Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хематурија: Симптоми и третман

Хематурија - главните симптоми:

Хематурија е термин кој го користат лекарите за да укажат на присуство на крв во урината во количина што е многу повисока од нормалната. Хематурија не е независна болест, тоа е симптом кој укажува на прогресија на патологиите на бубрезите и уринарниот тракт. Во овој случај, постои боење на урина излачена во црвено-кафена боја.

Ако бројот на црвените крвни клетки е малку зголемен, тогаш се забележува микромехарија. Но, ако се појават згрутчување на крвта во урината и изгледа како "мешаница", тогаш во овој случај се развива потешка форма на патологија, бруто хематурија.

Hematuria обично се случува неочекувано, без да се влоши општата состојба на пациентот и без да биде придружена со болка. Безболен тип на хематурија почесто се дијагностицира за тумори на мочниот меур. Ако појавата на крв во урината е придружена со болка и силно чувство на печење, тогаш ова укажува на прогресија на воспалителниот процес во органите на уринарниот систем ( циститис , нефритис , итн.). Нефрологот или урологот се занимава со третманот на оваа состојба.

Етиологија

Типично, хематуријата напредува во позадина на сериозни болести кои бараат компетентен третман. Во никој случај не можам да го игнорирам овој симптом. Причините за хематурија се како што следува:

Видови

Лекарите ја користат класификацијата на хематурија, која се базира на интензитетот на еритроцитурија, клиничките манифестации, како и неговото потекло.

По интензитет:

 • микромехарија. Присуството на крвни клетки може да се открие само со помош на специјални уреди;
 • бруто хематурија. Крвта во урината може да се открие со голо око. Бојата на урината се менува во темно кафеава или црна боја.
Видови хематурија

Бруто хематурија, исто така, има неколку подвидови:

 • почетна Црвените крвни клетки се одредуваат во првиот дел од урината, наменет за пациентите. Причини за хематурија од овој тип се повреди на мочниот меур и уринарниот канал, уретрални тумори. Исто така, почетната форма може да се појави како резултат на оштетување на уретрата од различни инструменти за време на инструменталните испитувања;
 • терминал Крвните тела спаѓаат во последниот дел од урината. Изворот на крварење е локализиран директно во мочниот меур. Овој тип на хематурија е предизвикан од чиреви на мочниот меур, камења, тумори;
 • вкупно. Карактеристична карактеристика е дека сите урина излачена од страна на еден пациент е обоена со крв. Во овој случај, причината за хематурија е локализирана во бубрезите. Овој симптом обично го придружува пиелонефритот, некропапилитисот и другите воспалителни патологии на горниот уринарен тракт. Во случај на дијагноза на оваа форма, неопходно е да се спроведе целосен третман што е можно поскоро, бидејќи неповратните компликации може да почнат да се развиваат.

По потекло:

 • гломеруларен;
 • не-гломеруларен.

Според клиничките манифестации:

 • тече со силен болен синдром и без него;
 • изолиран;
 • во комбинација со протеинурија;
 • отпорни;
 • повторливи;
 • суштинска хематурија.

Симптоматологија

Бидејќи хематуријата не е независна болест, обично е придружена со симптоми на заболувања против кои се развива (воспаление на мочниот меур, уролитијаза, итн.). Симптомите обично се појавуваат речиси веднаш. Пациент може да се жали на:

 • силна болка во лумбалниот регион (карактеристичен симптом на патологии на уринарниот систем). Болката може да зрачи под скапулата;
 • повреда на мокрење;
 • крв во урината;
 • слабост;
 • честа мокрење;
 • жеден;
 • во тешки патологии на бубрезите и мочниот меур, крвните згрутчувања се појавуваат во урината (овој симптом е карактеристичен за хематурен нефрит);
 • бледа кожа;
 • вртоглавица;
 • болка во долниот дел на стомакот;
 • едно лице не може целосно да го испразни мочниот меур.
Класификација на симптоми поврзани со хематурија

Дијагностика

Ако се појави барем еден од горенаведените симптоми, се препорачува веднаш да се консултира со доктор за темелна дијагноза. За да се утврди микромехарија или бруто хематурија, се пропишуваат следните методи на испитување:

 • урина според Нечипорко. Анализата ќе обезбеди можност за одредување на бројот на еритроцити во урината (методот често се користи за да се дијагностицира микрометуријата, кога бојата на урината не се почитува). Исто така го проценува нивото на протеини;
 • уринарна цитологија;
 • култура на урина;
 • крвна биохемија ;
 • радиографија на уретерите;
 • Ултразвук;
 • интравенска пиелографија;
 • МНР;
 • КТ

Третман

Третманот на макро-и микромехамурија се изведува само во стационарни услови. План за лекување ќе биде пропишан веднаш штом докторот ја утврди вистинската причина за хематурија кај пациентот. Прогнозата зависи од тоа колку време е започнато терапијата.

Ако крвта во урината се појавува поради лезии на мочниот меур, бубрезите или уринарниот канал со инфективни агенси, тогаш антибактериските лекови се вклучени во текот на третманот. Обично првите се пропишуваат антибиотици со широк спектар, а по добивањето на анализите на цитолошките студии и уринската култура, лекот може да се смени.

Ако хематуријата била предизвикана од воспалителен процес, тогаш анти-инфламаторните лекови се вклучени во планот за лекување. Во присуство на тумори, лекарите можат да прибегнат кон хируршки третман на патологија. Операцијата е исто така индицирана за сериозни лезии на органите на уринарниот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хематурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 6 од 11)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Бубрежна хидронефроза (појавување симптоми: 5 од 11)

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...
Јајчни апоплексии (појавување симптоми: 4 од 11)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 4 од 11)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Циститис (појавување симптоми: 4 од 11)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .