Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нефроптоза: Симптоми и третман

Нефроптоза - главните симптоми:

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

Бубрегот е поврзан орган. Но, тие не се на исто ниво. Нивната позиција е поинаква. Горната граница на бубрегот е на ниво 12 од торакалниот 'рбетнички пршлени. Десниот бубрег е малку помал. Бубрезите може малку да ја променат својата позиција. "Миграцијата" на органот од 2 см се смета за оптимална. Кога се вдишува, оваа бројка се зголемува на 3-5 см. Нефроптозата десно се дијагностицира многу почесто отколку на левата страна. Билатералната нефроптиза е многу ретка. На фер секс е предмет на прогресија на оваа патологија неколку пати повеќе од мажите. Главната ризична група се лицата на возраст од 30 до 60 години.

Етиологија

Бубрегот не е во неизвесност. Мускулите на абдоминалниот ѕид, фасција, лигаменти, масна капсула и др. Го држат на одредено место. Причините за прогресија на лево-десна или десната нефроптоза се директно поврзани со слабеењето на горенаведените елементи.

Клиничарите идентификуваат неколку главни причини за патологија:

 • постојани носечки тегови;
 • драматично губење на тежината;
 • конгенитални абнормалности на васкуларниот петелка и бубрежното легло;
 • намалување на тонот на абдоминалните мускули. Како по правило, ова се забележува во случај на драматично губење на тежината, продолжена работна активност;
 • лумбални повреди, како резултат на што лигаментите се делумно или целосно оштетени;
 • болести од заразна природа, како резултат на прогресијата на која инфекцијата влијаела врз лигаментите и ткивата околу бубрезите.

Како што е споменато погоре, нефроптозата на десниот бубрег се јавува почесто. Ова се должи на фактот дека црниот дроб се наоѓа на десната страна, па затоа лигаментозниот апарат на ова место е послаб. Кај симптоматологијата, нефроптозата со десното растојание и лево-страната нефропоза може да се разликуваат само од местото каде што се јавува синдромот на болка.

Фази

Клиничкиот тек на болеста е поделен во неколку фази:

 • нефроптоза од 1 степен. Во овој случај, органот е намален за не повеќе од 1,5 пршлени на лумбалниот 'рбет;
 • нефроптоза 2 степени. Органот се спушта на два пршлени;
 • патологија 3 степени. Бубрезите се намалуваат многу и можат да бидат локализирани во карлицата.

Ако третата фаза од патологијата започне, тогаш ќе има силна флексија на уретерот, што ќе го активира почетокот на бубрежната колика . Севкупната клиничка слика на болеста може да биде комплицирана од уролитијаза, артериска хипертензија , пиелонефритис и така натаму. Во овој случај, треба што е можно поскоро контакт со мед. објект за лекување (како правило, ова е операција).

Степени на нефроптоза

Симптоматологија

Во почетната фаза на прогресијата на нефроптозата на левиот бубрег или десно, симптомите се уште не се изговара. Понекогаш самиот човек не обрнува внимание на нив, бидејќи тие се незначителни:

 • абдоминална болка. Се појавува периодично и не предизвикува загриженост;
 • досадна болка во грбот;
 • крв и протеини се појавуваат во урината.

Како што напредува патологијата, симптомите постепено се зголемуваат. Типично, болката се јавува како резултат на физички напор, тешка кашлица или подигнување на товарот. Но, ако легнете на болно, тогаш наскоро болката ќе се смири.

Понекогаш пациентот развива напад кој е сличен по своите карактеристики на бубрежната колика. Во овој случај, пациентот станува блед и станува покриен со пот. Постои зголемување на температурата, гадење и повраќање. Нападот нема јасно дефинирани временски ограничувања.

Колку побрзо напредува нефроптозата, толку посилни се симптомите. Во втората и третата фаза на развој, следат следниве симптоми:

 • абдоминалните болки стануваат постојани;
 • гастроинтестиналната функција е оштетена;
 • намален апетит;
 • Постојана хипертензија е забележана;
 • зголемен крвен притисок ;
 • развој на пиелонефритис ;
 • оток;
 • оштетен снабдување со крв во бубрегот.

Важно е кога првите симптоми на патологија се случуваат веднаш да стапат во контакт со квалификуван специјалист. Во почетните фази на билатералната или едностраната нефроптиза е тешко да се дијагностицира, бидејќи нејзините симптоми се слични на многу болести. На пример, нефроптизата од десната страна често се меша со напад на акутен апендицитис или холециститис .

Дијагностика

Дијагнозата на патологијата вклучува проценка на поплаки на пациентот, негово испитување, како и палпација на бубрезите. Доколку докторот има сомневање за нефроптоза, тогаш се препишуваат дополнителни истражувачки методи.

Лабораторија:

Инструментално:

Само по оценувањето на добиените резултати од тестот, лекарот ќе може да пропише точен курс на лекување.

Третман

Третманот на нефроптозата се изведува со употреба на конзервативни и хируршки техники. Вреди да се напомене фактот дека употребата на лекови не помага да се врати бубрегот во неговата анатомски точна позиција. Но, со нивна помош, можете да ги елиминирате непријатните симптоми на болеста. За третман на нефроптоза во раните фази на нејзиниот развој, се користат следниве методи:

 • масажа на абдоменот;
 • покажува носење завој, кој е направен индивидуално за секој пациент;
 • ограничете го нат. товари;
 • Терапија со вежбање со нефроптоза, која ќе помогне во зајакнувањето на мускулите;
 • исхрана;
 • Спа третман.
Завој за третман на нефроптици

Ако конзервативните методи на лекување не го имаат посакуваниот ефект и симптомите на болеста не минуваат, тогаш се покажало дека се подложени на операција. Со помош на операцијата, лекарот ќе може да го поправи бубрегот во нормална положба. Како по правило, нефропекси се изведува во 3 фази на прогресија на нефроптозата, кога третманот со други средства не помага.

Сега лекарите прибегнуваат кон две методи на хируршки третман:

 • лапароскопски;
 • лумботомски пристап.

Терапевтска гимнастика

Најефективни вежби во нефроптозата во првата и втората фаза од неговиот развој. Но, важно е да се запамети дека пациентот ќе мора постојано да ги изведува вежбите за да го одржи постигнатиот ефект. Овој метод на третман е широко користен од страна на специјалисти. Пред да направите вежби, се препорачува да се даде лесна масажа.

 • лежи на грб, затегнете ги свитканите нозе во градите;
 • лежи на грб за наизменично да кревате права нозе;
 • во иста позиција, подигнете 2 права нозе одеднаш;
 • во иста положба треба да лежи во близина на ѕидот. Земете неколку чекори по тоа за да ги исправите нозете (кренете ја карлицата). Во оваа позиција, останете неколку секунди, а потоа вратете се на оригиналот.

Исхрана

Исхраната за нефроптиза треба да биде избалансирана. Во исхраната треба да се вклучат:

 • урда;
 • млеко;
 • ферментирани млечни производи.

Таквите производи се исклучени:

 • супи;
 • креми;
 • колачи;
 • конзервација;
 • кисели краставички;
 • мешунки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Нефроптоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 9 од 18)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 18)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 8 од 18)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 8 од 18)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .