Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Панкреатонекроза: Симптоми и третман

Панкреатонекроза - главните симптоми:

Панкреатичната некроза на панкреасот е опасна и тешка патологија во која самиот орган почнува активно да ги вари своите сопствени клетки. Ова, пак, води до фактот дека одредени области на жлездата се некротични. Овој патолошки процес може да предизвика прогресија на гноен апсцес. Панкреатонекрозата, исто така, негативно влијае на функционирањето на другите витални органи. Ако не се спроведе навремено и целосно лекување, тогаш болеста често доведува до смрт на пациентот.

Панкреатонекрозата може да почне да напредува кај луѓе од различни возрасни групи, но се уште почесто се дијагностицира кај пациенти со работоспособна возраст. Вреди да се напомене дека причините за развојот на патологијата може да се разликуваат во зависност од тоа на која возраст им припаѓа лицето. На пример, кај постарите лица, главната причина е холилитиаза , а кај младите, развојот на болеста често е предизвикан од траума и прекумерна употреба на алкохолни пијалаци. Не постои разлика меѓу половите.

Етиологија

Главните причини кои провоцираат прогресија на панкреасната некроза се следниве:

 • прекумерна консумација на алкохол;
 • траума;
 • труење на телото со токсични супстанции;
 • постојано прејадување Редовно консумирање на пржена, пушена, масна храна;
 • присуството на конгломерати во жолчните канали и жолчниот меур;
 • прекршување на процесот на коагулација на крв;
 • оштетување на дукталниот панкреатичен систем;
 • долгорочна потрошувачка на одредени фармацевтски агенси: амфетамин, опијати, метронидазол, изониазид, тетрациклин и други;
 • труење со храна;
 • заразни болести;
 • паразитски патологии;
 • изведување на различни ендоскопски манипулации;
 • дисфункција на сфинктерот на Одди;
 • конгенитални малформации на жлездата.

Видови

Панкреатонекрозата е акутна патологија која бара итна нега. Ако не се спроведе навремено лекување, последиците може да бидат најлоши. Прогнозата директно зависи од големината на лезијата на жлездата. Лекарите споделуваат панкреатична некроза кај:

 • мали фокални;
 • среден фокус;
 • големи фокални;
 • субтотал;
 • вкупно

Исто така во медицината понекогаш се користи друга класификација, која ја дели панкреасната некроза во:

 • ограничен Во паренхимата се формираат мали, средни и големи фокуси на некроза;
 • чести

Класификација, во зависност од присуството на заразни агенти во погодените области:

 • стерилен;
 • заразени. Во овој случај, последиците се потешки и стапката на преживување е пониска.

Стерилен изглед е поделен на 3 подвида:

 • хеморагична панкреасна некроза. Почнува да напредува поради активирањето на протеолитичките ензими. За хеморагичната панкреатична некроза се карактеризира со брз развој со ослободување на перитонеална ефузија. Во тешки клинички ситуации, се развива вкупна форма на болеста, во која е зафатено 100% ретроперитонеално ткиво;
 • масни. Липолитичката група на ензими е активирана;
 • неуспешен. Поради брзиот воспалителен процес, се појавува интерстицијален едем на жлездата. Вообичаено во овој случај, акутна панкреатонекроза напредува.
Видови панкреатична некроза

Симптоматологија

Болеста започнува акутно. Првиот симптом кој се појавува кај пациентот е акутна болка на местото на проекцијата на панкреасот. Таа може да даде во задниот дел, градите, левото рамо. Синдромот на болка може да биде толку интензивен што пациентот има болка шок. Понатаму, клиничката слика е надополнета со такви симптоми:

 • хиперемија или тежок бледило на кожата;
 • повраќање, повторување многу пати, а не давање на пациентот релјеф;
 • хипертермија;
 • слабост;
 • недостаток на столица. Поради сериозноста на процесот, нормалното функционирање на цревата е прекинато. Дури и неговата пареза е можно;
 • надуеност;
 • тахикардија ;
 • сув јазик;
 • карактеристичен симптом е манифестација на цијанозни дамки во близина на папокот, на задникот и на грбот;
 • конфузија;
 • несоодветно однесување;
 • пациентот е премногу вознемирен или, напротив, е инхибиран;
 • недостаток на здив;
 • крварење. Овој симптом се манифестира како резултат на агресивното дејство на ензимите кои ги кородираат крвните садови.

Дијагностика

Кога се манифестира барем еден од овие симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за целосна дијагноза, побивање или потврда на дијагнозата. Раната дијагноза и комплетен третман ќе ги избегнат негативните ефекти.

Стандардниот дијагностички план го вклучува следново:

 • хемограм;
 • Ултразвук;
 • проценка на серумската концентрација на амилаза и урина;
 • одредување на нивото на калцитонин во крвта;
 • пункција на некротични течности во паренхимот на жлездата со последователно засејување на материјалот. Овој метод овозможува да се одреди чувствителноста на инфективните агенси на антибиотици;
 • ангиографија;
 • лапароскопија ;
 • КТ скенирање;
 • МНР на панкреасот .

Третман

Третман на панкреатична некроза се изведува со употреба на конзервативни и хируршки техники. Оптималниот метод го избира само лекарот што посетува, по дијагнозата, проценката на резултатите од тестовите. Обично, тие прво прибегнуваат кон конзервативен третман:

 • локална хипотермија;
 • елиминација на храна и внес на вода;
 • аналгетици;
 • антихолинергици;
 • антиспазмодии;
 • антиинфламаторни лекови;
 • антибиотици;
 • Вазотоника препишана во случај на акутна хипотензија;
 • анти-ензимски лекови;
 • Новокациска блокада се изведува;
 • терапевтска плазма размена;
 • инфузиона терапија;
 • перитонеална дијализа.

Ако не постои реакција на конзервативниот третман на панкреатитис, тогаш се врши хируршка интервенција. Суштината на операцијата е ревизија на жлездата. Хирургот го отстранува некротичното ткиво. Прогнозата по интервенцијата е прилично сомнителна, бидејќи може да се појават опасни последици - формирање на апсцеси и псевдоцист на местото на некроза.

Исхрана

За време на акутната фаза на болеста треба целосно да се елиминира употребата на храна. Потоа следете ја исхраната со некроза на панкреасот - диета на Певзнер број 5б.

Исхрана за панкреасна некроза вклучува употреба на такви производи:

 • зрна варен само на вода;
 • крекери;
 • протеински омлети;
 • кученца лушпа;
 • месо со ниско маснотии и риба;
 • варени макарони;
 • слаб чај;
 • компири;
 • цвекло;
 • тиква.

Исхрана за панкреатична некроза ја исклучува потрошувачката на овие производи:

 • конзервирана храна;
 • пушено месо;
 • алкохол;
 • банани;
 • кафе;
 • свеж леб;
 • цели јајца;
 • зачини;
 • газирани пијалаци;
 • лиснато тесто;
 • грозје;
 • масното месо и рибите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате панкреонекроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемоторакс (појавување симптоми: 6 од 18)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 6 од 18)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Метаболна ацидоза (појавување симптоми: 6 од 18)

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...
Ацидоза (појавување симптоми: 6 од 18)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Тифусна треска (појавување симптоми: 5 од 18)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .