Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сигмоиден карцином: симптоми и третман

Сигмоиден рак - главните симптоми:

Сигмоиден рак - малигна лезија на подрачјето на дебелото црево, локализирано во левиот долен стомак. Клиничарите го нарекуваат ракот на сигмоидниот дебелото црево незабележлив убиец, бидејќи првите знаци на прогресија се манифестираат само во подоцнежните фази на онколошкиот процес. Прогнозата обично е умерено поволна, ако навремено се дијагностицира тумор на рак и се врши целосен третман.

Сигмоидниот дебело црево е дел од цревото во кое се случува финалното формирање на фекалните маси. Во случај на намалување на цревната подвижност, фекалните маси ќе се задржат во горните делови, ќе ги истегнуваат ѕидовите и ќе предизвикаат нарушување во снабдувањето со крв. Овие причини може да послужат како "импулс" за формирање на полипи и прогресија на преканцерозни состојби.

Некои карактеристики на циркулацијата на крвта во овој орган придонесуваат кон фактот дека формирањето на малигниот карактер се зголемува прилично бавно, па затоа првите знаци на овој процес не се појавуваат веднаш. Треба да се забележи дека порано се врши дијагнозата и третманот на болеста, толку е поповолна прогнозата.

Етиологија

Главната причина за прогресијата на сигмоидниот карцином досега не е идентификувана. Но, научниците веќе воспоставиле неколку етиолошки фактори кои можат да доведат до развој на процесот на рак:

 • генетска предиспозиција;
 • хронична цревна полипоза;
 • колитис со хроничен тек;
 • цревна атонија поврзана со стареење на телото;
 • намалена подвижност поради физичка неактивност;
 • неурамнотежена исхрана.

Фази

Клиничарите идентификуваат четири фази на сигмоидниот карцином:

Фаза 1 - форма на слична форма е формирана на мукозната мембрана на цревата (до 15 мм). Нема метастази. Прогнозата за третман е поволна.

Фаза 2 - туморот зазема помалку од половина од цревниот лумен. Оваа фаза е конвенционално поделена на два подвида: формацијата не ги надминува границите на цревниот ѕид (без метастази), формацијата продира во цревниот ѕид (се појавуваат поединечни метастази). Прогнозата за третман е условно поволна.

Фаза 3 - оваа фаза е поделена на два подвида. Првата е дека образованието зазема нешто повеќе од половина од цревниот лумен, а нема метастази. Вториот - димензиите се исти, но забележани се само метастази во регионалните лимфни јазли.

Фаза 4 - формираниот тумор го покрива целиот лумен, метастазите навлегуваат во виталните органи (рак на сигмоидниот дебело црево со метастази на црниот дроб, белите дробови, 'рбетниот столб). Исто така, туморот може да прерасне во органи што се наоѓаат во близина на него. Прогнозата е неповолна.

Симптоматологија

Симптомите на сигмоидниот рак се манифестираат само во 3-4 фази. Раните знаци на патологија се толку ситни што болните лица воопшто не обрнуваат внимание на нив и не одат кај лекар.

Симптоми на прогресија на сигмоидниот карцином:

 • дефект на гастроинтестиналниот тракт: алтернација на запек и дијареа, честа појава, гадење;
 • крвта се излачува;
 • болка грчеви или досадна карактер во левиот долен дел на стомакот. Треба да се забележи дека синдромот на болка се манифестира само на стадиум 3 или 4 од прогресијата на процесот на рак;
 • слабост;
 • бледило
 • зголемен замор;
 • намалување или целосно недостаток на желба за јадење храна;
 • абдоминална дистензија од локализацијата на образованието;
 • неможност за исфрлање на цревата (фаза 4);
 • во доцните фази на прогресија на ракот, хепатомегалија, синдром на интоксикација, анемија , апсцес на цревата и перитонитис .
Сигмоиден тумор

Дијагностика

Ако се сомневате дека прогресијата на болеста, веднаш треба да контактирате со квалификуван лекар за да направите сеопфатна дијагноза. Стандардниот дијагностички план вклучува:

 • земање историја;
 • проценка на симптомите;
 • испитување на екскретите за присуство на скриена крв;
 • Ултразвук;
 • сигмоидоскопија;
 • колоноскопија ;
 • иригоскопија;
 • МНР

Третман

Третманот треба да започне само по точна дијагноза и утврдување на фазата на болеста. Главниот метод на лекување на рак на сигмоидниот колон е хируршко отстранување на патолошката формација. Заедно со ова, се спроведува:

 • хемотерапија;
 • радиотерапија.

Хируршки третман на оваа болест вклучува ресекција на дел од цревата со малигна формација, како и понатамошно враќање на нејзиниот интегритет. Во тешки ситуации, се покажа дека го изврши целосно отстранување на цревата со последователно формирање на колостомија, преку која ќе се испуштаат гасови и екскреција.

По операцијата, пациентот мора да се придржува кон одреден режим и диета. Диета за рак на сигмоидниот колон е неопходна за да се намали оптоварувањето на оперативните црева. Пациентот треба да јаде храна со високо ниво на влакна за да го спречи развојот на запек. Сирење, јајца и други производи со висока концентрација на холестерол се исклучени од исхраната. Предност се дава на растителни масти. Работеното лице треба да јаде млечни производи, кои вклучуваат бифидобактерии и лактобацили.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате сигмоиден рак и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот онколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен колитис (појавување симптоми: 9 од 15)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 8 од 15)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 15)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 8 од 15)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
E. coli (појавување на симптоми: 8 од 15)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .