Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Малапсорпција: Симптоми и третман

Малапсорпција - главните симптоми:

Малапсорпцијата е болест на хронична природа, во која постои повреда на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Како резултат на тоа, се појавуваат сериозни метаболички нарушувања. Синдромот на малапсорпција вклучува голем број на различни клинички манифестации - кои се движат од болка во абдоменот и дијареата, и завршуваат со губење на косата, анемија и многу повеќе. Оваа патолошка состојба може да се развие и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

Малапсорпциониот синдром може да биде или конгенитален или стекнат. Вродениот тип на патологија се дијагностицира во 10% од случаите. Обично тоа може да се идентификува во првите неколку дена од животот на детето. Стекнати малапсорпција кај деца може да започне да напредува во било која возраст во однос на постоечките патологии на цревата, стомакот и црниот дроб.

Вреди да се напомене дека симптомите на болеста кај детето може да се манифестираат постепено, што до одреден степен го отежнува дијагностицирањето (болеста може да се "маскира" под други патологии). Малапсорпциониот синдром кај децата често се јавува во форма на дефицит на дисахаридаза или целијачна болест.

Етиологија

Причини за прогресија на синдром на малапсорпција кај деца и возрасни:

 • дефицит на ензими;
 • недостаток на жолчни соли;
 • оштетување на цревниот ѕид;
 • нарушена циркулација на крвта во човечкото тело;
 • разни штети што произлегуваат од патогената активност на микробиолошките агенси;
 • присуството на паразитски болести е честа причина за прогресијата на оваа болест на дебелото црево;
 • автономна невропатија;
 • хипертироидизам;
 • Золингер-Елисон (Zollinger-Ellison) синдром;
 • атрофичен гастритис ;
 • долгорочната потрошувачка на некои лекови, исто така, може да предизвика прогресија на малапсорпција.

Видови

Малапсорпциониот синдром кај деца и возрасни е класифициран според сериозноста на текот на болеста:

 • прво или лесно. Едно лице губи до 10 килограми тежина. Тој забележа намалување на ефикасноста, општа слабост, како и симптоми на хиповитаминоза;
 • втор или умерен. Едно лице губи тежина повеќе од 10 килограми. Пациентот ги има следните симптоми: анемија , мултивитаминоза, оштетена хомеостаза на вода-електролит. Нивото на половите хормони е намалено;
 • трето или тешко. Пациентот губи многу тежина, бидејќи хранливи материи во цревата практично не се апсорбираат. Исто така, постои силна електролитна нерамнотежа, остеопороза , тешка анемија, едем и напади.

Симптоматологија

Синдромот на малапсорпција има и чести и специфични симптоми. Обично кај деца и возрасни, тие се појавуваат постепено.

Манифестации на малапсорпција

Чести симптоми на нарушувања на цревната апсорпција:

 • намалување на телесната тежина. Бидејќи доволно количество хранливи материи не се апсорбираат во цревата, телото не добива соодветна исхрана;
 • болка во горниот дел на стомакот. Може да даде на лумбалниот регион;
 • надуеност;
 • надуеност;
 • астеновегетативен синдром. Со прогресија на малапсорпцијата кај луѓето, постои зголемен замор, слабост, апатија. Сето ова се должи на недостатокот на хранливи материи кои се толку неопходни за централниот нервен систем;
 • откако пациентот јаде храна, гасовите веднаш заминуваат. Овој симптом се должи на фактот дека премногу неразбрануваната храна се акумулирала во малите и големите црева;
 • дијареа Ова е карактеристичен симптом на малапсорпција кај деца и возрасни. Волуменот на изметот е значително зголемен. Тие стануваат миризливи и водени. Ако холестазата станала причина за развој на малапсорпција, тогаш сјајот ќе биде мрсна (неразредени масти);
 • пораз на кожата. Пациентот има кршливи нокти, сува кожа, глоситис , себореа , дерматитис . Исто така е можно манифестација на мали крварења во кожата и мукозните мембрани.

Специфични симптоми на оштетена апсорпција:

 • формирање на периферен едем. Бидејќи апсорпцијата на протеини е нарушена во цревата, се појавува отекување на нозете и нозете. Во тешки случаи, постои акумулација на ексудат во абдоминалната празнина;
 • хиповитаминоза. Бидејќи телото не ги прима витамини што му се потребни, едно лице може да почне да напредува во такви состојби: ноќно слепило, невропатија, болка во зглобните зглобови и коски, крварење под кожата, крварење на непцата и други;
 • ендокрина жлезда дисфункција. Аменореа , сексуална дисфункција (во посилниот пол) се развива;
 • повреда на минералниот метаболизам. Ако има дефицит на калциум, тогаш пациентот има болки во коските и грчеви. Со недостаток на калиум, се забележува слабост на мускулните структури. Со недостаток на цинк и железо, анемијата напредува и на кожата се појавуваат разни осипови.

Малапсорпција на гликоза-галактоза

Малапсорпцијата на гликоза-галактоза е болест што се пренесува на ниво на ген. Нејзината главна причина е нарушување на структурата на генот, кој е одговорен за производство на специфичен протеин кој транспортира галактоза и гликоза низ цревните ѕидови.

Вообичаено, оваа патологија кај децата се дијагностицира во првите недели од нивниот живот. Вреди да се напомене дека малапсорпцијата на гликоза-галактоза има многу сериозни последици. Заради кршењето на ткивото, дишењето и менталниот развој на детето значително се забавуваат. Постепено, метаболитите на галактозата почнуваат да се акумулираат во виталните органи - мозокот, црниот дроб, срцето, предизвикувајќи нарушување на нивното функционирање.

Дијагностика

Кога се појавуваат гореспоменатите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за да видите гастроентеролог за комплетна дијагноза на патологија. Дијагноза на малапсорпција вклучува такви активности:

 • земање историја и проценка на симптомите;
 • примарната инспекција. Со помош на палпација, лекарот има можност да ја идентификува тензијата на предниот абдоминален ѕид, како и областите на абдоменот во кој пациентот се чувствува болни сензации;
 • крвен тест . Со малапсорпција, постои намалување на хемоглобинот , како и црвени крвни зрнца;
 • крвна биохемија ;
 • копрограм. Во изметот може да се најдат диететски влакна, честички од неразвредлива храна, масти, итн .;
 • Ултразвук;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • колоноскопија ;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Езофагогастродуоденоскопија

Терапија

Третманот за малапсорпција е главно насочен кон елиминирање на болеста, што предизвика прогресија на оваа опасна состојба. На пример, ако кршењето на апсорпцијата на супстанции беше предизвикано од панкреатитис , се препорачуваат антиспазмодици и ензимски препарати. Ако причината за развојот на малапсорпција е холециститис , текот на третманот е надополнет со антиспазмодики и холеретици.

Третман на малапсорпција:

 • диета терапија. Пациентот мора строго да се придржува до диета број 5. Исхраната вклучува кефир, нискокалорично сирење, некислони плодови, варен зеленчук и задушено овошје. Забрането е да се јаде конзервирана храна, мешунки, колбаси, масна храна, пушена храна, сладолед, алкохолни пијалоци, солени риби и многу повеќе. Неопходно е да се зголеми количината на протеини - до 150 грама дневно. Храната треба да се зема делумно;
 • витаминска терапија;
 • пробиотици;
 • аналгетици;
 • антибиотици;
 • адстрингенти;
 • enterosorbents.

Компликации

Ако навремено не да се спроведе полноправно лекување на болеста, човечкото тело нема да го добие потребното количество хранливи материи. Како резултат на тоа, овие компликации наскоро ќе почнат да напредуваат:

 • тешка анемија;
 • коските стануваат по кршливи и со мало физичко влијание можат да се скршат;
 • недостатокот на витамини значително влијае врз работата на органите, состојбата на косата, ноктите;
 • намалување на сексуалната функција кај мажите, до импотенција .

Превентивни мерки

 • навремена превенција и третман на болести на дигестивниот тракт;
 • редовни посети на лекар за рутински прегледи;
 • рана дијагноза на присуството на наследни патологии;
 • употребата на доволно витамини;
 • исклучување на пушењето и пиење алкохол.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате малапсорпција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 6 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Нефритис (појавување симптоми: 6 од 20)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Хелминтијаза (појавување симптоми: 6 од 20)

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .