Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни долихосигмоиди: симптоми и третман

Цревни долихосигмоидни - главни симптоми:

Цревниот долихосигмоид е абнормална состојба во која се јавува продолжување на сигмоидниот дебело црево (финалната телесна тежина на дебелото црево, која завршува во ректумот). Во некои случаи, dolichosigmoid може да се случи без непријатни симптоми во текот на животот на една личност. Во овој случај, лекарите сметаат дека ова е варијанта на нормата и карактеристика на структурата на телото. Но сепак, почесто, издолжениот сигмоиден дебело црево му дава на човекот многу непријатности - се јавуваат непријатни симптоми кои го комплицираат животот. Треба да се забележи дека dolichosigma може да се развие кај возрасни и деца. Исто така, нема ограничувања во врска со родот.

Причини

Причините за развој на dolichosigmoid кај возрасните и децата до денес сè уште не се прецизно утврдени. Но, неколку големи теории се изнесени. Вреди да се спомене фактот дека оваа патологија е од два вида - вродена и стекната. Најчесто, децата се дијагностицираат со вродена форма на патологија. Внимателни родители може да забележат знаци на патологија веќе во првиот месец од животот на детето.

Вродениот долихосигмоид може да се развие под влијание на следните фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • неповолни еколошки услови во кои мајката била во гестациски период;
 • примање на бремени одредени групи на синтетички лекови;
 • Кај децата, dolichosigma, исто така, може да се развие поради фактот дека за време на бременоста, мајката боледувала од заразна природа.

Стекнатиот облик на цревна долхисигма ретко се развива кај деца. Обично оваа патологија ги погодува луѓето над 45 години кои водат неактивен начин на живот, консумираат премногу јаглени хидрати и храна за месо. Стекната форма почнува да напредува поради дигестивни нарушувања, кои се јавуваат како резултат на пролонгирана ферментација и гниење на храната во цревата.

Форми

Клиничарите идентификуваат три форми на dolichosigma кои можат да се развијат и кај деца и кај возрасни:

 • компензирани Во овој случај, симптомите на патологијата не се јасно изразени. Понекогаш постојат запек , чие времетраење не надминува пет дена. Исто така, постојат и абдоминални болки. Во исто време, општото добро на пациентот останува нормално. За да се испразни цревата, треба да се земат лаксативи или клизма. За празнење на цревата кај децата, почесто се користи микроклимата со активни препарати. Вие исто така може да се прибегне кон народните лекови, но само по консултација со вашиот лекар;
 • субкомпензирана. Со развојот на оваа форма, пациентот почнува да го нарушува трајниот запек. Абдоминална болка се зголемува и појава на надуеност. Преземањето на лаксативните лекови нема посакуван ефект. Единствениот лек кој помага да се испразни цревата е клизма;
 • декомпензирана. Ова е последната фаза на развој на dolichosigma. Запек трае. Едно лице не може да ја испразни цревата една недела. Тој исто така е загрижен за други симптоми: болка во стомакот, надуеност и знаци на интестинална опструкција може да се појави. Цревата се зголемуваат со големина поради фактот што акумулира многу измет, како и гасови. Наспроти ова, развивање на интоксикација на телото. Постои намалување на апетитот, повраќање, гадење. На кожата може да се појави гноен исип. Во овој случај, единствениот правилен начин на лекување е операцијата.

Симптоми

Симптомите на dolichosigma се исти и кај возрасните и кај децата. Степенот на нивната манифестација директно зависи од формата на болеста што ја има личноста. Во некои клинички ситуации, симптомите може да бидат толку мали што лицето дури и не обрнува внимание на нив. Вообичаено, во овој случај, dolichosigmoid се дијагностицира за време на испитувањето за сосема друга причина.

Цревни долихосигмоиди

Симптоми на патологија:

 • болка во абдоменот, нема јасна локализација. Пациентот покажува дека има целосна болка во желудникот. Вреди да се напомене дека колку подолго цревата не се празни, толку посилен ќе биде синдромот на болка;
 • Главниот симптом кој го покажува развојот на dolichosigma е пролонгиран запек. Во почетните фази на развојот на болеста, фреквенцијата на запекувањето е минимална, но како што напредува, се зголемува. Едно лице не може да го испразне цревата долго време (од неколку дена до еден месец);
 • интоксикација на телото. Симптомите на интоксикација се манифестираат поради фактот што во цревната фекална маса и гасови се акумулираат, токсините се ослободуваат што го трујат телото на пациентот;
 • татнеж и надуеност;
 • надуеност;
 • губење на апетитот.

Ако патологијата се развие кај дете, тогаш тој станува скромен, слаб, постојано плаче, одбива да јаде.

Dolichosigma кај деца

Оваа патологија се јавува кај 25% од децата. Научниците ја нарекуваат причината за нејзиниот развој во наследувањето на детето, како и ефектот на негативните фактори врз мајката и на фетусот за време на бременоста. Клучниот симптом е запек, чија фреквенција постепено се зголемува. Формулите се исти како и за возрасните. Со развојот на компензираната форма, за чистење на цревата од фекалните маси, се користи лесен лаксатив или микроклистер со активни супстанции. Исто така е важно да се следи исхраната.

Ако детето ги виде првите знаци кои укажуваат на прогресија на болеста, веднаш треба да контактирате со квалификуван доктор кој ќе ви помогне да ја одберете вистинската исхрана, пропишувате правилен третман.

Дијагностика

Дијагнозата на патологијата на детето и возрасните се изведува преку личен преглед, дигитално испитување на ректумот и палпација на абдоменот. Исто така, лекарот пропишува и дополнителни лабораториски и инструментални дијагностички методи:

Лабораторија:

Инструментално:

 • Ултразвук. Информативен метод, кој е широко користен за дијагностицирање на болеста кај дете;
 • рендгенско црево;
 • иригологија;
 • колоноскопија . Оваа техника се користи за дијагностицирање на патологијата кај возрасните. Децата ретко се испитуваат со овој метод;
 • сигмоидоскопија.

Третман

Третманот на dolichosigmoid треба да започне само по темелна дијагноза. Особено ако болеста се развила кај дете.

 • диета Храната со dolichosigmoid треба да биде избалансирана. Пациентот треба да јаде храна богата со влакна, растителни масла и млечни производи. Диетата со dolichosigma ја елиминира употребата на алкохолни пијалаци, како и храната што ќе придонесе за запек;
 • витаминска терапија;
 • спроведување на масажа на абдоменот. Таквата манипулација ќе придонесе за подобро ослободување на фекалните маси;
 • Треба да се земат лаксативи или клизи за да се испразни цревата;
 • Ефективен лек е мал бел пченичен трици. Времетраењето на текот на нивниот прием е од 6 до 8 месеци. Ова значи традиционална медицина, која успешно ја користат лекарите;
 • детоксикација терапија. Се прибегнува ако пациентот има симптоми на општа интоксикација. Ова се должи на труење на телото со токсични супстанции кои се формираат во цревата поради пролонгиран запек;
 • хирургија Третманот на dolichosigmoid со овој метод се користи ако конзервативната терапија не го има посакуваниот ефект и состојбата на пациентот продолжува да се влошува. Исто така, операцијата се изведува со развој на опструкција на цревата и голем број на свиоци на сигмоидниот колон. Операцијата се изведува во последната фаза на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна долихосигмоидна и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 13)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Цревна опструкција (појавување симптоми: 7 од 13)

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...
E. coli (појавување симптоми: 7 од 13)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Цревни колики (појавување симптоми: 7 од 13)

Цревни колики - остра болка во цревата, кои се пароксизмални и грчеви во природата и се јавуваат на позадината на нарушување на тонот и перисталтиката на органот. Честопати оваа патологија се развива кога се појавува преголема напнатост на цревните петелки, што доведува до иритација на нервните завршетоци кои се во непосредна близина на неговите ѕидови. Според МКБ-10, не се почитува шифрата на цревната колика, бидејќи е последица на други нарушувања во гастроинтестиналниот тракт. Сепак, според ICD-10, овој симптом се однесува на кодирање K59.9, што звучи како "неспецифицирано функционално нарушување на дебелото црево".

...
Ротавирусна инфекција кај деца (појавување симптоми: 7 од 13)

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .