Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатоспленомегалија: симптоми и третман

Хепатоспленомегалија е главната симптоми:

Хепатоспленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со истовремено зголемување на слезината и црниот дроб. Овие два органи се тесно поврзани со лимфните патишта, нервите (општа инервација) и тие се исто така поврзани со порталниот венички систем. Оваа состојба може да се развие и кај детето и кај возрасните. Ограничувањата на подот, исто така, нема.

Таков пораст во исто време на два органи, по правило, служи како главен симптом, што укажува на тоа дека некој тежок патолошки процес се развива во човечкото тело.

Причини

Хепатоспленомегалија е патологија која се развива на позадината на ваквите заболувања:

Симптоматологија

Вреди да се напомене дека симптомите на хепатоспленомегалија (проширување на црниот дроб и слезината) обично се комбинираат со клиниката на болеста, што беше главната причина за патолошкиот процес. Затоа, важно е да се спроведе темелна диференцијална дијагноза со цел да се направи прелиминарна дијагноза и да започне со третман на болеста кај дете или возрасен.

Главните симптоми на хепатоспленомегалија:

 • пациентот забележува дека во областа на десниот и левиот хипохондриум се појавило чувство на тежина;
 • Женината на кожата (особено изразена кај децата);
 • кога го чувствува црниот дроб, пациентот забележува болка во оваа област;
 • во случај на прогресија на таквата патолошка состојба, постои зголемување на склоноста за крварење. Како резултат на тоа, едно лице може да доживее чести назални крварења, или екстензивни хематоми ќе почнат да се појавуваат на кожата, дури и ако има мало физичко влијание;
 • кога палпираат во подрачјето на десниот хипохондриум, може да се забележи појава на формирање слично на тумор, кое може да се помести за време на чинот на дишење;
 • ако асцитетите се развиваат на позадината на хепатоспленомегалија, големината на абдоменот ќе се зголеми поради акумулација на течност во абдоминалната празнина.
Женината на кожата со хепатоспленомегалија

Дијагностика

Ако пациентот почна да покажува умерена хепатоспленомегалија (мали симптоми, мало зголемување на органите), веднаш треба да контактирате со медицинска установа за да ја дијагностицирате оваа состојба и да направите прелиминарна дијагноза. Во оваа состојба, важно е темелно да се испита пациентот, бидејќи првото нешто што треба да направите е да ја дознаете причината за зголемување на црниот дроб и слезината. За таа цел се пропишуваат лабораториски и инструментални дијагностички техники.

Лабораторија:

Инструментално:

 • Ултразвук ;
 • КТ скенирање ;
 • ангиографија;
 • пункционата биопсија на црниот дроб и слезината;
 • пункција на лимфните јазли;
 • пункција на коскената срцевина.

Последните два методи се користат ако постои сомневање за развој на хемолитичка патологија кај пациент.

Третман

Третманот на хепатоспленомегалија кај возрасни и деца треба да се започне веднаш штом се утврди вистинската причина за прогресија на оваа состојба. Само после тоа лекарот може да изготви компетентен план за лекување кој ќе помогне во елиминирањето на главната болест и нормализирање на големината на црниот дроб и слезината.

Методи на лекување на хепатоспленомегалија кај деца и возрасни:

 • детоксикација терапија. Нејзината основа е употребата на лекови, кои вклучуваат супстанции кои можат да ја прочистат крвта од токсични метаболни производи;
 • хепатопротективна терапија. Се користи за заштита на клетките на црниот дроб и обновувањето на нормалната функција на органите;
 • антивирусна терапија. Пропишано е ако пациентот е дијагностициран со хепатитис од било која форма или од други патологии од заразна природа;
 • хормонска терапија. Неговата главна цел е да го забави развојот на патолошки процеси, како и да го намали воспалението;
 • клеточната терапија се базира на трансплантација на коскена срцевина;
 • употреба на цитостатици. Оваа група на лекови е пропишана, ако е точно утврдено дека хепатоспленомегалија се манифестира како резултат на хематолошките заболувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хепатоспленомегалија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , хепатолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хепатална инсуфициенција (појавување симптоми: 3 од 8)

Болеста, која се карактеризира со нарушување на интегритетот на ткивото на црниот дроб поради нивното акутно или хронично оштетување, се нарекува слабост на црниот дроб. Оваа болест се смета за комплексна, поради фактот што метаболните процеси се нарушени по оштетување на црниот дроб. Ако не преземете соодветни мерки за лекување на болеста, тогаш под одредени услови, хепаталната инсуфициенција може брзо и брзо да се развие и да биде фатална.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 3 од 8)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Хепатитис Б (симптоми на појавување: 3 од 8)

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...
Холецистопанкреатитис (појавување симптоми: 3 од 8)

Една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт е холецистопанкреатитис - болест во која има истовремено воспаление на панкреасот и жолчниот меур. Според ICD 10, кодот за оваа болест е K87.0.

...
Хепатобластома (појавување симптоми: 3 од 8)

Хепатобластомот се смета за прилично ретка болест која се карактеризира со формирање на малигниот, слабо диференциран тумор во црниот дроб. Вреди да се одбележи дека болеста се јавува само кај деца на возраст под 5 години и често се открива во првата година од животот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .