Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стеатореа: Симптоми и третман

Стеатореа - главните симптоми:

Стеатореа - патолошка состојба, карактеристична карактеристика на која е зголемувањето на бројот на масни компоненти во столицата. Најчесто, со оваа болест, движењата на дебелото црево се течни, но во некои ситуации, пациентите може да се жалат на запек.

Вреди да се напомене дека екскретите фекални маси имаат мрсен сјај и тешко е целосно да се отстранат веднаш од ѕидовите на тоалетот. Тие обично оставаат зад себе карактеристична мрсна патека. Оваа патологија може да се појави и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања на возраста и полот, болеста не е.

Причини

Постојат многу причини кои можат да предизвикаат прогресија на стеатореата. Различни патологии на органи и системи во телото, како и некои надворешни фактори, може да доведат до негов развој.

Главните причини што доведуваат до развој на стеатореа:

 • вродени дефекти на развојот;
 • вишокот на масти во храната што луѓето редовно ја консумираат;
 • цревни заболувања;
 • дефект на панкреасот. Во оваа група, лекарите вклучуваат тумори на жлездата, акутен или хроничен панкреатит и други;
 • заболувања на црниот дроб - цироза , хепатитис , итн .;
 • дефект на ендокрините жлезди;
 • дисфункција на жолчното кесе и неговите канали.

Видови

Во медицината, постојат 3 форми на стеатореа:

 • цревна. Во случај на прогресија на таква форма на патологија, кај пациентот мастите не се апсорбираат во тенкото црево и се исфрлени со измет;
 • алиментарен. Исто така се нарекува форма на храна. Несоодветната и лошата исхрана доведува до развој. Исхраната стеатероа се манифестира во случај ако премногу маснотии влегува во човечкото тело со храна, која едноставно не може да ја апсорбира во целост;
 • панкреатичен. Главната причина за нејзината прогресија е дефект на панкреасот. Како резултат на тоа, производството на липаза е значително намалено - ензим кој е неопходен за целосно распаѓање на мастите.

Класификација на стеатероа според видот на изметот:

 • изметот содржи неутрални масти;
 • во составот на изметот има многу сапун и масни киселини;
 • измет се присутни во сапуни, масти и масни киселини.

Симптоматологија

Првиот симптом на прогресијата на болеста - честа нагон за дефекација. Во текот на овој процес се ослободува мрсна столица која е доста тешко да се измие од површината на тоалетот. Тој остава мрсна сјајна марка. Столот има сива или лесна сенка, но и нејзината боја не може да се промени на сите.

Главните симптоми кои го покажуваат развојот на патолошкиот процес:

 • сува кашлица;
 • потребата да се дефекати почесто;
 • вртоглавица;
 • пациентот забележува појава на болни сензации во 'рбетниот столб, како и во зглобовите;
 • горниот дел на стомакот е отечен и татнежот е периодично забележан;
 • слабост;
 • намалување на работниот капацитет;
 • мукозните мембрани стануваат суви. Ова е особено точно за мукозната мембрана на носот и устата.

Во присуство на горенаведените симптоми, човечкото тело постепено се исцрпува. Полиморфната еритема почнува да се појавува на кожата. Пукнатини се забележани во аглите на устата, а знаците за развој на стоматитис се изговара во самата шуплина. Непцата се губат и крварат.

Дијагностика

Без сомнение, лекарот го испитува пациентот и ги слуша неговите главни жалби. Палпација на абдоменот на левата страна може да се забележи како татнеж. Со подлабоко испитување, лесно можете да ја почувствувате трансфузијата на масата што се содржи во цревата. Дополнително инструментални дијагностички методи се доделени, бидејќи тие се најинформативни. Кога ректоскопијата е утврдена атрофија на мукозната мембрана, како и нејзината отеченост, вили се скратуваат, а терминалните влакна се целосно отсутни.

Важна точка во дијагнозата е проценката на столот и неговата детална студија. Ова е неопходно, така што лекарот понатаму ги пропишува потребните лекови за лекување на патологија. Најинформираните се две методи:

 • макроскопска евалуација;
 • микроскопска евалуација.

Дополнителни истражувачки методи:

Компликации

Третман

Главната цел на третманот е да се спаси лице од болеста што предизвика појава на мрсна столица. На пример, ако причината е панкреатит, тогаш задолжителниот план за лекување вклучува ензими кои придонесуваат за поцелосно варење на храната. Исто така е важно да се придржувате на специјална диета. Тој го пропишува само лекарот врз основа на карактеристиките на патологијата и општата состојба на пациентот. Неговата главна цел е да се врати нормалната пациентот столица.

Исто така, во третманот на болеста игра голема улога терапија со лекови. Лекарите препишуваат лекови кои имаат висока концентрација на липаза. Таквите лекови се обложени на врвот на специјална обвивка, која не дозволува активните супстанции да се апсорбираат во стомакот, така што подоцна тие влегуваат директно во цревата.

Лекот "Маалокс"

Лековита терапија вклучува прием на такви средства:

 • маалокс;
 • гастар;
 • Creon;
 • алмагел;
 • Панкреатин и други.

Во прилог на овие лекови за третман на стеатореа се пропишани:

 • антациди;
 • кортизон;
 • хлороводородна киселина;
 • витамини;
 • адренокортикотропен хормон.

Превенција

За да не се спроведе третманот на стеатореа, неопходно е да се започне со превенција што е можно порано За да се спречи прогресијата на болеста, следниве препораки треба да се применат во пракса:

 • Сплит оброци;
 • одбивање на цигари и алкохол;
 • да не јаде пржена храна со многу зачини;
 • балансирана исхрана.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Steatorrhea и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија (анемија) (појавување симптоми: 4 од 18)

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...
Атрофичен гастритис (појавување симптоми: 4 од 18)

Атрофичен гастритис е состојба во која стомачните жлезди одговорни за процесот на производство на гастричен сок се изложени на оштетување. Атрофичниот гастритис, чии симптоми се базираат на дегенеративни процеси, како и дегенерација на жлездите кога се заменети со сврзно ткиво, е прилично сериозна болест која бара исклучително сериозен пристап во третманот.

...
Леукемија (појавување симптоми: 4 од 18)

Леукемија (син леукемија, лимфосарком или рак на крв) е група на неопластични заболувања со карактеристичен неконтролиран раст и различни етиологии. Леукемијата, чии симптоми се одредуваат врз основа на неговата специфична форма, продолжува со постепена замена на нормалните клетки со леукемични клетки, наспроти позадината на која се развиваат сериозни компликации (хеморагии, анемија, итн.).

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 4 од 18)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Леукопенија (појавување симптоми: 4 од 18)

Леукопенија или неутропенија е патолошки процес во човечкото тело, кое се карактеризира со намалување на бројот на леукоцити во крвта (ниво под 1,5 x 109 / l). Ако белите крвни клетки се целосно отсутни во крвта, тогаш се развива патолошка состојба, наречена "агранулоцитоза". Најчесто, леукопенија се развива кај возрасни и деца по хемотерапија. Правилното и навремено лекување, како и исхраната ќе помогне да се надмине оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .