Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен панкреатит: симптоми и третман

Хроничен панкреатит - главните симптоми:

Хроничниот панкреатит е патолошка состојба која се јавува по епизода на акутен панкреатит. Се карактеризира со неповратни патолошки промени во ткивата на жлездата. Поради фактот дека во оваа жлезда секогаш постои воспалителен процес, може да се намали во некои области. Постепено формирани области со пролиферативна фиброза.

Хроничниот панкреатит е прилично честа патологија на гастроинтестиналниот тракт. Вреди да се напомене дека панкреасот игра една од важните улоги во процесот на варење, а неговиот пораз влијае на состојбата на целиот организам. Оваа болест почесто се дијагностицира кај постарите лица, но не е исклучена нејзиниот развој кај луѓето на работоспособна возраст. Кај децата, патологијата ретко се дијагностицира.

Како резултат на прогресијата на оваа болест, секрецијата на ензимите - трипсин и липаза - се намалува во жлездата. Поради ова, циркулацијата на крвта на органот е значително нарушена, сврзното ткиво расте и се формираат специфични лузни, области со склероза.

Етиологија

Оваа болест често се јавува во врска со други заболувања, како што се ентеритис , гастритис , холециститис , хепатитис и многу повеќе. Честопати оваа патологија ги погодува луѓето кои не се придржуваат до диета, не консумираат потребна количина на хранливи материи, минерали и витамини, како и оние кои ја злоупотребуваат масна, висококарбонска и нискоквалитетна храна.

Главните причини за прогресија на хроничниот панкреатит се следниве:

 • неурамнотежена исхрана;
 • редовна потрошувачка на алкохолни пијалоци во големи количини;
 • хепатитис;
 • хелминтијаза;
 • чир на желудник и дуоденален улкус ;
 • тумори на бенигна и малигна жлезда;
 • интоксикација со разни хемиски и биолошки супстанции;
 • жолчни камења ;
 • наследност;
 • постојан стрес.

Класификација

Во зависност од морфолошките промени:

 • indurativny. Инфилтрираните области се забележани во ткивата на жлездата;
 • псевдоцистичен. Се карактеризира со формирање на патолошки цисти во паренхимот на жлездата;
 • псевдотум. Како што напредува оваа патологија, се забележува зголемување на гландуларната глава. Ова, од своја страна, создава пречка за полн проток на жолчката од жолчното кесе (зголемената глава врши притисок врз него). Како резултат на тоа, човекот има жолтица;
 • калцифицирање. Калциумовите соли се акумулираат во екскреторните канали на панкреасот.
Патогенеза на хроничен панкреатит

Форми

 • хроничен рекурентен. Обично се развива после страдање од акутна форма на патологија. Се карактеризира со наизменични периоди на егзацербација и ремисија;
 • примарна хронична. Продолжува без сериозни симптоми.

Симптоматологија

Симптомите на хроничен панкреатит се предизвикани од фазата на болеста. Со егзацербација на хроничен панкреатит, се забележуваат сите симптоми на акутната форма на болеста:

 • болка во стомакот. Пациентот не може јасно да ја нагласи локацијата на болката;
 • гадење и гадење;
 • надуеност;
 • намалување на крвниот притисок;
 • лабава столици;
 • зголемување на температурата;
 • кожа жолти;
 • можна појава на ренална инсуфициенција.

Знаците на хроничен панкреатит се помалку изразени за време на фазата на ремисија. Патологијата не може целосно да се манифестира. Со егзацербација на хроничен панкреатит, се појавуваат следниве симптоматски комплекси:

 • синдром на болка;
 • диспептичен синдром: гадење и повраќање, горчлив вкус во устата, металоиди;
 • болно лице има дијареа. Како што напредува патологијата, постои губење на вкус;
 • слабост;
 • поради нарушување на функционирањето на жлездата, започнува развојот на панкреатогениот дијабетес;
 • жолтица (механички тип).

Дијагностички мерки

Хроничниот панкреатит во текот на долг временски период може успешно да се маскира за други патологии. Симптомите кои укажуваат на егзацербација на хроничен панкреатит, се доста слични на симптомите на гастричен улкус, холелитијаза и други. Затоа, важно е да се спроведе темелна дијагноза.

Стандарден дијагностички план:

 • инспекција Веднаш го фаќа окото дека пациентот е многу тенок. Тешката болка ја присилува жртвата да ја преземе позицијата на ембрионот на креветот. Во случај на прогресија на псевдотуморна форма, постои промена во бојата на кожата - станува жолтица;
 • палпација;
 • клинички тест за крв ;
 • крвна биохемија ;
 • анализа за да се утврди активноста на ензимите кои произведуваат панкреас;
 • копрограм (измет може да открие вишок невереани масти);
 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Хроничен панкреатит

Компликации

Доколку времето не води до компетентен и целосен третман на хроничен панкреатит, тогаш во позадина следните компликации активно ќе напредуваат:

 • панкреатични асцити ;
 • панкреатичен дијабетес мелитус ;
 • апсцес;
 • формирање на флегмон во ретроперитонеалниот простор;
 • воспалителен процес во екскреторните канали;
 • дуоденална опструкција во хронична форма;
 • Б12-дефицитарна анемија;
 • портална хипертензија ;
 • гастроинтестинално крварење може да се случи поради прекин на псевдоцистата;
 • формирање на малигни тумори.

Третман

Третман на хроничен панкреатит се изведува во болница и под постојан надзор на специјалисти. Лекарот го одредува начинот на лекување врз основа на тежината на болеста. Можни компликации исто така се земаат во предвид. За време на третманот потребно е да се следи специјална диета. Храна за хроничен панкреатит треба да биде избалансирана. Кисела, пушена, масна и зачинета храна се целосно исклучени. Исто така, важно е да пиете најмалку 2 литри дневно.

Конзервативен третман:

 • болка терапија;
 • детоксикација на телото;
 • елиминирање на симптомите на болеста;
 • нормализација на дигестивниот тракт;
 • земање антиинфламаторни лекови;
 • диета терапија. Потребното мени е составено од нутриционист, земајќи ја предвид сериозноста на патологијата и карактеристиките на пациентот;
 • земајќи холеретични лекови кои го нормализираат одливот на панкреасниот сок;
 • лекови. Содржат активни супстанции, го намалуваат секрецијата на желудечниот сок.

Хируршки методи на лекување на патологија се користат во случај на неефективност на конзервативната терапија, како и во присуство на опструкција на жолчните канали, гнојни очаги, сфинктерна стеноза, формирање на цисти и така натаму.

Видови интервенции:

 • панкректомија;
 • сфинктеротомија;
 • отворање на апсцеси со нивна последователна рехабилитација;
 • ексцизија на формираните конгломерати локализирани во каналите на панкреасот;
 • вазектомија;
 • wirsunoduodenostomy;
 • во тешки случаи на болест, тие прибегнуваат кон целосно отстранување на жолчното кесе.

По извршување било каков вид на операција, пациентот останува во болница веќе некое време под надзор на лекарите (до целосна стабилизација). Во постоперативниот период се покажува дека се придржува до диета, за да ги ограничи физичките активности. Доколку е потребно, лекарот пропишува лекови кои ја намалуваат болката и го нормализираат гастроинтестиналниот тракт.

Исхрана терапија

Исхрана мора да се набљудува неопходно, бидејќи употребата на "опасни" производи може да предизвика нов напад на панкреатитис. Исхрана за панкреатит ја исклучува употребата на:

 • кофеин;
 • алкохол;
 • мрсна храна;
 • црвено месо;
 • богати супи;
 • шеќер;
 • слатки;
 • газирани пијалаци;
 • конзервирана храна;
 • пушени производи;
 • зачинети јадења и работи.

Со диета во исхраната, можете да вклучите овошје, зеленчук, житарици, ниско-масни млечни производи, посно риба. Исхраната за хроничен панкреатит е како што следува:

 • храната се зема во мали делови;
 • бидете сигурни дека консумираат доволно вода;
 • внесот на храна треба да биде 4-5 пати на ден.

Кога следите по диета, важно е да консумирате зеленчук во печена или варена форма. Подобро е да се даде предност на цвекло, цукини, карфиол, грашок, моркови. Овошје, пожелно е да се избере слатка и целосно зрела.

Исхраната се почитува не само за време на третманот, туку и по него (за да не се предизвика егзацербација).

Превенција

За да не научите како да лекувате хроничен панкреатит, мора веднаш да се вклучите во спречувањето на болеста, која вклучува:

 • престанок со пушењето;
 • отстранување на употребата на алкохолни пијалаци;
 • диета;
 • редовно се вршат превентивни прегледи со тесни специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хроничен панкреатит и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 7 од 15)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Хепатитис А (Боткиновата болест) (појавување симптоми: 6 од 15)

Хепатитис А (Боткиновата болест) е вирусна инфективна болест со акутен тек кој ги зафаќа луѓето од различни возрасни групи. Во случај на прогресија на таквата патологија, се забележува развој на воспалителен процес во ткивата на црниот дроб. Таквите патолошки промени доведуваат до нарушување на неговото функционирање. Претходно, оваа болест се смета за фатална, но сега постои можност да се спроведе неговата превенција - развиена е специјална вакцина која може да се администрира и за возрасни и за деца.

...
Рак на жолчното кесе (симптоми на појавување: 6 од 15)

Рак на жолчното кесе - онколошка неоплазма често во форма на сквамозен карцином или аденокарцином. Прилично ретка болест во која канцерогените тумори влијаат на овој орган. Но, и покрај тоа, туморите за рак на жолчното кесе е една од најчестите патологии на овој орган, и во повеќето случаи болеста е придружена со такви нарушувања како холелитијаза или холециститис. Секој фактор што доведе до првата болест може да доведе до малигни неоплазми.

...
Инфлексија на жолчното кесе (појавување симптоми: 6 од 15)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Полипоза на жолчното кесе (појавување симптоми: 6 од 15)

Полипоза на жолчното кесе е патолошки процес кој води кон раст на формации слични на тумор на површината на мукозниот слој на ѕидовите на овој орган. Треба да се разбере дека оваа болест не е онколошко заболување, туку укажува на предиспозиција на телото кон формирање на малигни неоплазми. Во повеќето случаи, третманот на патологијата е радикален. Конзервативната терапија само го успорува развојот на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .