Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инверзија на цревата: симптоми и третман

Инверзија на цревата - главните симптоми:

Инверзија на цревата - акутна интестинална опструкција, која почнува да напредува поради ротацијата на цревата околу мезентеричната оска. Исто така, може да настане поради извртување на одреден дел од цревата заедно со мезентеријата околу оската (процесот е проследен со изразена оштетена циркулација на крвта). Најчесто оваа патологија се дијагностицира кај деца под една година. Ова се должи на фактот што нивната перисталтика сеуште не е целосно нормализирана, така што дел од тенкото црево може да влезе во дебелиот.

Инверзија на цревата - честа форма на интестинална опструкција . Степенот на пресврт може да биде различен. Колку е повисоко, толку е полошо последиците за децата и за возрасните. Инверзијата на цревата е опасна патологија која може да предизвика цревна некроза, перитонитис . Во тешки случаи, дури и фатални. Затоа, важно е кога ќе се појават првите симптоми кои укажуваат на прогресија на болеста, контактирајте со квалификуван лекар за дијагностицирање и пропишување на правилниот тек на лекување.

Етиологија

Причините за развој на volvulus цревата многу. Болеста кај новороденчињата може да почне да напредува поради замена на мајчиното млеко со вештачки мешавини. Причината за ова е вродена цревна абнормалност или нејзин нецелосен развој. Исто така, честа причина за надуените црева кај децата е хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата. Како резултат на тоа, напредокот на влезната храна е нарушен и се случува торзија на цревната јамка.

Причини за интестинален волвулс кај деца:

 • инсуфициенција на системот за вентил на органот;
 • хиперметаболизам на мезентериумот;
 • голема разлика во големината на дисталните и првичните црева.

Причини за интестинален волвулс кај возрасните се следните:

 • нагло менување на исхраната;
 • механичка абдоминална траума со различна тежина;
 • запек ;
 • леплива болест ;
 • земајќи моќни лекови за третман на разни патологии;
 • зголемена интестинална подвижност;
 • интензивирање на перисталтика. Овој феномен почесто се гледа кај вегетаријанците;
 • ненормално долго мезентериум;
 • спроведување хируршки интервенции;
 • присуство на воспалителни болести на виталните внатрешни органи;
 • присуство на тумор од бенигна или малигната природа;
 • обилен внес на храна по долг период на постење;
 • труење со храна;
 • зголемен притисок во абдоминалната празнина.

Видови

Во зависност од нивото на торзија, разликуваат:

 • торзија на тенкото црево;
 • инверзија на сигмоидниот колон;
 • инверзија на цекумот;
 • инверзија на попречното дебело црево.
Инверзија на цревата

Симптоматологија

Инверзија на тенкото црево

Вреди да се забележи дека клиниката што го претвора тенкото црево е речиси идентична со торзијата cecum, бидејќи овие две локации се наоѓаат рамо до рамо.

Симптоми на торзија на тенкото црево:

 • силен болен синдром. Манифестира веднаш, штом се случи инверзијата. Ова се должи на острата повреда на циркулацијата на крвта во оваа област. Болката е постојана, сече и остар. Почесто се локализирани во горниот дел на стомакот. Таа има тенденција да се здобие. Во почетокот, болката може да биде помалку интензивна, но постепено станува неподнослива;
 • зголемена перисталтика;
 • пациентот е вознемирен и загрижен. Може дури и да вреска, бидејќи болката е неподнослива. Типично, пациентите се принудени да ја намалат интензитетот на болката - лежат на едната страна и ги привлекуваат колена кон стомакот. Вреди да се напомене дека ова не донесе олеснување;
 • гаѓање нагон. Штом се појави торзијата, пациентот ја искинува содржината на цревата. Но постепено измет се појавуваат во повраќањето. Повраќање повеќе;
 • карактеристичниот симптом е дека абдоменот станува асиметричен;
 • задржување на гас и столица. Овој симптом не се забележува веднаш, бидејќи за некое време се задржува перисталсата на тенкото црево, а изметот се формира и излачува;
 • дехидратација;
 • вртоглавица;
 • нарушување на свеста;
 • главоболка;
 • хипертермија до 40 степени;
 • тахикардија ;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • бледа кожа;
 • прекумерно потење;
 • сув јазик.

Торзија на сигмоидниот колон

Симптомите на инверзија на сигмоидниот дебело црево се многу слични на знаците на торзија на тенкото црево, но тие имаат карактеристики.

Симптоми на торзија кај деца и возрасни:

 • синдром на болка се случува нагло и е локализиран во долниот дел на стомакот, може да зрачи со долните делови на 'рбетниот столб;
 • повраќање. На почетокот на прогресијата на болеста, пациентот ја раскинува содржината на стомакот и жолчката. Примената на фецесот се појавува во повраќање, обично по развојот на перитонитис;
 • Отсуството на столица се забележува веднаш, како што се случи торзијата на дебелото црево;
 • потешкотии со дишењето. Овој симптом се должи на акумулацијата на измет и гасови во сигмоидниот колон. Поради ова, нејзините ѕидови се протегаат. Зголемената црево ќе ги измеша соседните внатрешни органи (до дијафрагмата). Како резултат на тоа, обемот на градниот кош се намалува и белите дробови се стегаат;
 • нарушување на отчукување на срцето. Пациентот може да почувствува болка во градите, аритмија , тахикардија и така натаму.

Дијагностика

Хирурзите се ангажирани во дијагностиката и третманот на цревната торзија кај деца и возрасни. Бидејќи оваа патологија е исклучително опасна, важно е да се спроведе комплетна дијагноза што е можно побрзо, да се потврди дијагнозата и да се пропише правилниот третман.

Стандарден дијагностички план:

Медицински настани

Конзервативните методи на третман овозможуваат малку да се олесни состојбата на пациентот, но не ја елиминира вистинската причина за болеста. Затоа, единствениот правилен метод на лекување е хирургија.

Ако се појават симптоми на патологија, веднаш треба да се јавите на амбуланта. Пред нејзиното пристигнување потребно е:

 • му обезбеди на пациентот целосен физички мир;
 • не дозволувајте да консумираат храна и вода;
 • елиминирање на потрошувачката на било кој лек (само-третманот може само да ги скрие вистинските манифестации на патологијата и дополнително да ја комплицира дијагнозата);
 • Не обидувајте се да извршите гастрична лаважа и не ставајте клизма на пациентот.

Техниката на хирургија за секој пациент се определува поединечно. Сето тоа зависи од локацијата на торзијата, виталноста на изопачените петелки, како и од возраста на пациентот.

Хирургија кај деца и возрасни се изведува под општа анестезија. План за:

 • спроведување на хируршки пристап. Вообичаено се врши инказија на лапаротомија;
 • пенетрација во абдоминалната празнина и дефортција на петелките;
 • перење на шуплината со специјални антисептички раствори, поставување на канализација и затворање на рани.

Ако цревните јамки се некротични, тогаш сите засегнати ткива се отстранети, а двата краја на цревната цевка се зашиени. Понатаму, сето тоа се изведува на ист начин како и со едноставна операција.

Хируршко лекување ви овозможува целосно враќање на функционирањето на цревата. По интервенцијата, пациентот останува во болница веќе некое време под надзор на лекарите. Ова е проследено со период на рехабилитација. Тоа вклучува:

 • исхрана;
 • физиотерапевтски методи на третман;
 • одмор во кревет;
 • ако е потребно;
 • вежби за дишење.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате црева и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 7 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хирургот зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .