Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атрофичен гастритис: симптоми и третман

Атрофичен гастритис - главните симптоми:

Атрофичен гастритис е состојба во која стомачните жлезди одговорни за процесот на производство на гастричен сок се изложени на оштетување. Атрофичниот гастритис, чии симптоми се базираат на дегенеративни процеси, како и дегенерација на жлездите кога се заменети со сврзно ткиво, е прилично сериозна болест која бара исклучително сериозен пристап во третманот.

Општ опис

Забележаната болест е една од сортите на хроничната форма на гастритис . Претежно атрофичниот гастритис ги засега постарите луѓе, но нејзината важност за другите возрасни групи не е исклучена. Кога се разгледуваат причините за болеста, се разликуваат неколку варијанти од нив, меѓу кои се забележани, особено, хеликобактерискиот гастритис и автоимуниот гастритис, тие исто така доведуваат до атрофичен гастритис.

Повеќето случаи на атрофичен гастритис се поврзани со изложеност на Хеликобактер пилори инфекција. Првично, бактериите предизвикуваат хроничен гастритис во својата површинска форма, по што веќе е во процес на транзиција кон атрофична форма. Процесот на атрофија може да се однесува на сите делови на желудникот, а особено на секој дел.

Атрофичниот гастритис доведува до сериозно истребување на гастричната слузница и жлезди, кои се одговорни за процесот на производство на гастричен сок, атрофија. Друг, исто така, не е особено пријатен феномен кој го придружува атрофичниот гастритис, е тоа што кога тоа е важно, нормалното функционирање на имунолошкиот систем е оштетено. Ова предизвикува неколку причини. Значи, пред сè, производството на имуноглобулин А е оштетено. Исто така, започнува производство на такви антитела, што доведува до уништување на клетките на желудникот.

Како резултат на овој комплекс на процеси, мукозната мембрана на стомакот станува потенка, што всушност претставува атрофичен процес во него. Овој патолошки процес започнува на самото дно на стомакот, бидејќи ова е местото каде што се наоѓаат париеталните клетки. Веќе по нивната штета, се нарушува производството на компоненти на желудечниот сок, хлороводородна киселина и пепсиноген, директно вклучени во варењето на храната.

Од почетокот на овој процес, повредата на желудникот е уште потешко - овојпат од храната која се вметнува во неа. Така, останува да се забележи дека колку е поголема површината на повреда, толку е поголема големината на атрофијата, соодветно. Ова претставува еден маѓепсан круг до одреден степен, и без соодветен третман, не може да се прекине.

Дополнително, треба да се забележи дека атрофичниот гастритис доведува до значителни загуби на таков ензим како гастромукопротеин, кој е одговорен за апсорпција на витамин Б12. Со остриот пад на нивото на Б12 во телото се развива дефицитарна анемија. Во случај на површинска форма на гастритис, овој проблем може да не претставува сериозна закана, што е практично незабележливо, но со развојот на атрофичниот процес, ова може да се претвори во компликации од посериозен размер. Особено, ова често е точно во тек на гастритис на позадината на зголемена киселост.

Атрофичен гастритис: видови на болеста

Атрофичниот гастритис може да се манифестира во следниве сорти:

 • Субтрофни гастрити , чии симптоми ја сигнализираат почетната фаза на атрофичните промени што се појавуваат.
 • Фокален атрофичен гастритис. Се карактеризира со појава на површини со атрофија на мукоза која се јавува во нив, што, пак, доведува до намалување на бројот на жлезди со нивна делумна замена со едноставен епител.
 • Атрофичен антрален гастритис. Атрофијата го достигнува антрамот на желудечниот регион, што укажува на нејзината прогресија како процес.
 • Мултифакториелен атрофичен гастритис. Атрофичните промени ги зафаќаат сите гастрични делови (антрални вклучувајќи). Состојбата се дефинира како преканцерозна.

Причини за атрофичен гастритис

 • Јадење агресивна храна. Во овој случај, зборуваме за зачинета и зачинета храна, како и храна која е премногу студена или жешка, вклучувајќи ја и слабо изџваканата храна.
 • Хемиско труење.
 • Лоши навики. Газирани пијалаци, алкохол, никотин и кафе - сето тоа води кон повреда на мукозната мембрана, предизвикувајќи развој на гастритис во својата атрофична форма.
 • Рефлукс . Како рефлукс, се одредува рефлуксот на цревната содржина во стомакот, што може да предизвика развој на атрофичен гастритис со зголемена киселост.
 • Лекови.

Хроничен атрофичен гастритис: симптоми

Долго време, текот на хроничниот атрофичен гастритис може да се карактеризира со практично отсуство на симптоми, кое трае додека не достигне одредена фаза од нејзината прогресија, односно до крајот на површинскиот период на развој. Веќе по тоа, се појавуваат симптоми кои се карактеристични за оваа болест:

 • Изгореници, ртење . Во процесот на развој на атрофичен гастритис, респирацијата се појавува се почесто, често придружена со киселост, се појавува после секој оброк. Покрај тоа, постои металоиди, не поминува дури и кога се земаат лекови. Овие манифестации укажуваат на фактот дека текот на болеста се јавува на позадината на зголемена киселост.
 • Тежина во стомакот . Оваа манифестација станува речиси постојан придружник на атрофичен гастритис. Непријатноста е многу изразена.
 • Губење на тежината
 • Нарушување на дебелото црево . Тие се провоцираат, како што може да се разберат, со општи нарушувања кои произлегуваат од атрофичен гастритис. Постојано се забележува татнежот и шумолењето, столчето често се скрши (дијареа го заменува запекот и обратно). Овие нарушувања се јавуваат дури и со површна форма на текот на гастритисот.
 • Општо влошување на телото . Прекршувањата се забележани за време на апсорпцијата на голем број хранливи материи, микроелементи, витамини. Како резултат на тоа, постои анемија (недостаток на железо и Б12) и недостаток на витамин. Поради недостатокот на витамин Ц, имунолошкиот систем станува ослабен, непцата се крварат. Недостатокот на витамин А предизвикува влошување на косата, ноктите, кожата, а исто така влијае на квалитетот на видот. Чести се вртоглавица, слабост и зголемен замор. Првично, манифестациите се умерени, но со прогресијата на основната болест, состојбата само се влошува.
 • Болка Оваа манифестација е на крајот од нашата листа, бидејќи иако постојат голем број на изразени симптоми својствени на болеста, оваа манифестација не е типична за неа. Ако болката се појавува некое време, во исто време, таа е досадна и се повлекува при локализација во епигастриумот.

Дијагностицирање на атрофичен гастритис

Со цел да се избере соодветен и, соодветно, ефикасен третман, болеста мора да биде правилно дијагностицирана. За таа цел се доделува комплекс на следните студии:

 • рентген испит;
 • фиброградуроаноскопско испитување;
 • имунолошка студија на крвта;
 • определување на гастричната киселост.

Третман на атрофичен гастритис

Студиите наведени погоре овозможуваат лекарот да го одреди соодветниот третман врз основа на нивните резултати и целокупната проценка на состојбата на пациентот. Третманот е избран поединечно. Во овој случај, првиот приоритет во ефективниот третман е придржување кон терапевтска исхрана со штетна храна, елиминирање на термичка и механичка иритација на гастричната слузница.

Што се однесува до самиот третман, неговата почетна фаза се состои во употреба на лекови кои ги обновуваат клетките, како и лекови кои имаат стимулирачки ефект врз соковите. Покрај тоа, се користат лекови за супституција и лекови со цел да се врати мотилитетот.

Во случај на посочените симптоми, потребно е да се контактира со гастроентеролог, исто така, ќе треба да се консултирате со нутриционист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате атрофичен гастритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , нутриционист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен колитис (појавување симптоми: 7 од 15)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Катаролен гастритис (појавување симптоми: 7 од 15)

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...
Надуеност (појавување симптоми: 7 од 15)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 7 од 15)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Гастритис кај деца (појавување симптоми: 7 од 15)

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
нутриционист зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .