Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лепливи болести: симптоми и третман

Лепливи болести - главните симптоми:

Лепната болест е термин кој се користи за попрецизно да се назначат услови што резултираат во развојот на адхезии во абдоминалната празнина. Обично оваа болест се развива со голем број воспалителни заболувања, трауматски перитонеални повреди, како и по хируршки интервенции.

Со прогресија на воспалителни болести во карлицата, на површината на перитонеумот е формирана бела леплива плоча, која вклучува фибрин. Формираниот филм врши важна функција - се лепи соседните површини во фокусот. Така, се создава специфична пречка за понатамошно ширење на воспалението.

Штом воспалителниот процес во местата на лепење на органите се намалува, белиот филм може да почне да се формира. Тие се нарекуваат шила. Главната функција на овие насоки е да се спречи ширењето на воспаленијата низ абдоминалната празнина.

Вреди да се напомене фактот дека присуството на воспаление во абдоминалната празнина не значи дека ова ќе доведе до формирање на адхезии. Ако на време да се вклучи во третманот на леплива болест, веројатноста за формирање на такви белузлави филмови значително ќе се намали.

Причини

Постојат многу причини за прогресијата на болеста, но едното нешто ги врзува - тие доведуваат до траума на ткивата и органите во абдоминалната празнина. Причините за формирање на адхезии можат да се поделат во 3 групи:

 • траума на абдоминалната празнина;
 • воспалителни болести на апендиксот, цревата, додатоците и oviducts;
 • хемиско оштетување. Руптура на јазот во мочниот меур, перфорација на желудникот, која е придружена со ослободување на гастричниот сок и неговата содржина во абдоминалната празнина, може да доведе до развој на леплива болест. Исто така, таквата болест може да се развие поради изгореници со алкалии и киселини, кои биле земени намерно или случајно.

Честа причина за прогресија на адхезивна болест во карличните органи е присуството на хроничен воспалителен процес во репродуктивните органи.

Класификација

Според ICD-10, адхезии во абдоминалната празнина се поделени во неколку видови:

 • абдоминални адхезии;
 • постоперативни адхезии во карлицата;
 • перитонеални воспалителни адхезии во карлицата.

Симптоматологија

Лепливи болести

Степенот на адхезии во абдоминалната празнина може да биде различен. Тие можат да бидат формирани како одделни предива кои може да се фиксираат само во две точки, а ширењето може да се забележи низ целата празнина. Лепната болест обично е локализирана во областа каде претходно била извршена хируршка интервенција.

Лепливи болести се:

 • акутен;
 • наизменично;
 • хроничен.

Симптомите на болеста се директно зависни од формата на патологија која напредува кај луѓето. За акутната форма се карактеризира со ненадеен почеток. Постои изразен синдром на болка, се зголемува интестиналниот мотилитет, се појави повраќање и температурата на телото се зголемува. Болката се зголемува. Ако се изврши крвен тест во оваа точка, тогаш ќе се почитува забрзан ESR , како и леукоцитоза .

Со зголемување на опструкцијата на цревата, се забележуваат следниве симптоми:

За интермитентна форма на леплива болест карактеристична за фреквенцијата на болни напади. Болките се разликуваат по интензитет. Се појавуваат диспептични нарушувања. Често, пациентите со наизменична форма на патологија се хоспитализирани за време на егзацербација на овие симптоми.

Хроничната форма на леплива болест во малата карлица или абдоминалната празнина се манифестира со болни сензации во абдоменот, постојано чувство на непријатност, запек, како и напади на интестинална опструкција, кои се случуваат периодично.

Дијагностика

Да се ​​сомнева дека присуството на леплива болест во малата карлица или абдоминалната празнина може да се базира на историјата, како и на карактеристичните симптоми. За да се разјасни дијагнозата, се користат и лабораториски и инструментални техники:

Дијагнозата на леплива болест кај карлицата кај жените е поинаква. Во овој случај, дијагнозата е ангажирана во гинеколог. Можно е да се посомнева во присуство на патолошки процес во малата карлица при спроведување на карличен преглед, како и врз основа на карактеристични симптоми. Понатаму, следните истражувачки методи се доделуваат:

Вреди да се забележи важен момент, во дијагнозата на адхезии во карлицата, лапароскопијата е најинформативен метод, но ако постои сомневање за развој на процесот во абдоминалната празнина, оваа постапка е строго забранета.

Третман

Третман на леплива болест се изведува со конзервативни и хируршки техники. Опцијата за третман ја избира лекар, по темелна дијагноза, проценка на тежината на симптомите, добивање на резултатите од тестот.

Конзервативните методи се користат ако болеста нема изразени симптоми. Во овој случај, диета се препорачува за болести на болести на цревата, како и курсеви за хербални лекови. Непријатните симптоми на болеста може да се отстранат со помош на народни лекови.

Исхрана со оваа патологија подразбира потполно отфрлање на тешката храна, како и отфрлање на внесот на производи кои предизвикуваат зголемено формирање на гасови. Се покажало дека користи млечни производи, диетално месо, варени или пареа зеленчук, со малку маснотии супа.

Исклучете ги таквите производи:

 • грозје;
 • производи од брашно;
 • целото млеко;
 • зачини;
 • мешунки;
 • газирани пијалаци;
 • слатки.

За да се апсорбираат адхезиите, препишани се лекови за инекции:

 • спленин;
 • екстракт од алое;
 • стаклесто тело;
 • ензими.

Ако симптомите на патологијата се отежнат и предизвикуваат сериозно страдање на пациентот, тогаш лекарот може да одлучи да ја изврши операцијата. Денес, широко се користат модерни минимално инвазивни методи на хируршка интервенција:

 • лапароскопија;
 • електроскопија;
 • ласерска терапија;
 • аквадисекција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате леплива болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , гинеколог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревна опструкција (појавување симптоми: 6 од 13)

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Серумска болест (појавување симптоми: 6 од 13)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Цревна атонија (појавување симптоми: 5 од 13)

Атонија на цревата се дефинира како состојба која е придружена со поплаки од пациентот за присуството на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревниот атони, симптомите кои се особени се манифестираат во постојано зголемување на интервалите помеѓу дефекацијата или во тешката тешкотија во столицата, се карактеризира со присуство на запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 5 од 13)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .