Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полицистична бубрежна болест: симптоми и третман

Полицистична бубрежна болест - главните симптоми:

Полицистична бубрежна болест или полицистична болест е дефект во ембрионалниот развој на бубрежните тубули, кој се карактеризира со формирање на цисти од различни големини во паренхимот на органот. Патолошкиот процес истовремено влијае на два бубрези. Големината на патолошките формации се различни - од пинхед до голема цреша. Внатре во цистите е ексудат светло или кафеава (желе-како).

Како што напредува болеста, патолошките формации се зголемуваат во големина и стануваат причина за дисфункцијата на органи. Обично, пациентите со оваа дијагноза развиваат ренална инсуфициенција . Третманот се изведува и со конзервативни и со оперативни техники. Понекогаш, за да се намали интензитетот на симптомите, лекарите може да пропишат некои народни лекови.

Карактеристика на патологијата е тоа што често влијае на други витални органи, како што се панкреасот, црниот дроб, мозокот, јајниците, тироидната жлезда и така натаму. Полицистичната бубрежна болест е наследна болест, која нема ограничувања на сексот - се развива со иста фреквенција кај жените и кај мажите. Вообичаено, патологијата се дијагностицира кај луѓе постари од 30 години или кај новороденчиња во првите недели од нивниот живот. Вреди да се напомене дека полицистиката кај возрасни е 10 пати почеста отколку кај новороденчињата.

Етиологија

Како што споменавме погоре, полицистична бубрежна болест - болест што се пренесува на генетско ниво. Во зависност од видот на наследството, лекарите ги разликуваат следниве форми на патологија:

 • автосомно рецесивно. Карактеристично за децата. Полицистичната бубрежна болест кај децата напредува поради генетска мутација која е одговорна за кодирање на протеините на фиброцистин. Како резултат на тоа, абнормални израстоци исполнети со ексудатен облик кај бубрежниот паренхим. Волуменот на телото се зголемува, каналите се компресирани со цисти, а бубрезите повеќе не ја извршуваат нивната главна функција, филтрирањето. Како по правило, ја дијагностицирам оваа форма кај новороденчињата;
 • автозомно доминантно. Оваа форма почнува да напредува кај луѓе постари од 30 години. Вреди да се напомене дека ова е една од најчестите генетски патологии. Медицинската статистика е таква што влијае на околу 12 милиони луѓе во светот. Главната причина за прогресијата на оваа форма на полицистична бубрежна болест е мутација на гените кои кодираат полицистин-1 и полицистин-2 протеини.

Форми на цисти

Во бубрезите погодени од полицистични, се формираат 2 типа на цисти:

 • затворена. Таквите цисти се затворени и не комуницираат со луменот на тубулите, со што не се обезбедува екскреторна функција. Овој тип на формирање е почест кај новороденчињата;
 • отворен. Овој тип на формирање е претставен со дивертикулум-екстензии на каналикулите, кои имаат врска со карлицата и чашите. Ако се формираат такви формации, тогаш за долго време се зачува екскреторната функција на органот.

Симптоматологија

Споредба на здрав и полицистичен бубрег

Полицистичната бубрежна болест кај новородените е многу неповолна и често доведува до смрт. Главната причина за ова е уремија . Ако полицистиката почна активно да напредува во пренаталниот период, таа станува причина за мртвородено раѓање.

Кај возрасните, болеста постепено напредува и поминува низ три фази:

 • компензирани;
 • субкомпенсиран;
 • декомпензирана.

Компензиран

Во оваа фаза, симптомите на патологија се целосно отсутни за долго време. Но, како што напредува полицистозата, се појавуваат такви знаци:

 • чувство на притисок на местото на проекција на бубрезите;
 • абдоминална болка, нема јасна локализација;
 • дизурија. Овој симптом се манифестира како цистична формација која се протега на бубрежниот паренхим;
 • зголемен замор;
 • хематурија без очигледна причина.

Во оваа фаза, функционирањето на бубрезите не е нарушено.

Поддомерен

Болеста постепено напредува, а симптомите на ренална инсуфициенција се приклучуваат на наведената клиничка слика:

 • интензивна жед;
 • мигренски напади;
 • гадење и гадење;
 • зголемување на крвниот притисок до големи броеви;
 • сува уста.

Симптоми на органска дисфункција:

 • еритроцитурија;
 • цилиндурија;
 • изостенурија;
 • леукоцитурија (во случај на пиелонефритис ).

Формирани цисти може да се надујат. Во овој случај, се појавува хипертермија и синдром на интоксикација. Состојбата на пациентот брзо се влошува.

Декомпензиран

Во оваа фаза, пациентот развива хронична уремија. Ако во овој период се приклучи секундарна инфекција (на пример, пневмонија , акутни респираторни вирусни инфекции и сл.), Тогаш состојбата на пациентот драматично се влошува, па дури и смрт е можна. Крвниот притисок се зголеми на голем број. Ова може да предизвика прогресија на опасни компликации:

Дијагностика

Во случај на посочените симптоми на патологија, важно е веднаш да се контактира со квалификуван нефролог или уролог. Ако полицистичната бубрежна болест се манифестира кај деца, тогаш прво мора да ја посетите педијатар.

При првичниот преглед, лекарот спроведува преглед на пациентот. Посебен акцент е ставен на откривање на семејна историја - дали пациентот има непосредни роднини со иста дијагноза. Понатаму, се спроведуваат испитувања на болните точки и мерење на крвниот притисок во двете раце (кај постарите тие исто така се мерат во стоечка положба). Да се ​​потврди дијагнозата користејќи лабораториски и инструментални методи на дијагностицирање.

Лабораторија:

Инструментално:

Третман

За тоа како да се лекува полицистична бубрежна болест, може само да му каже на лекарот што присуствува, врз основа на податоците од почетниот преглед и резултатите од тестовите. Треба да се напомене дека е невозможно целосно да се излечи патологијата, така што целата терапија што се изведува е симптоматична.

Терапевтски третман на полицистична бубрежна болест вклучува:

 • антибиотска терапија;
 • антихипертензивен третман;
 • да се ослободиме од анемија ;
 • корекција на повреди кои можат да се појават поради недостаток на минерали, особено фосфор;
 • олеснување на болката - препишуваат антиспазматици.

Хируршки техники за третман на полицистична бубрежна болест:

 • трансплантација на бубрези;
 • пункција на цистични формации;
 • лапароскопско отстранување на ексудат од цистични формации.
Бубрежна трансплантација

Народни методи

Вреди да се забележи дека народните лекови на никој начин не треба да доминираат. Можете да ги применувате само откако ќе добиете дозвола од вашиот лекар, и во тандем со методите на официјалната медицина. Народни лекови не можат да излечат полицистични. Со нивна помош, можете само да ја поддржите работата на органите и да ги отстраните некои од симптомите, како што се хипертензија, поддувост и така натаму.

Народни лекови за лекување на оваа болест се подготвуваат од:

 • лисја од репка;
 • лук;
 • лопен;
 • calendula;
 • Тасев биле;
 • цикорија;
 • ferule;
 • ореви;
 • грав.

Повеќето лекари не дозволуваат третман на полицистични народни лекови, бидејќи нивниот неконтролиран прием не само што може да ја подобри состојбата на лицето, туку и да ја влоши. Одредени народни лекови може да се земат, но само во точната доза и под постојан надзор на лекар.

Исхрана

Важно е да се држите до исхраната со полицистична бубрежна болест. Ова може да помогне не само да ја забави прогресијата на патологијата, туку и да ја нормализира состојбата на пациентот. Основните принципи на полицистичната исхрана на бубрезите:

 • пијат доволно течност;
 • ограничување на внесот на сол, бидејќи може да го зголеми крвниот притисок и со тоа да создаде дополнителен товар на бубрезите;
 • храната во случај на полицистична бубрежна болест треба да биде фракционална;
 • намалување на потрошувачката на масти и протеини;
 • зголемување на содржината на витамини во секојдневната исхрана;
 • нужно во исхраната вклучуваат храна со влакна;
 • од менито целосно ја исклучуваат храната што содржи кофеин. Оваа супстанца го забрзува растот на цистичните формации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полицистична бубрежна болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амилоидоза на бубрезите (појавување симптоми: 6 од 13)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 6 од 13)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Псевдотуберкулоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Псевдотуберкулозата е акутна инфективна болест која влијае на гастроинтестиналниот тракт. Причинителот на псевдотуберкулозата е интестинална бактерија. Продира во човечкото тело, тие влијаат на кожата, како и на виталните органи. Целиот овој процес е проследен со изразен синдром на интоксикација. Луѓе од сите возрасти можат да станат инфицирани, но почесто кај децата се дијагностицира псевдотуберкулоза.

...
Болки во грлото (појавување симптоми: 6 од 13)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 6 од 13)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
нефрологот го зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .