диуреза, гастрична лаважа, хемосорбција, плазматска размена, хемодијализа и така натаму. По нормализирање на хемостазата, лекарите ќе почнат да спроведуваат анти-шок мерки.

Основни принципи на третман на дисметаболна нефропатија:

 • нормализација на вашиот животен стил;
 • храна за исхрана;
 • терапија со лекови. За третман на болеста пропишани витамин Е, витамин А, витамин Б6, димафосфон и многу повеќе.

Третманот за gouty форма првенствено е насочен кон елиминирање на главната болест - гихт, проследена со понатамошна терапија:

 • употребата на големи количини на течност;
 • планот за лекување мора да биде дополнет со диуретици;
 • антихипертензивни лекови;
 • антибиотици (во случај на додавање на инфективни агенси).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нефропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиелонефритис (појавување симптоми: 5 од 8)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Воспаление на бубрезите (појавување на симптоми: 5 од 8)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Нефритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 4 од 8)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .