Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен пиелонефритис: симптоми и третман

Хроничен пиелонефритис - главните симптоми:

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

Хроничниот пиелонефритис обично е последица на претходно претрпената акутна форма на болеста. Постојат такви случаи каде што пациентите не можат да се сетат дека имале напад на акутен пиелонефритис , бидејќи оваа патологија може да напредува без еден симптом. Процесот на хронизација може да се случи поради следните причини:

 • нарушување на екскрецијата на урина поради формирање на калкули или поради стеснување на уринарниот тракт;
 • дефектна терапија на акутната форма на болеста;
 • рефлукс на урина;
 • хронична интоксикација на телото. Гледано со злоупотреба на алкохолни пијалаци, пушење;
 • присуство на заеднички патологии. Тие вклучуваат дебелина , имунодефициенција, други;
 • воспаление во органи кои се наоѓаат во близина на бубрезите - циститис , ентероколитис , простатитис , акутен апендицитис и така натаму.

Вреди да се напомене дека обично хроничниот пиелонефритис истовремено влијае и на два бубрези. Повеќето патологија дијагностицирани во фер сексот. Хроничниот пиелонефритис кај децата ретко напредува.

Етиологија

Прогресијата на хроничниот пиелонефритис е предизвикана од инфективни агенси:

Фактори на ризик:

 • промискуитетен пол (можна инфекција со опасни микроорганизми - кламидија, гонокок, итн.);
 • бременост Хроничниот пиелонефритис често се дијагностицира за време на бременоста, бидејќи во овој период се случуваат хормонални промени, зголемената матка може да ги притисне органите на уринарниот систем;
 • нарушување на нормалниот проток на урината;
 • прекршување на инервацијата на мочниот меур;
 • оптоварена наследност.
Хроничен пиелонефритис

Симптоматологија

Симптомите на хроничен пиелонефритис се доста разновидни. Вреди да се напомене дека текот на патолошкиот процес во бубрезите може да личи на други патологии на уринарниот систем, па затоа е важно да се спроведе детална диференцијална дијагноза.

Симптомите може да варираат во зависност од тоа која форма на болеста напредува кај пациентот. Клиничарите идентификуваат 5 форми:

 • латентен;
 • азотемичен;
 • анемична;
 • повторливи;
 • хипертензивни.

Латентен

Со оваа форма на патологија, клиниката е доста оскудна. Пациентот може само да се жали на прогресивна слабост, замор. Ретко, но може да се појави мала хипертермија. Синдром на болка кај проекциите на бубрезите, дизуричните феномени и периферниот едем се отсутни.

Способноста за концентрација на бубрезите се намалува, што се рефлектира во густината на урината и се манифестира со полиурија. Ако спроведете анализа на урина, тогаш може да откриете присуство на бактерии, леукоцити.

Анемична

Во клиничката слика доминираат анемични симптоми:

 • слабост;
 • недостаток на здив;
 • бледило на кожата;
 • може да предизвика болка во срцето.

Промените во урината се доста ограничени и не секогаш е можно да се детектираат.

Хипертоничен

Симптомите на патологија се јасно изразени:

 • вртоглавица;
 • недостаток на здив;
 • брзо зголемување на крвниот притисок;
 • несоница;
 • во проекцијата на срцето почувствува болка на пирсинг карактер.

Азотемичен

Оваа форма на патологија напредува само во фаза на хронична ренална инсуфициенција. Симптомите се како што следува:

 • анемија ;
 • зголемен крвен притисок;
 • повреда на столот;
 • намален апетит;
 • гадење и гадење;
 • концентрацијата на калциум во крвта се намалува;
 • мускулна слабост;
 • вкочанетост на нозете и рацете.

Ако постои тежок степен на ренална инсуфициенција, клиничката слика е надополнета со следниве симптоми:

 • липиден метаболизам;
 • болка во зглобовите и коските;
 • секундарен гихт ;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • атријална фибрилација;
 • непријатен вкус во устата;
 • зголемени плунковни жлезди;
 • подпнатост на лицето.

Рекурентна форма

Оваа форма на патологија се карактеризира со вкрстување на периоди на ремисија и егзацербација. Пациентот понекогаш е вознемирен од непријатност на местото на проекција на бубрезите, треска и хипертермија. Подоцна се појавуваат дизурични манифестации.

Егзацербацијата на хроничниот пиелонефритис кај симптомите наликува на клиниката на акутно воспаление. Во оваа фаза следат следниве симптоми:

 • главоболка;
 • болка во срцето;
 • зголемен крвен притисок;
 • анемичен синдром;
 • намалена визуелна функција.

Ако некое лице често има периоди на егзацербација на болеста, ова може да резултира со појава на ренална инсуфициенција.

За време на егзацербација во OAM, таквите промени се забележани:

 • цилиндурија;
 • протеинурија;
 • бактериурија;
 • микромехарија;
 • леукоцитурија.

Во анализата на крвта за време на егзацербација, откриен е забрзан ESR , зголемување на бројот на бели крвни клетки и анемија .

Дијагностика

Радиоизотопска ренографија бубрежна

Дијагнозата на болеста во акутната фаза поставува некои тешкотии, бидејќи пројавената клиничка слика наликува на други патологии на уринарниот систем. За прецизно дијагностицирање, лекарите ги користат следните дијагностички методи:

Третман

Третманот на хроничен пиелонефритис треба да биде сеопфатен. Се користат конзервативни методи:

 • диета терапија. Исхраната за хроничен пиелонефритис се развива поединечно за секој пациент. Забележете дека тоа е неопходно не само за време на третманот, туку и после тоа;
 • лекови против болки;
 • антибиотици;
 • антипиретични лекови;
 • антиинфламаторни лекови;
 • антитромбоцитни агенси. Овие лекови се пропишани за нормализирање на микроциркулацијата.

Третманот на хроничен пиелонефритис се изведува во болница, така што докторите можат да ја следат состојбата на пациентот и, доколку е потребно, да направат корекција на планот за лекување.

Исхрана

Правилната исхрана наскоро ќе се ослободи од патологијата. Исхрана за хроничен пиелонефритис за време на егзацербација ја исклучува употребата на:

 • акутен;
 • масни;
 • зачин производи;
 • сол.
Исхрана за време на егзацербација на пиелонефритис

Мора да вклучите во вашата исхрана:

 • млечни производи;
 • овошје;
 • бобинки.

Исто така, се покажува дека консумираат најмалку 2 литри течност дневно. Ова ќе помогне брзо да ги елиминира инфективните агенси од бубрезите.

Превенција

За да се спречи прогресијата на хроничниот пиелонефритис, мора да се придржувате на следниве препораки:

 • зајакнување на имунолошкиот систем, така што телото може самостојно да се бори против разни инфективни агенси;
 • навремено спроведување дијагноза и комплетен третман на акутни заболувања на уринарниот систем;
 • елиминирање на локалните фактори кои ја нарушуваат уродинамиката (лекувањето на уролитијаза , итн.).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен пиелонефритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 9 од 21)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Фехохромоцитом (појавување симптоми: 9 од 21)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Пременструален синдром (појавување симптоми: 9 од 21)

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...
Кардитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Такајасу болест (појавување симптоми: 9 од 21)

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .