Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Руптура на слезината: симптоми и третман

Спленична руптура - главни симптоми:

Руптурата на спленици е опасна состојба која бара итна медицинска интервенција. Поради одредени причини, постои руптура на капсулата на органот, што доведува до сериозни последици. Вреди да се напомене дека оваа состојба може да се појави не само поради механичка повреда. Нема ограничувања во однос на полот и возраста. Руптурата на слезината може да се појави кај деца и кај возрасни (кај деца, патологијата е потешка).

Слезината е непаренден орган лоциран во левата страна на абдоминалната празнина. Во медицинската литература често се нарекува складирање на црвени крвни клетки . Лекарите не сметаат дека ова тело е витално, но исто така е невозможно да се каже дека не врши апсолутно никакви важни функции.

Здравата слезина е вид на специфичен филтер во човечкото тело. Органските клетки имаат уникатни својства - ги уништуваат туѓите организми, оштетените црвени крвни клетки и бактериите. Исто така, слезината е важен дел од имунолошкиот систем, бидејќи произведува антибактериски тела кои ја зголемуваат реактивноста на телото.

Етиологија

Руптура на слезината кај децата и возрасните може да настане поради такви причини:

 • механичка повреда. Обично, ова не само што ја оштетува слезината, туку и органите лоцирани во непосредна близина на него;
 • зголемен проток на крв за време на породувањето;
 • бактериски и вирусни заболувања кои предизвикуваат спленомегалија ;
 • рак на крв ;
 • покачен нато. оптоварување во присуство на сериозен воспалителен процес во телото;
 • тежок перитонеален вирус. Оваа состојба може да се појави кај жените за време на брза работа;
 • метаболички нарушувања;
 • присуство на воспалителни процеси во хроничната фаза - хепатитис , туберкулоза , цироза на црниот дроб , цистична фиброза итн;
 • во изолирани случаи, прекин на слезината може да се појави за време на колоноскопијата (дијагностички метод за испитување на ректалната мукоза).

Видови

Најопасната и најчесто се јавува едностепена руптура на капсулата на органот и нејзината паренхима. Во овој случај, веднаш се отвара внатрешно крварење, што е исклучително опасна состојба за животот на пациентот.

Два моменти пауза е помалку честа појава. Лекарите исто така го нарекуваат бавно. Неговите знаци се:

 • ненадеен пораз;
 • обичен карактер;
 • голема загуба на крв.

Механизмот на прекин на два моменти е како што следува:

 • паренхимот на раскинувањата на органот поради силно влијание;
 • хематом се формира;
 • по некое време (неколку часа или неколку дена). Формиран хематом е растргнат. Пробивот може да се појави во секое време. Тоа може да предизвика кашлица, нагло менување на положбата, кивање и така натаму.

Се појавува руптура на спленија:

 • трауматски;
 • спонтано. Овој тип е најчест. Неговата карактеристика е ненадејноста и отсуството на видлива причина за јазот.

Спонтани руптури обично се дијагностицираат со такви болести:

Симптоматологија

Симптомите на прекин на слезината кај деца и возрасни се јавуваат во одреден редослед:

 • притисни чувствува во левата страна на абдоменот;
 • пациентот има чувство на непријатност во погодената област;
 • болката е истурена и досадна карактер.

Додека крварењето се зголемува, клиниката е дополнета со следните симптоми:

 • вртоглавица;
 • синдром на болка постепено се зголемува;
 • лицето забележува дека трепкањата на светлината периодично се појавуваат пред неговите очи;
 • гадење и гадење;
 • апатија;
 • недостаток на кислород;
 • недостаток на апетит.

Во случај на прекин на слезината кај децата, покрај наведените знаци, се појавуваат и следниве симптоми:

 • обично децата лежат на нивна страна и во исто време ги привлекуваат колена кон желудникот. Лекарите ја нарекуваат оваа позиција на плодот;
 • надуеност;
 • кај деца, болката може да зрачи со скапулата, ако малку притиснете на површината на проекцијата на слезината.

Ако не помогнете во првите неколку часа по паузата, симптомите постепено се зголемуваат и синдромот на болка станува неподнослив. И возрасните и децата имаат конфузија и целосна дезориентација.

Третман

Ако постои сомневање за руптура на слезината, итно е потребна амбуланта. Ако ова не е направено, последиците може да бидат сериозни. Пред доаѓањето на специјалисти, пациентот добива прва помош:

 • жртвата е поставена на грб;
 • Неопходно е да се нанесе ладен компрес или мраз (претходно да се завитка во ткаенина за да не се замрзне кожата) на проекционата површина на слезината. Ова ќе помогне да се забави ширењето на внатрешно крварење;
 • треба да се спушти на дното на градната коска. Држете се до доаѓањето на лекарите.

Жртвата е итно хоспитализирана. Третманот на јазот кај деца и возрасни вклучува делумно или целосно екстракција на органот или елиминација на јазот без употреба на хируршки техники.

Не-хируршки третман вклучува:

 • строг одмор во кревет;
 • трансфузија на крв и нејзини компоненти.

Но, во повеќето клинички ситуации, овие методи на третман не се ефикасни, па лекарите прибегнуваат кон хируршка интервенција. Операцијата е од два типа - лапароскопска и отворена. Отворениот тип има голем опсег на последици, а исто така вклучува и отворање на абдоминалната празнина. Се прибегнува кон критични услови. Ако состојбата на пациентот дозволува, се изведува лапароскопска интервенција:

 • мал инцизија се прави на предниот абдоминален ѕид;
 • во него е вметната посебна цевка (лапароскоп);
 • сите други хируршки инструменти се вметнуваат со користење на дополнителни мали засеци.

Обично, само дел од органот е отстранет. Целосно извлекување се изведува во такви услови:

 • перфорација на дигестивниот тракт;
 • влошување на пациентот за време на реанимација или после нив;
 • Не постои начин да се запре внатрешното крварење.

Доколку соодветно и целосно лекување се спроведе навремено, тогаш последиците од јазот ќе бидат минимални.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате прекин на слезината и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Надуеност (појавување симптоми: 5 од 15)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Хепатитис Ц (симптоми на појавување: 4 од 15)

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 4 од 15)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Манично-депресивна психоза (појавување симптоми: 4 од 15)

Човечката психа е сложен систем и понекогаш може да пропадне. Понекогаш тие се незначајни и се корегирани со неколку посети на психолог, но понекогаш проблемите можат да бидат многу позначајни. Еден од сериозните ментални нарушувања кои бараат надзор од специјалисти е манично-депресивна психоза.

...
Тумор на мозокот (појавување симптоми: 4 од 15)

Туморот на мозокот е болест која се карактеризира со рак на менингите, нервни завршетоци и черепот. Овој тип на болест е многу опасен, бидејќи ако го започнете и не ја извршите операцијата во времето, сè ќе биде фатално.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .