Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатомегалија: Симптоми и третман

Хепатомегалијата е главен симптом:

Хепатомегалијата на црниот дроб е главен знак дека се појави дефект во нормалното функционирање на овој орган. Со прогресија на таква состојба, големината на црниот дроб се зголемува. Најчеста причина за хепатомегалија е труење на телото со разни отрови и токсини.

Вреди да се напомене дека хепатомегалијата не е посебна болест. Ова е еден вид на симптом кој покажува дека патолошките процеси кои бараат третман се развиваат во човечкото тело. Зголемен црн дроб не е забележан само кај возрасни. Хепатомегалијата често се развива кај децата, бидејќи нивните тела се повеќе подложни на негативните ефекти на егзогените и ендогените фактори. Понекогаш се дијагностицира зголемување на органот кај новороденчиња.

Етиологија

Постојат многу причини за развој на хепатомегалија. Конвенционално, тие можат да бидат поделени во три големи групи: метаболички нарушувања кои влијаат на заболувањата на црниот дроб и патологиите на кардиоваскуларниот систем.

Патологии на црниот дроб

Во овој случај, клетките на црниот дроб се засегнати, што се рефлектира во намалување на неговата функционалност и, соодветно, зголемување. Причините за развој на овој процес се патологии:

Метаболни нарушувања

Ако метаболизмот е нарушен, во организмот се јавува акумулација на метаболни производи, што доведува до хепатомегалија. Причини за патологија:

Болести на кардиоваскуларниот систем

Оваа причина ретко доведува до хепатомегалија кај новороденчињата и кај малите деца. Најчесто се дијагностицира кај луѓе од средна или старосна возраст. Причините за зголемување на телото во овој случај се:

Хепатомегалија

Видови

 • неинтегрирана хепатомегалија. Проширувањето на телото е незначително - максимум 2 см. Можно е да се открие присуството на патолошки процес преку ултразвучно скенирање;
 • делумна форма. Постои зголемување во одредени области на црниот дроб. Хомогеноста на ткивата е нарушена, можно е формирање на тумори, цисти или апсцеси;
 • умерена хепатомегалија. Големината на телото се зголеми малку. Оваа состојба обично се развива како резултат на неухранетост или злоупотреба на алкохол. Понекогаш умерена хепатомегалија се јавува кај новороденчиња и мали деца;
 • тешка хепатомегалија. Симптомите на патологија се изразени многу јасно, но сите нови процеси се реверзибилни. Црниот дроб брзо се зголемува, окупирајќи ја речиси целата абдоминална празнина. Обично таквото абнормално зголемување на органот е забележано на позадината на хемобластоза или леукемија;
 • дифузна хепатомегалија. Црниот дроб е значително зголемен - повеќе од 12 см. Абсцесите се формираат во ткивата. Третманот со лекови е неефикасен, затоа е индицирана хируршка интервенција.

Симптоматологија

Во некои клинички ситуации, знаците на хепатомегалија воопшто не можат да се појават. Човек дури и не сфаќа дека патолошките процеси се случуваат во неговото тело. Првите симптоми се појавуваат кога патологијата е во акутна форма.

Симптоми:

 • гадење и гадење;
 • оштетена столица;
 • непријатност и болка се забележани во десниот хипохондриум;
 • потпирајќи се;
 • металоиди;
 • жолтица ;
 • петехијален осип;
 • на кожата се појавуваат хепатални ѕвезди (карактеристичен симптом на патологија);
 • абдоминална асиметрија;
 • асцит

Дијагностика

Ако се сомневате дека хепатомегалија кај новороденчиња или кај возрасни, неопходно е да се спроведе темелна дијагноза со цел да се утврди вистинската причина за проширување на црниот дроб.

Стандардна дијагностичка програма:

Само по евалуација на резултатите и правење на точна дијагноза може да почне да се третира оваа патолошка состојба.

Третман

Бидејќи хепатомегалијата не е независна болест, но само симптом, на прво место, се спроведува лекувањето на болеста која предизвикало зголемување на црниот дроб. За оваа цел, хормонални лекови, антибиотици (ако се најде бактериска инфекција), витамински комплекси се пропишани.

За време на третманот, треба да следите диета која ќе помогне да се намали товарот на телото. Храната често се зема, но во мали делови. Исхраната исклучува употреба на солена, пржена, масна храна. Исто така, треба да ја намалите потрошувачката на јаглени хидрати. Алкохолот е забранет.

Производи што може да се консумираат:

 • супа од зеленчук;
 • зеленчук и овошје;
 • риба со варени јадења;
 • млеко;
 • житарици;
 • кисела зелка.

Исхраната ја ограничува употребата на такви јадења:

 • лосос кавијар;
 • путер;
 • сирење;
 • домати;
 • јајцата.

Мало зголемување на големината на црниот дроб може да се отстрани дури и со помош на диета. За третман на тешки форми на патологија, неопходно е да се комбинира и диета и терапија со лекови. Бидете сигурни дека лекарите препишуваат хепатопротектори. Тие содржат супстанции кои помагаат во обновувањето на клетките на црниот дроб и ја подобруваат функцијата на органи.

Лекови на избор:

 • есенцијални фосфолипиди;
 • адеметинин;
 • медицински производи со млеко трн;
 • урсодеоксихолна киселина.

Во случај на тежок курс на патолошкиот процес и зголемен црн дроб до големи димензии, е индициран хируршки третман (отстранување на дел од органот).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хепатомегалија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хепатолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на црниот дроб (појавување на симптоми: 5 од 11)

Ракот на црниот дроб е прилично тешка болест во својот тек, што се карактеризира со развој на малигнен тумор во црниот дроб. Канцер на црниот дроб, чии симптоми имаат карактеристични карактеристики, може да настане како резултат на изложеност на вакви важни фактори како што се цироза на црниот дроб, вирусниот хепатитис и потрошувачката од страна на пациентот на производи кои вклучуваат афлатоксин.

...
Инфлексија на жолчното кесе (појавување симптоми: 5 од 11)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Хепатитис Г (појавување симптоми: 5 од 11)

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...
Билеза (симптоми на појавување: 5 од 11)

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...
Масни хепатоза (дебелина на црниот дроб) (појавување симптоми: 4 од 11)

Дебелината на црниот дроб, исто така дефинирана како масна хепатоза, е хронична или акутна болест на овој орган. Дебелината на црниот дроб, чија симптоми се поврзуваат со метаболните нарушувања што се јавуваат на клеточните нивоа, се јавува во врска со дистрофичните процеси кои се концентрирани во паренхимот на засегнатиот орган.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .