Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен цистит: симптоми и третман

Хроничен цистит - главните симптоми:

Хроничниот цистит е воспалителен процес во областа на мочниот меур. Фактор кој провоцира е инфекција од бактериска или паразитарна природа. Во главната ризична група на жени. Кај мажите, циститисот е многу поредок. Според статистичките податоци, оваа болест најмалку еднаш во секој живот секоја жена била болна.

Хроничниот цистит кај мажите укажува на развој на посериозна патологија во урогениталниот систем. Додека жените, болеста може да биде независна. Со навремено лекување на болеста не предизвикува компликации и не влијае на репродуктивната функција.

Етиологија

Според клиничарите, хроничниот циститис кај жените може да биде резултат на уште една задна болест на генитоуринарниот систем или болест која се пренесува сексуално.

Покрај тоа, неопходно е да се истакнат следните етиолошки причини за развојот на патолошкиот процес:

 • продолжено кршење на одлив на урина;
 • присуство на хронична инфекција во телото;
 • намалување на заштитните својства на мукозната мембрана на гениталните органи;
 • хормонални промени како резултат на рак или бременост;
 • пролонгирана и честа хипотермија;
 • неуспехот да се следат основните правила на лична хигиена;
 • премногу активен сексуален живот;
 • стресни состојби;
 • премногу зачинета храна.

Треба да се забележи дека хроничниот цистит може да се добие само ако имуниот систем е ослабен. Исто така, може да се формира хроничен цистит ако мочниот меур не е систематски целосно испразнет. Овој етиолошки фактор се однесува и на мажите и на жените.

Причини за хроничен циститис

Речиси секогаш, циститот делува како компликација ако постои инфективна или инфламаторна болест на мочниот меур или уринарниот систем.

Симптоматологија

Особеноста на хроничниот цистит е тоа што не можете да ги набљудувате симптомите за неколку месеци. Клиничката слика се појавува само 1-2 пати годишно со поволни етиолошки фактори.

Ако зборуваме за латентна форма на патологија, тогаш развојот на хроничен цистит може да се открие само со ендоскопско испитување, кога пациентот ќе посети лекар со симптоми на друга болест.

Ние можеме да ги разликуваме најчестите симптоми на циститис во хронична форма:

 • зголемена потреба да се испразни;
 • остра болка кога експлозивен;
 • пониска абдоминална болка;
 • непријатност за време на сексуалниот однос;
 • понекогаш урината може да се меша со крв;
 • чувствувајќи дека мочниот меур не е сосема празен.

Во некои случаи, гореспоменатите симптоми можат да бидат дополнети со болка во карличниот регион. Во овој случај, можеме да кажеме дека сè зависи од причината за развојот на воспалителниот процес.

Треба да се забележи дека во хроничната форма на оваа болест, може да се појават симптоми на заразната болест. Во овој случај, само-лекувањето е неприфатливо.

Класификација

Постои класификација на хроничен циститис, кој се базира на природата на текот на болеста и на морфолошката слика.

Од природата на протокот се разликуваат:

 • латентен хроничен циститис;
 • упорни;
 • интерстицијален. Исто така се нарекува синдром на мочниот меур.

Во зависност од морфолошката слика, емитираат:

 • хроничен катарактен цистит;
 • улцеративен;
 • цистична;
 • некротичен;
 • полипозна.

Дијагностика

Во повеќето случаи, многу е тешко да се воспостави дијагноза веднаш. Ова се должи на фактот дека клиничката слика може да се избрише, а симптомите може да укажуваат на други заболувања. Во такви случаи, пред да се пропише дијагностичка програма, лекарот треба да се запознае со историјата на болеста, историјата и начинот на живот на пациентот или пациентот.

Бидете сигурни дека ако се сомневате дека хроничен циститис гинеколошко испитување се спроведува кај жени со употреба на огледало. Мажите се подложени на ректален преглед на простатата.

Листата на лабораториски методи на истражување вклучува:

 • анализа на урина според Зимницкий;
 • бакспоев;
 • уретрална размаска;
 • вагинален тест на микрофлората.

Во однос на инструменталните методи на истражување, можеме да ги разликуваме следниве:

Ако постои сомневање за развој на позадина патолошки процес, тогаш биопсија е пропишана.

Само врз основа на добиените резултати од анализите може да се направи точна дијагноза и да се пропише правилен тек на третман. Треба да се забележи дека во некои случаи симптомите на хроничен цистит може да укажуваат на знаци на друга заразна болест, поради што се врши диференцијална дијагноза.

Биопсија на мочниот меур

Третман

Третман на хроничен циститис вклучува не само земање лекови, диети, прилагодување на животниот стил и последователна превенција. Како да се излечи хроничниот цистит знае само специјалист за профил.

Лекот третман на хроничен цистит вклучува земање на такви лекови:

 • антибиотици со широк спектар;
 • лекови за ублажување на воспалителниот процес;
 • лекови за нормализирање на хормоналната позадина;
 • антихистаминици;
 • зајакнување на лекови за имунолошкиот систем.

Како по правило, времетраењето на лекот не е подолго од 10 дена и зависи од причината за развојот на болеста. Потоа, лекарот може да пропише внесување на супстанции за да ја врати микрофлората и да го зајакне имунолошкиот систем.

Во некои случаи, третманот на хроничен цистит со користење на лек метод не дава соодветен резултат или воопшто не функционира. Затоа, се користи оперативна интервенција.

Во посложени случаи, користете комплексна терапија:

 • третман со лекови;
 • физиотерапија;
 • оперативна интервенција;
 • исхрана

Треба да се напомене дека исхраната што ја пропишува лекарот треба да се следи речиси секогаш. Инаку, можно е рецедив на болеста.

Исхрана

Исхрана за третман на хроничен циститис подразбира речиси целосна елиминација на зачинета храна и алкохолни пијалоци од исхраната. Наместо тоа, храната за исхрана бара употреба на производи како што се:

 • боровинки;
 • целер и магдонос;
 • лубеница (како што е диуретик);
 • моркови;
 • lingonberry

Покрај тоа, оваа диета подразбира дневно внесување на најмалку 2 литри течност. Ова вклучува зелен чај, компот и сокови од природно потекло.

Треба да се напомене дека со помош на таква диета не само што може да ги намали симптомите на хроничен цистит, туку и да го нормализира метаболизмот, што само по себе е добро за здравјето.

Само присутните лекар треба да препише исхрана за хроничен циститис. Инаку, само може да му наштети на вашето тело. Во исто време, треба да се забележи дека правилната исхрана е половина од успехот во третманот.

Народни лекови

Циститис е една од ретките болести кои може да се третираат со народни лекови, доколку се препорачани од лекар. За користење на народни лекови во форма на бањи со лековити билки, дрога и компреси, исто така, може да се користи како профилакса ако има повторување на болеста. Но, дури и со овој вид на третман, не треба да заборавиме на исхраната и правилниот животен стил.

Како правилно да се третира хроничниот цистит може да се каже само за гинеколог или уролог. Невозможно е само-лекување, дури и ако сите симптоми укажуваат на болест.

Превенција

Превенцијата на хроничен циститис е задолжителна за оние кои веќе го доживеале овој воспалителен процес. За таа цел, во праксата треба да се применат следниве препораки на специјалисти:

 • интимната хигиена мора внимателно да се следи;
 • исхраната мора да биде комплетна и избалансирана;
 • сите заразни и воспалителни процеси мора да се третираат до крај и навремено.

Ваквите превентивни мерки не само што ќе помогнат да се елиминира ризикот од повторување на воспалителниот процес, туку и да се спречат други патологии на уринарниот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен цистит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на мочниот меур (појавување на симптоми: 4 од 7)

Мочниот меур, при испитување на органите на машкиот урогенитален систем, е органот најчесто подложен на лезии со различен степен. Ракот на мочниот меур, чии симптоми се слични во однос на манифестации со циститис, се манифестира неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените, тоа се јавува главно кај луѓе од двата пола од 40 до 60 години.

...
Циститис (појавување симптоми: 4 од 7)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 4 од 7)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Тумор бубрег (појавување симптоми: 4 од 7)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Циститис кај деца (појавување симптоми: 4 од 7)

Циститис кај деца е инфективна болест која влијае на мукозната мембрана на мочниот меур и нејзиниот субмукозен слој. Треба да се напомене дека за да се започне воспалителниот процес од ваква природа, хипотермијата или долгиот престој во влага е сосема доволна. Сепак, само докторот може да ја утврди точната причина за развојот на таквата болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .