Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уролитијаза (уролитијаза): симптоми и третман

Уролитијаза (уролитијаза) - главните симптоми:

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

Етиологија

Уролитијаза се развива, најчесто, поради метаболички нарушувања. Но, тука е неопходно да се земе во предвид фактот дека уролитијаза нема да се развие ако нема фактори за предиспозиција за ова. Причините за уролитијаза се како што следува:

 • болести на бубрезите и уринарниот систем;
 • метаболички нарушувања и болести поврзани со него;
 • патолошки процеси на коскеното ткиво;
 • дехидратација;
 • хронични болести на дигестивниот тракт;
 • нездрава исхрана, прекумерна потрошувачка на нездрава храна - зачинета, солена, кисела, брза храна;
 • акутен недостиг на витамини и минерали.

Исто така, забележува фактот што уролитијаза може да се развие поради постојаната употреба на тврда вода. Но, овој етиолошки фактор се забележува само со ослабен имунитет и присуство на заболувања во заднина.

Патогенеза

Нарушувањето на нормалниот метаболизам во човечкото тело доведува до фактот дека нерастворливите соли се акумулираат во урогениталниот систем. Ова доведува до формирање на камења - фосфати или урати. Болни сензации се појавуваат кога каменот почнува да расте и не мирно минува низ уретерот.

Општи симптоми

Како и повеќето болести, во почетната фаза, симптомите на уролитијаза може да бидат отсутни.

Како што се развива патолошкиот процес, може да се забележат такви знаци на уролитијаза:

 • нестабилен крвен притисок;
 • зголемена телесна температура, понекогаш и до 40 степени;
 • симптоми на ренална колика ;
 • честа мокрење што не носи олеснување;
 • болка во лумбалниот регион, понекогаш и од двете страни;
 • крв во урината;
 • болка при мокрење.
Уролитијаза

Треба да се забележи дека жените имаат знаци на уролитијаза многу почесто од мажите. Особено за време на бременоста.

Во некои случаи, болката се шири на гениталиите. Кај мажите, болката може да се даде на внатрешната страна на бутот, како и кај жените, до мочниот меур. Поради фактот дека за време на бременоста, честото мокрење е нормален феномен, многу едноставно не обрнуваат внимание на тоа.

Исто така, клиничката слика на уролитијаза може да варира во зависност од положбата и големината на самиот камен. Уролитијаза кај мажите најчесто се дијагностицира по 40 години.

Видови

Според ICD (Меѓународна класификација на болести), овие видови камења се разликуваат за уролитијаза:

 • оксалат - лесно се утврдува со радиографија, се јавува најчесто;
 • Уралната киселина е формирана од мочна киселина и необработени соли;
 • фосфат - формиран како резултат на нарушен фосфат-метаболизам на калциум;
 • цистин;
 • мешани

Цистинскиот тип на камен често се должи на наследна предиспозиција. Кај жените за време на бременоста, овој тип на камен речиси никогаш не е дијагностициран.

Општа класификација

Според МКБ 10, се усвојува следнава класификација на уролитијаза:

 • локализација (бубрег, мочен меур, уретер);
 • од појавата на камењата;
 • за природата на развојот на болеста (примарна или повторена прогресија на болеста).

Уролитијаза за време на бременоста

За време на бременоста, уролитијаза многу ретко се дијагностицира отколку кај жени кои не се во позиција. Ако болеста продолжи без значителни компликации, тоа не влијае на текот на бременоста и на здравјето на бебето. Инаку, можно е спонтан абортус.

Како по правило, оваа болест не се смета за контраиндикација на концептот и детето. Хоспитализацијата на една бремена жена се врши само во такви случаи:

 • симптом на бубрежна колика;
 • развојот на инфекцијата против позадината на уролитијаза;
 • прееклампсија;
 • пиелонефритис .

Што се однесува до клиничката слика, за време на бременоста станува поизразена:

 • ренална колика;
 • циститис ;
 • нестабилна телесна температура, висок крвен притисок;
 • честа мокрење;
 • присуство на крв во урината.

Вреди да се забележи дека за време на бременоста, уролитијаза не може да биде толку болна како кај жените кои не се во позиција.

Во 80% од случаите на уролитијаза кај бремени жени, пиелонефритис се развива во однос на позадината на оваа болест. Таквиот патолошки процес може да се манифестира во првиот и вториот триместар. Во овој случај, хоспитализацијата е едноставно неопходна.

Во однос на третманот, за време на бременоста, акцентот е на диета богата со минерали, со изобилна потрошувачка на прочистена вода. Преземањето лекови е сведено на минимум. Правилната исхрана е исто така многу важна, со сите потребни витамини за мајка и бебе. Третманот на уролитијаза за време на бременоста треба да биде строго под надзор на лекар.

Уролитијаза кај деца

Уролитијаза кај деца најчесто се дијагностицира на возраст од 8-10 години. Во детските болести се поподложни на момчињата. Клиничката слика кај деца од предучилишна возраст е како што следува:

 • надуеност;
 • гадење, одбивање на храна;
 • каприциозната состојба, плачењето на дете без очигледна причина;
 • зголемена телесна температура;
 • нестабилен стол;
 • болка во долниот дел на грбот.

Со такви симптоми, детето веднаш треба да му се покаже на лекарот, а не само-лековити.

Уролитијаза кај децата се третира со помош на специјални препарати и правилна исхрана.

Дијагностика

Со горенаведените симптоми, треба да се јавите кај вашиот нефролог или уролог. Ако клиничката слика е забележана кај деца, тогаш првично треба да ја посетите педијатар.

По испитување и појаснување на анамнезата, се спроведуваат инструментална и лабораториска дијагностика. Како и за лабораториски истражувачки методи, се користи само општа анализа на урината.

Задолжителна дијагноза на уролитијаза вклучува инструментални техники:

Компјутеризирана томографија на абдоминалната празнина

Ако врз основа на таквата дијагноза на уролитијаза не е можно точно да се утврди присуството на болеста, се користи диференцијална дијагноза. Да се ​​пропише курс на третман на уролитијаза треба да биде само лекар. Самолечението е неприфатливо.

Третман

Во почетната фаза, уролитијаза е добро лекувачка и не предизвикува никакви компликации. Хоспитализацијата е потребна ако се развијат заразни болести на позадината на болеста.

Ако камењата се мали, тогаш медицинскиот третман се врши со задолжително назначување на диета. Во спротивно, може да се примени оперативна интервенција. Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • лекови против болки;
 • антиинфламаторно;
 • да се подобри заминувањето на камења;
 • за подобрување на метаболизмот.

Дозирање и режим на дозирање пропишани само од лекар. Неовластената употреба на лекови за третман на уролитијаза може да ја влоши состојбата и да доведе до развој на заразна болест.

Исхрана

Покрај земањето лекови, пациентот со уролитијаза треба да се придржува на правилната исхрана. Исхрана ја елиминира или минимизира потрошувачката на овие производи:

 • храна богата со оксална киселина;
 • зачинета, кисела, премногу солена;
 • кафе, чоколада;
 • месо и јадења од нив (вклучувајќи и бушотини);
 • храна богата со витамин Ц

Наместо тоа, следните ставки треба да бидат присутни во исхраната на пациентот:

 • компири;
 • житарици;
 • млечни производи;
 • груб грашок;
 • овошје

Посебно внимание се посветува на пиење. Дневната стапка на потрошувачка на вода не треба да биде помала од 1,5 литри. Што се однесува до минералната вода, тоа треба да биде без гас. Пожелно е да се препише видот на водата (состав, количество на потрошувачка) од страна на лекар.

Наместо вода, можете да користите фитинзи. Но, ова треба да се направи и како што е пропишано од лекар.

Оперативен третман

Ако камењата не можат да се отстранат со методите опишани погоре, се применува хируршка интервенција. Како по правило, се користат следниве методи:

 • ударна терапија;
 • уретроскопија;
 • перкутана нефролитомија.
Уретроскопија

Треба да се забележи дека во почетната фаза на прогресијата на уролитијаза, богатата потрошувачка на минерална вода и правилната исхрана ви овозможува да ја избегнете оперативната интервенција.

Третман на уролитијаза народни лекови е можно само како што е пропишано од лекар во раната фаза на развојот на болеста или како превентивна мерка. Најдобро е да се користат народни рецепти во тандем со внесот на лекови и соодветна исхрана. Исто така не заборавајте за потрошувачката на оптимална количина на минерална вода.

Превенција

Како и со третманот, превенцијата се базира на потрошувачката на оптимална количина на прочистена вода. Еден ден треба да пијат најмалку 1,5-2 литри чиста вода. Ова е особено важно за оние кои веќе ја доживеале оваа болест.

Покрај тоа, треба да ги следите овие правила:

 • правилна, здрава храна;
 • умерена физичка активност;
 • навремено и правилно лекување на сите болести.

Ако симптомите на болеста се уште се познаваат, треба веднаш да побарате медицинска помош. Лекот за лекување е полн со сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уролитијаза (уролитијаза) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на карлична болка (појавување на симптоми: 8 од 14)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Бубрежни камења (појавување симптоми: 7 од 14)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Бубрежна туберкулоза (појавување на симптоми: 7 од 14)

Бубрежна туберкулоза е инфективна болест која ги предизвикува бубрезите да се инфицираат со трска на Кох. Болеста го зазема првото место, по болеста на пулмоналниот систем и се јавува кај речиси 40% од луѓето кои страдаат од туберкулоза. Оваа патологија ги погодува луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата. Туберкулозата на бубрегот подеднакво може да му наштети како на мажите, така и на жените.

...
Бубрежна хидронефроза (појавување симптоми: 7 од 14)

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...
Бубрежна колика (појавување на симптоми: 7 од 14)

Бубрежната колика е патолошки процес во уринарниот тракт, кој се манифестира во форма на остра, грчеви болка во лумбалниот регион. Во овој случај, потребна е итна медицинска интервенција, бидејќи постои висок ризик за сериозни компликации. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа, патологијата влијае главно врз мажите. Во 95% од случаите, бубрежната колика е последица на блокада на горниот или долниот дел на уринарниот тракт, меѓутоа, другите патолошки процеси во оваа област не треба да се отфрлаат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .