Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спленомегалија: симптоми и третман

Спленомегалијата е главен симптом:

Спленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со зголемена слезина. Ова не е независна болест, но важен симптом на друга болест. Исто така вреди да се напомене дека зголемувањето на слезината може да се дијагностицира кај 5% од сосема здравите луѓе.

Понекогаш спленомегалија може да се појави истовремено со зголемен црн дроб. Во овој случај, зборуваме за прогресија на хепатоспленомегалија .

Оваа патолошка состојба може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Слезината е непарстен орган кој се наоѓа во абдоминалната празнина на левата страна. Ова е еден вид анатомски "филтер", кој има тенденција да ги задржи патогените микроорганизми, како и оштетените крвни клетки и да ги спречи да се шират понатаму низ целото човечко тело.

Причини

Постојат многу причини за прогресија на спленомегалијата. Симптоматологијата, како и понатамошниот третман на болеста кај децата и возрасните, зависи од тоа што предизвикало зголемување на органот.

Најчеста причина за прогресија на спленомегалија е инфективните агенси:

Други причини за спленомегалија:

 • анемија : хемолитични, хемоглобинопатии и други;
 • болести на органи кои формираат крв (системски);
 • автоимуни болести;
 • нарушувања на циркулацијата на крвта во телото - цироза на Pick (истовремена штета на срцето, белите дробови и црниот дроб), портална хипертензија , итн;
 • фокални лезии на слезината - апсцеси, тумори, цисти, срцев удар;
 • thesesauroses - наследни или стекнати метаболички нарушувања.
Спленомегалија

Форми

Во медицината постојат две форми на спленомегалија, која може да се манифестира кај возрасни и деца:

 • воспалителни;
 • не-воспалителни.

Воспалителна форма на болеста се развива под влијание на хелминтични инвазии, бактериски инфекции, заради инфаркт и апсцес на слезината (честа причина за прогресија). Наспроти позадината на сето ова, се случува намалување на основните функции, како и воспаление на ткивото.

Невоспалителната форма на патологија продолжува без воспаление на ткивото. Но, постои намалување на имунолошката и селективната функција. Тоа му претходи на развојот на автоимуни патологии, анемии, болести на органи кои формираат крв и така натаму.

Симптоматологија

Клиничката слика може да се разликува малку во зависност од тоа која форма на болеста била дијагностицирана кај некоја личност. Исто така вреди да се напомене дека симптомите на спленомегалија се поизразени кај децата.

Симптоми на воспалителната форма:

 • синдром на интоксикација;
 • зголемување на температурата;
 • додека го испитува левиот хипохондриум, пациентот забележува болка во оваа област. Болката може да зрачи со десниот хипохондриум (до местото на локализација на црниот дроб);
 • како што се развива патологијата, се појавува болка за сечење во левиот хипохондриум. Вообичаени симптоми се надополнети со лабава столици,

Симптоми на не-воспалителна форма:

 • температурата понекогаш може да се зголеми на 37,5 степени, но најчесто е во рамките на нормалниот опсег;
 • при испитување на левиот хипохондриум, воопшто нема болка, или може да има синдром на мала болка;
 • пациентот забележува дека во областа каде што се наоѓа слезината, имало слаба и влечна болка;
 • синдром на интоксикација е отсутен.

Дијагностика

Во случај на барем еден од горенаведените симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар за дијагноза и дијагноза. Главната задача на специјалистот е да ја утврди точната патологија која предизвика прогресија на спленомегалијата.

Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • анализа на жалби и појаснување на симптомите;
 • инспекција;
 • крвен тест ;
 • крвна биохемија ;
 • коагулограм;
 • анализа на урина ;
 • крвна култура;
 • Ултразвук. Тоа дава можност да се процени состојбата на абдоминалните органи - слезината, црниот дроб, панкреасот и така натаму. Методот често се користи за дијагностицирање на спленомегалијата кај децата;
 • генетски истражувања;
 • стерилна пункција;
 • КТ скенирање;
 • автоимуни биохемиски маркери.

Методи на лекување

Третман на спленомегалија се изведува само во стационарни услови. Забрането е третман со народни лекови дома, бидејќи може да доведе до влошување на состојбата на пациентот, како и развој на компликации.

Првото нешто што треба да го направат медицинските специјалисти е да ја дознае вистинската причина за прогресија на патолошката состојба на пациентот. Важно е точно да се утврди болеста против која се појавил спленомегалија, бидејќи првото нешто што треба да се направи е да се излечи.

Третман на спленомегалија кај деца и возрасни вклучува употреба на:

 • хормонални лекови. Назначен да го забави развојот на воспалителниот процес;
 • антибактериска терапија. Се укажува дали точно е утврдено дека спленомегалијата се развива под дејство на вируси и бактерии;
 • антиканцерогени лекови. Се пропишува во присуство на крв и црниот дроб, како и при откривање на формации слични на тумор;
 • витаминска терапија.

Во тешки клинички ситуации, хируршки третман се прибегнува кон - отстранување на органот.

Компликации

 • хиперспленизам;
 • руптура на слезината;
 • компликација на патологии кај деца и возрасни, кои предизвикале зголемување на слезината.

Превенција

Специфична превенција, која може да спаси лице од ненадејно патолошко проширување на слезината, денес не постои. Но, постојат различни превентивни мерки кои ќе помогнат да се спречи развојот на состојби кои предизвикуваат спленомегалија:

 • редовна, но умерена физичка активност;
 • откажување од пушење и пиење алкохолни пијалоци;
 • вакцинација и вакцинација;
 • редовно се вршат превентивни прегледи со тесни специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Спленомегалија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 7 од 12)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Рак на слезината (појавување на симптоми: 7 од 12)

Рак на слезината е опасна патолошка состојба која се карактеризира со формирање на малигни тумори во ткивата на овој орган (на пример, саркоми, антисаркоми, фибросаркоми итн.). Оваа болест во медицинската пракса е ретка. Многу научници го припишуваат овој факт на фактот дека слезината е самиот орган кој е способен за производство на супстанции кои негативно влијаат на клетките на ракот. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Жолтица (појавување симптоми: 5 од 12)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .