Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инфаркт на бубрезите: симптоми и третман

Инфаркт на бубрезите - главните симптоми:

Инфарктот на бубрегот е патологија, поради развојот на кој се јавува смрт (некроза) на бубрежните ткива. Причината за оваа состојба е ненадејниот прекин на протокот на крв низ бубрежниот сад. Најчесто, оваа болест ги погодува луѓето од работоспособна возраст и пензионери.

Новородените бебиња често развиваат инфаркт на бубрезите во уринарната киселина. Оваа патологија не е смртоносна за бебето. Како резултат на појавата, уратните кристали почнуваат да се формираат во бубрезите во многу голема количина. Во повеќето клинички ситуации, нема потреба да се третира болеста, бидејќи таа поминува самостојно.

Етиологија

Инфекцијата на бубрегот напредува поради емболија со блокирање на бубрежната артерија. Како по правило, згрутчувањето на крвта може да се пренесе на даден сад од левата комора или атриумот. Затоа, оваа болест, многу лекари веруваат во компликација на патологии на кардиоваскуларниот систем:

Инфекцијата на бубрегот понекогаш почнува да напредува ако пациентот претходно претрпел операција на бубрежните садови.

Уринарниот инфаркт на бубрезите кај новороденото се развива поради генерички стрес. Оваа патологија, исто така, може да почне да се развива кај возрасните. Обично се развива во позадина:

  • леукемија ;
  • гноен процес;
  • тумори со бенигни или малигни карактер.

Симптоматологија

Симптоматологијата на бубрежен инфаркт директно зависи од големината на областа на бубрежното ткиво каде што некрозата е локализирана. Ако лезијата е мала, симптомите може да не се појават воопшто. Во присуство на големи фокуси на инфаркт се јавува болка, локализирана главно во лумбалниот регион. Крвта се јавува во урината (хематурија). Подоцна, може да има намалување на диурезата, што укажува на намалување на екскреторната способност на бубрезите.

Инфаркт на бубрег

На вториот ден, симптомите се интензивираат. Кај пациенти, температурата се зголемува до 37,5 степени, се забележува хипертензија, која настанала поради исхемија на ткива кои се наоѓаат во близина на некроза. Исто така, се појавуваат симптоми на општа интоксикација на телото - гадење, главоболка, повраќање.

Со развојот на инфаркција на урична киселина кај новороденото, урината станува облачно (поради урати). Неговата боја се менува во кафена боја. На пелени, можете да забележите места со црвеникаво-кафеава боја. Симптоми на општа интоксикација се отсутни. Ако изведувате општ уринарен тест (OAM), тогаш ќе има висока содржина на урати.

Дијагностика

Ако најдете барем еден од горенаведените симптоми, треба веднаш да ја контактирате медицинската установа за дијагностицирање, потврдување или побивање на дијагнозата. Најважните лабораториски тестови кои можат да го утврдат присуството на бубрежен инфаркт се ОАМ и комплетна крвна слика , како и биохемија во крвта .

Дијагноза и третман на бубрежен инфаркт е доктор уролог. Тој поминува детално испитување на пациентот, ги проценува неговите симптоми. Наменети се дополнителни инструментални истражувачки методи:

  • Доплер ултразвук;
  • ангиографија;
  • МНР Најмногу информативна техника која овозможува да се идентификува исхемичен бубрежен инфаркт.

Третман

Кога дијагностицира исхемичен инфаркт, бубрегот на пациентот мора итно да биде хоспитализиран, бидејќи таквата болест е многу опасна за здравјето и животот на пациентот. Покажува строг одмор во кревет. За да се спречи реокклуција на бубрежните артерии, лекарите пропишуваат пациентот да зема антикоагуланси. Овие медицински производи содржат активни супстанции кои го намалуваат коагулацијата на крвта.

Во првите неколку часа од почетокот на развојот на болеста, лекарите користат тромболитички лекови кои можат да уништат згрутчување на крвта што предизвика блокирање на бубрежните садови. Со цел да се врати протокот на крв во органот, уролозите прибегнуваат кон хируршка техника - балон ангиопластика. Суштината на постапката е во тоа што катетерот се вметнува во феморалната артерија, на која се наоѓа мал балон. Постепено напредува кон артеријата, која е блокирана со згрутчување на крвта. Целиот пат е контролиран од рентген. Веднаш штом лекарот е сигурен дека катетерот е на вистинското место, тој го надувува балон, уништувајќи го згрутчениот крв што ја блокира артеријата. Оваа хируршка интервенција е релевантна само во првите неколку часа од почетокот на прогресијата на болеста, додека не постои некроза и постои голема веројатност за враќање на сите функции на органот.

Уринарен инфаркт на бубрезите не е потребен третман. Кај новороденчињата, оваа состојба се смета за транзициона (физиолошки нормална). На бебето треба да му се даде колку што е можно повеќе течност за брзо отстранување на кристалите на урична киселина од бубрезите. Сите знаци на инфаркција на урична киселина обично исчезнуваат за 10-15 дена.

Превенција

Главната превенција на оваа болест е навремена дијагноза и третман на болести на кардиоваскуларниот систем. За да се спречи развојот на васкуларна атеросклероза, може да се препишат лекови кои го намалуваат нивото на "лош" холестерол во крвта, како и антитромбоцитни агенси.

Важно е да се нормализира исхраната. Потребно е да се вклучат во неа повеќе зеленчук, овошје, како и производи кои содржат многу витамини и минерални материи. Најдобро е да се ограничи потрошувачката на масно месо, пушено месо, зачинета.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате срцев удар на бубрегот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш урологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 7 од 8)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 6 од 8)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Странгурија (појавување симптоми: 6 од 8)

Странгурија е патолошки процес кој е придружен со болно мокрење и насилнички нагони, често пациентот не е во можност да ја потисне желбата да оди во тоалетот и е принуден да го испразни мочниот меур што е можно поскоро. Причината лежи во воспалителните процеси во вратот на мочниот меур, што може да се случи поради инфекција или уролитијаза.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 5 од 8)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 5 од 8)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .