Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невроген мочен меур: симптоми и третман

Невроген мочен меур - главните симптоми:

Неврогенски мочен меур - нарушување на функционирањето на мочниот меур, што е предизвикано од дефект на нервниот систем. Треба да се напомене дека и други болести со слична клиничка слика исто така може да се користат со ист термин. Болеста може да биде речиси иста кај жените и мажите.

Етиологија

Лекарите покажуваат дека неврогениот мочен меур не е независна болест. Како по правило, овој синдром се формира по хронични или вирусни заболувања кои претходно биле пренесени. Степенот на развој на патолошкиот процес зависи од комплексноста на повредата на нервниот систем.

Невроген мочен меур може да се формира поради такви етиолошки фактори:

 • со повреди на 'рбетниот мозок, мозокот, по тешки операции;
 • неопластични болести на нервниот систем;
 • стегање на нервните завршетоци на 'рбетот со ресектабилна интервенција;
 • како резултат на мозочен удар ;
 • компликација по енцефалитис .

Неврогениот мочен меур се развива поради следните причини:

 • конгенитални дефекти на централниот нервен систем;
 • ефекти од повреда на раѓање;
 • вродени дефекти на генитоуринарниот систем;
 • повреди на 'рбетниот столб.

Исто така, синдромот на неврогени мочен меур кај децата може да се формира како резултат на стрес, силен емоционален шок (страв).

Во некои случаи, урогениталната дисфункција може да биде резултат на хроничен цистит или разни невролошки заболувања.

Невроген мочен меур

Симптоматологија

Постојат два типа на невроген мочен меур: хипоактивен и хиперактивен. Клиничката слика е поинаква, како што е природата на развојот на патологијата.

Во хиперактивен мочен меур симптомите може да бидат:

 • остар напор за уринирање (особено ноќе);
 • целосно отсуство или недоволно зафатнина на резидуалната течност во мочниот меур;
 • тешко празнење;
 • нестабилен крвен притисок;
 • зголемено потење ноќе;
 • уринарна инконтиненција.

Во покомплексни клинички случаи, симптомите може да бидат речиси целосно отсутни. Во овој случај, пациентот може да се жали на целосна уринарна ретенција и пониски абдоминални болки.

Хипоактивен тип на невроген мочен меур се карактеризира со следниве симптоми:

 • практично нема контракции на мочниот меур;
 • не е можно целосно да се испразни дури и ако балонот е полн;
 • нема знаци на интравезикален притисок;
 • се протегаат за време на miccia;
 • чувство на полнота на меурот, дури и по празнење.

Со такви симптоми речиси секогаш се забележува неконтролирана урина во мали количини.

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика може да доведе до развој на други заболувања во урогениталниот систем. Исто така постои и дистрофична промена во самиот мочен меур.

Можни компликации

Кога може да се формира дисфункција на мочниот меур во уретерните камења, што исто така доведува до компликации при мокрење. Ова, пак, води до фактот дека течноста влегува во шуплината на уретерот и бубрегот, што е причина за развој на воспалителниот процес и други болести.

Неврогениот мочен меур е особено опасен за детето. На рана возраст, детето го формира уриногениталниот систем и ако третманот не започне навремено, ова може да доведе до сериозно нарушување на бубрезите и уринарниот систем како целина. Не треба да се занемарува и психолошки фактор. Неволно излачување на урина кај дете може да доведе до развој на комплекс во зрелоста.

Дијагностика

Во присуство на горенаведените симптоми, веднаш треба да го контактирате вашиот уролог. Доколку ваквата клиничка слика е забележана кај дете, тогаш првично треба да контактирате со терапевт или педијатар.

Дијагнозата за сомнителен невроген мочен меур започнува со испитување на пациентот, откривање на личната и семејна историја. Исто така, лекарот мора да биде запознаен со историјата на болеста. По личен преглед и појаснување на симптомите се изведуваат инструментална и лабораториска дијагностика.

Стандардната лабораториска дијагностичка програма ги опфаќа следните:

 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • собирање на урина за општо истражување;
 • испорака на урина за тестирање за инфекции;
 • анализа на урина според Зимницки и Нечипоренко.

Што се однесува до инструменталната дијагностика, ова го вклучува следново:

Карактеристики на uroflowmetry

Доколку таквите дијагностички мерки не обезбедија точен одговор, тогаш се вршат дополнителни испитувања во областа на мозокот и 'рбетниот мозок. Ако дисфункцијата на мочниот меур се појави кај дете, може да биде потребно советување со психолог. Овој метод на диференцијална дијагноза е потребен за да се елиминира дисфункцијата поради нервен шок кај дете.

Ако, како резултат на дијагнозата, не е можно да се утврди точната причина за развојот на таков патолошки процес, тогаш се дијагностицира идиопатската форма на неврогениот мочен меур.

Третман

Третманот на неврогениот мочен меур бара само интегриран пристап. Во повеќето случаи, урологот спроведува терапевтски мерки во врска со невролог, па дури и со психолог.

Методот на третман и третман програма зависи од степенот на развој на болеста, причината за прогресија на патолошкиот процес и индивидуалните карактеристики на пациентот.

Невроген мочен меур може да се третира на три начини:

 • лекови;
 • оперативен;
 • метод без лекови.

Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • трициклични антидепресиви;
 • адренергични блокатори на алфа-подгрупата;
 • оксибутинин;
 • антагонисти на калциум.

Дозирање и фреквенција на прием, пропишани само од специјалист специјалист по медицина. Само-лекувањето со горенаведените препарати може да доведе до компликации.

Покрај тоа, дополнителни инјекции се користат во внатрешноста на мочниот меур - воведувањето на капсаицин и резинеферотаксин.

Не-лекувањето вклучува следниве активности:

 • курсеви за физичка терапија;
 • процедури за психотерапевт;
 • почитување на правилна исхрана и добар сон.

Одделно, потребно е да се распределат физиотерапевтски процедури. Лекарот може да му го препише следново на пациентот:

 • термички апликации;
 • ласерска терапија;
 • електростимулација.

Многу е потешко да се третира хипоактивен невроген мочен меур. Ова се должи на фактот дека овој тип на болест доведува до развој на инфекции во уретерот и може да влијае на бубрезите.

Прво, со помош на специјални лекови и физиотерапевтски процедури, мочниот меур е целосно исцеден. Ако преку таквата терапија е невозможно да се постигне позитивен резултат, се спроведува катетеризација. По патот, пациентот мора да зема антибактериски лекови.

Оперативниот третман ги вклучува следниве постапки:

 • дел е направен во областа на вратот на мочниот меур, за целосно празнење;
 • хируршкиот капацитет се зголемува;
 • постави дренажа на цистостомија.

Типот на третман зависи од причината за развојот на патолошкиот процес. Само-лекување или употреба на народни лекови, ако тоа им овозможува да се подобри состојбата, а потоа само за некое време. Проблемот во коренот не го решава.

Превенција

Ако болеста нема конгенитална етиологија или не е резултат на било каква повреда, сериозна операција, тогаш ризикот од неговото развивање може да се минимизира. Неопходно е да се применат такви препораки на уролози:

 • храната мора да биде целосна и навремена;
 • не злоупотребува зачинета и масна храна;
 • пушењето и прекумерното пиење треба да се исклучи;
 • сите хронични и заразни болести мора да се третираат до крај и навремено;
 • не дозволувајте хипотермија, влажни нозе;
 • на првите симптоми треба да се поврзете со компетентен специјалист, а не да се само-лекувате.

Усогласеноста со овие правила ќе помогне да се избегнат болестите во генитоуринарните и репродуктивните системи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Невроген мочен меур и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дизурија (појавување симптоми: 4 од 12)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на болестите на урогениталниот систем, недоволната исхранетост и недоволната внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Рак на мочниот меур (појавување симптоми: 3 од 12)

Мочниот меур, при испитување на органите на машкиот урогенитален систем, е органот најчесто подложен на лезии со различен степен. Ракот на мочниот меур, чии симптоми се слични во однос на манифестации со циститис, се манифестира неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените, тоа се јавува главно кај луѓе од двата пола од 40 до 60 години.

...
Циститис кај жени (појавување симптоми: 3 од 12)

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Воспаление на простатата (појавување симптоми: 3 од 12)

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...
Интервертебрална хернија (појавување симптоми: 2 од 12)

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .