Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен холецистит: симптоми и третман

Хроничен холецистит - главните симптоми:

Хроничниот холециститис е воспалителна болест која влијае на жолчното кесе. Патолошката активност на условно патогени микроорганизми придонесува за нејзината прогресија. Почесто патологија се дијагностицира кај пациенти постари од 40 години. Жените се повеќе склони кон хроничен холециститис. Кодот за ICD-10 е K81.1.

Жолчното кесе е шуплив орган. Главната функција на овој елемент е акумулацијата на жолчката. Оваа тајна во процесот на варење храна игра многу важна улога:

 • учествува во процесот на разделување на маснотии;
 • ги уништува микробите кои заедно со храната влегуваат во дигестивниот тракт.

Поради инфекција, се јавува уништување на ѕидовите на мочниот меур. Како резултат на тоа, способноста за акумулирање на жолчката во целост е значително намалена. Ова негативно влијае на работата на целиот дигестивен тракт.

Етиологија

Главната причина за прогресија на хроничниот холециститис е патолошката активност на инфективните агенси. Исто така, не се исклучува развојот на патологијата поради инфекција на мочниот меур со габи, вируси и црви.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од патолошка прогресија:

 • тумори со бенигна и малигна природа, локализирани на соседните органи;
 • конгенитални дефекти на жолчното кесе;
 • трауматско оштетување на жолчното кесе со различна тежина;
 • метаболички нарушувања;
 • повреда на исхраната;
 • слаба исхрана;
 • нарушувања на циркулацијата во жолчниот меур;
 • бременост;
 • хиподинамија.

Видови

Хроничен холециститис

Оваа болест се карактеризира со хроничен тек, како и тенденција за алтернативни релапси и ремисии. Лекарите ја одредуваат сериозноста на хроничниот холециститис со бројот на егзацербации во текот на една година.

Постојат два типа на болести:

 • хроничен некакулозен холециститис. Исто така се нарекува bezkamenny. Воспалителниот процес влијае на ѕидовите на органот, но не се забележува формирање на камења;
 • хроничен калкулус холециститис. Како резултат на прогресијата на овој тип на болест, се формираат специфични камења (камења).

Bezkamenny

Вреди да се напомене дека тоа е bezkamenny вид на патологија која најчесто се дијагностицира кај пациенти. Патологијата напредува со пробивање на инфективни агенси во мочниот меур и поради стагнација на жолчката. Како резултат на тоа, ѕидовите на телото се подложуваат на уништување. Со прогресијата на стационарната болест, развојот на панкреатитис , хепатитис , перихолециститис не е исклучен.

Калкулус

Карактеристична карактеристика на хроничниот калкулус холециститис е формирање на камења. На овој патолошки процес му претходи стагнација на жолчката. Составот на оваа тајна вклучува различни киселини, пигменти, минерали и липиди. Ако, под влијание на разни негативни ендогени и егзогени фактори, се јавува промена на соодносот на овие супстанции, тогаш холестеролот што влегува во телото ќе преципитира и кристализира.

Хроничниот calculous холециститис е поопасен од не-камен, бидејќи речиси секогаш е придружуван од дефектен орган.

Симптоматологија

Главниот симптом на прогресијата на хроничниот холециститис (и безбоен и калиум) е појавата на болка во десниот абдомен. Болката може да биде пароксизмална или пролонгирана. Тоа може да зрачи на рамото и на рамото. Заедно со синдром на болка, се појавуваат следните знаци на патологија:

 • кардијална;
 • треска;
 • пациентот забележува појава на горчлив вкус во устата;
 • гадење и гадење;
 • абдоминална болка. Вреди да се напомене дека понекогаш пациентот не може да именува јасна локализација на болка;
 • дијареа.

Во периодите помеѓу егзацербации, пациентот понекогаш чувствува болна или болна болка во десната страна на абдоменот. Вреди да се напомене дека за време на егзацербацијата на симптомите на хроничен холециститис е многу слична со знаците на акутната форма на болеста.

Хроничниот холецистит обично се манифестира како независна нозолошка единица (примарен тип). Но, исто така, патологијата може да напредува по претходно пренесениот акутен холециститис . По акутниот тип на патологија, органот значително се влошува. Овој елемент станува погустен и не може целосно да ја акумулира жолчката.

Симптомите на болеста се појавуваат постепено. Патологијата обично трае подолго време. Ако, на почетокот на првите симптоми, веднаш одите на лекар и спроведете целосен третман на хроничен холециститис, може да постигнете пролонгирана ремисија.

Клиничарите идентификуваат 4 варијанти на патологија кои се разликуваат во симптомите и текот:

 • артритичен Главниот симптом е болка во зглобовите;
 • срцева Белегот е аритмија ;
 • неврастеник. Манифестира васкуларна дистонија , несоница;
 • низок степен. Типични симптоми - треска до 38 степени, синдром на интоксикација.

Дијагностика

Ако се сомневате дека прогресијата на анализата на хроничниот холециститис треба да се консултира со болницата за дијагноза. Најинформираните техники се:

Третман

Стоунска терапија

Третманот на хроничен холецистит на безконтактни видови треба да биде само сеопфатен:

 • земање антибиотици;
 • диета терапија;
 • хербална медицина;
 • употреба на антиспазмозни лекови;
 • употребата на агенси кои го подобруваат протокот на жолчката;
 • физиотерапија.

Патолошки третман се изведува само во стационарни услови (особено во периодот на егзацербација). Ако строго се придржувате кон препораките на лекарот, знаците на патологија исчезнуваат во рок од неколку дена од почетокот на терапијата.

Третман на каловови видови

Третманот со конзервативни методи не го носи посакуваниот ефект. Главниот метод за третман на холециститис од овој тип е холецистектомија (отстранување на органот заедно со формираните камења).

Хируршки третман на хроничен холециститис

Исхрана терапија

Со оваа патологија се препорачува фракционална исхрана. Најдобро од сè, ако пациентот ќе јаде во исто време. Исто така е важно да пиете доволно течност.

Исхраната за хроничен холециститис е потпишана за секој пациент строго индивидуално, земајќи ја предвид сериозноста на неговата патологија и карактеристиките на неговото тело. Исхраната е диететичар. Исхрана за хроничен панкреатит вклучува употреба на таква храна:

 • производи од брашно;
 • млечни производи;
 • бело месо;
 • мармалад;
 • супи;
 • зеленчук и овошје.

Исхрана за холециститис ја исклучува употребата на следната храна:

 • пржена храна;
 • лиснато тесто;
 • зачини;
 • зачинета или солено сирење;
 • отпадоци;
 • супи;
 • чоколада;
 • газирани пијалаци;
 • кисела зеленчук;
 • пушено месо;
 • кафе;
 • сладолед

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хроничен холециститис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ерсиниоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Лимфаденитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Лимфаденитис е воспалителен процес локализиран во лимфните јазли. Во ретки случаи, тоа е независна патологија, најчесто неговото присуство е еден вид на симптом кој сигнализира дека има патолошки реакции во човечкото тело. Вреди да се напомене дека симптомите на лимфаденитис можат да се менуваат - сето тоа зависи од тоа каков тип на патологија напредува кај луѓето.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 6 од 13)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 6 од 13)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Лакунарен тонзилитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацили и други. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .