Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ректален пролапс: симптоми и третман

Ректален пролапс - главните симптоми:

Пролиферација на ректумот - болеста, со прогресија на која долниот дел од цревата паѓа надвор од каналот. Клиниката на болеста е секогаш многу изразена - постои силен болен синдром, сфинктерна инконтиненција, појава на испуштање на крвав или лигав карактер од анусот. Ректалниот пролапс е опасна состојба која бара навремено и целосно лекување. Вреди да се напомене дека болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста.

Етиологија

Причините за ректален пролапс се поделени во производство и претпоставка. Предвидени причини се оние кои директно ја провоцираат прогресијата на патологијата. Тие вклучуваат:

 • хирургија на дебелото црево;
 • силна и регуларна напнатост при движење на дебелото црево (често забележано кај хроничен запек );
 • тешко породување, при што настанале повреди на карличните мускули;
 • повреди на сакралната површина на 'рбетниот столб;
 • улцеративни лезии на цревната лигавица;
 • тешка работа, поради што мускулниот систем на перитонеумот е постојано напнат.

Предвидливи причини за ректален пролапс:

 • патологии на мускулни структури на карличниот под;
 • се протега на цревни мускули;
 • зголемен притисок во перитонеумот;
 • намален мускулен тон на сфинктерот;
 • продолжување на ректумот;
 • оптоварена бременост;
 • коккиот е анатомски лоциран во вертикална положба.

Класификација

 • хернијален тип. Во овој случај, има поместување на предниот ѕид на ректумот надолу. Оваа патолошка состојба се јавува поради зголемување на притисокот во перитонеумот, како и поради слабоста на структурите на карличните мускули. Како резултат на тоа, мукозата се притиска низ и надвор;
 • тип на инвагинација. Внесувањето на одреден дел од цревата се забележува само во анусот. Слузницата не е прикажана надвор од нејзините граници.

Степени

Клиничарите идентификуваат само 4 степени на ректален пролапс:

 1. компензирани За време на дефекацијата, постои мала загуба на слузницата. На крајот од движењето на дебелото црево, се враќа во својата физиолошка положба;
 2. субкомпензирана. Слузницата е превртена на исто ниво како и во компензираната фаза. Само во првобитната положба, полека се враќа. Овој процес е придружен со болка и мало крварење;
 3. декомпензирана. Пролапсот на ректумот се забележува не само при празнење на дебелото црево, но исто така и при било кој друг напон. Таа сама не се враќа на своето место. Крварењето од анусот се појавува се повеќе и повеќе, а понекогаш се забележува и инконтиненција на фекалните маси и гасови;
 4. декомпензирана длабоко. Загубата е забележана дури и со мала физичка состојба. оптоварување. Исто така, цревата може да падне дури и во седечка или стоечка положба. Слузницата е оштетена, а некротичните процеси почнуваат да напредуваат на него, што предизвикува тежок чешање и крварење.

Симптоматологија

Пролапс на ректумот

Пролапсот на ректумот може да се случи и постепено и одеднаш. Но почесто патолошкиот процес напредува постепено. На етапа 1, пролапсот на ректумот се јавува само при движење на дебелото црево. Но, како што болеста напредува, лигавицата паѓа дури и со мала напнатост, и пациентот е принуден да го ресетира.

Ненадеен пролапс на ректумот се развива по нагло зголемување на интра-абдоминалниот притисок под зголемен товар (на пример, кревање тежина). Во моментот симптомите на загуба се јасно манифестирани - остра болка која може да доведе до колапс, како и крварење.

Чести симптоми на ректален пролапс:

 • лажен порив да се дефецира;
 • карактеристичниот симптом е дека пациентот има чувство дека има туѓо тело во неговиот анус;
 • пациентот е тешко да ја задржи столицата и гасовите;
 • синдром на болка;
 • крварење.

Кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со високо квалификуван проктолог за дијагноза и третман на болеста.

Дијагностика

Дијагностицирање на пролапс на ректумот кај дете и возрасен започнува со визуелна инспекција. Вреди да се забележи важен момент - визуелно да се забележи дека загубата може да се направи само кога фазите на болеста се извршуваат. Ако лекарот има сомневање дека пациентот има почетна фаза на болеста, тогаш обично го замолува да седне и да се натепа. Појавата на мукозната мембрана ја потврдува дијагнозата.

Стандардниот план за дијагноза на ректален пролапс вклучува:

Третман

Пролапсот на третманот со ректумот вклучува и конзервативни и хируршки техники. Еден одреден метод го избира само лекарот кој ги посетува, земајќи ги предвид симптомите на болеста, фазата на прогресија, како и причините за појавата.

Конзервативен третман на ректален пролапс:

 • физиотерапија;
 • специјална масажа преку ректумот;
 • инјектирање на склерозирачки лекови.

Хируршки методи на третман на ректален пролапс:

 • пластични мускулни структури на карлицата;
 • ресекција (хирурзите извлекуваат област за опаѓање);
 • операции, суштината на која е поднесувањето на мукозната мембрана;
 • ресекција на одредена област на дебелото црево.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ректален пролапс и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш проктологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Внатрешни хемороиди (појавување симптоми: 2 од 8)

Внатрешни хемороиди е болест која се карактеризира со воспаление на хемороиди во човечкиот ректум. Овој патолошки процес често се развива кај луѓе со напредна возраст, но неговата прогресија е исто така можна кај луѓе на возраст од 25 до 45 години. Одредувањето на неговото присуство во раните фази понекогаш е тешко, бидејќи воспалените јазли се наоѓаат не внатре во ректумот, туку внатре.

...
Криптитис (појавување симптоми: 2 од 8)

Криптитисот е воспалителен процес во синусната површина на анусот (воспаление на моргански крипт). Како по правило, болеста се развива поради воспаление на криптите. Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат. Инаку, криптитот може да предизвика колоректален карцином.

...
Трихоцефалоза (појавување симптоми: 2 од 8)

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

...
Хемороиди за време на бременост (појавување симптоми: 2 од 8)

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

...
Колоректален карцином (појавување на симптоми: 2 од 8)

Колоректалниот карцином е онколошка болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во дебелото црево. Ризикуваат луѓе постари од 40 години и оние кои имаат семејна историја на слични болести. Постои висок ризик од смрт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .