Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спастичен колитис: симптоми и третман

Спастичен колитис - главни симптоми:

Спастичниот колитис е воспалителен процес во областа на мукозната мембрана на дебелото црево. Болеста нема ограничувања во поглед на полот и возраста. Но, според официјалните статистики, најчесто болеста се дијагностицира кај младите луѓе. Жените се разболуваат почесто од мажите.

Етиологија

Најчестите причини за спазматичен колитис се следниве фактори:

 • неправилна исхрана за долго време;
 • злоупотреба на лаксативи;
 • оперативна интервенција во гастроинтестиналниот тракт;
 • долгорочен антибиотски третман;
 • развој на патогени во цревата.

Најповолните фактори за развојот на патолошкиот процес вклучуваат:

Како што покажува медицинската пракса, најчесто спастичниот колитис се развива поради системска неухранетост. Главната ризична група вклучува луѓе од такви категории:

 • луѓе кои работат во хемиската индустрија;
 • кои страдаат од хронични заболувања на дигестивниот тракт;
 • страдалници од алергија;
 • се на долгорочен третман со лекови.

Општи симптоми

Во почетната фаза на развојот на патолошкиот процес, знаците на болеста може да бидат целосно отсутни или безначајни. Како што се развива, можете да ги набљудувате следните симптоми на спастичен колитис:

 • остри болки во стомакот, кои се полоши по јадење;
 • гадење, повремено повраќање;
 • зголемено формирање на гас;
 • нестабилен стол;
 • понекогаш фекалните маси може да бидат со слуз.

Исто така, треба да се забележи дека кај таква болест лицето може да страда од пролонгиран запек .

Поради фактот што првичните симптоми на болеста укажуваат на труење со храна, огромното мнозинство од луѓето не бараат медицинска помош навремено. Болеста може да доведе до анемија , значително губење на тежината. На крајот, ова има негативно влијание врз човечкиот живот. Ве молиме забележете дека симптомите може да варираат во зависност од причината за развојот на патолошкиот процес.

Форми

Постојат две форми на развој на спастичен колитис - акутен и хроничен. Акутната форма е придружена со кратка клиничка слика и е многу подобра за лекување.

Што се однесува до хроничната форма на развој на болеста, симптомите може да не се појават веднаш, што во голема мера ја комплицира дијагнозата. Хроничниот спастичен колитис е многу тешко да се излечи целосно. Но, со правилна исхрана и начин на живот, може значително да ги намалите манифестациите на болеста и да го продолжите периодот на ремисија.

Дијагностика

Дијагнозата се базира на лабораториски и инструментални методи на истражување, лична инспекција и појаснување на историјата.

Стандардната програма за истражување вклучува такви активности:

Ако е невозможно да се утврди дијагнозата со помош на гореспоменатите методи на истражување, тогаш се врши диференцијална дијагноза.

Дијагнозата е потребна не само за прецизно да се утврди болеста, туку и да се идентификуваат причините за развојот на патолошкиот процес. Без да се знае причините за развојот на болеста, невозможно е да се пропише правилен третман.

Третман

Планот за лекување на спастичниот колитис зависи од причините за развојот на патолошкиот процес.

Третманот се темели на терапија со лекови и исхрана. Во терапијата со лекови спаѓаат таквите лекови:

 • антисептици;
 • лекови против болки (со силна болка);
 • adrenoblockers;
 • цревни регулатори за подвижност;
 • холинергици.

Треба да се напомене дека терапијата со лекови се врши заедно со диета. Не е препорачливо да се третира оваа болест себеси, без препорака на лекар.

Исхрана

Исхрана со овој патолошки процес вклучува исклучување од исхраната на таквите производи:

 • зачинета, солена;
 • масни;
 • пржени и пушеле.

Исто така, треба целосно да се елиминира алкохолот и да се ограничи пушењето.

Во исто време, диета за спастичен колитис вклучува вклучување во исхраната на таквата храна:

Целосен златен леб
 • целиот жито леб;
 • сушено овошје (како што се богати со растителни влакна);
 • мешунки;
 • месо и риба со малку масти;
 • ферментирани млечни производи.

Оброците треба да бидат фракционо, во мали делови. Предност се дава на варена или парен храна. Сите јадења што ги консумира пациентот треба лесно да се апсорбираат од цревата.

Лекот третман со диета дава позитивни резултати дури и со хроничната форма на болеста. Во повеќето случаи, оваа патолошка состојба бара постојано придржување кон исхраната.

Третман на народни лекови

За лекување на такви болести народни лекови може да се препише само од лекар.

Народни лекови за третман на спастичен колити вклучуваат употреба на ваквите рецепти:

 • лушпа на чад;
 • чај од анасон;
 • инфузија на камилица и оригано;
 • чај од бобинки од вибурнум.

Истите рецепти може да се користат за превентивни цели.

Превенција

Целосно се излечи болеста е доста тешко. Но, ако ја следите исхраната и превентивните мерки, можете да го елиминирате развојот на патолошкиот процес во телото.

Спречувањето на спастичниот колитис вклучува примена на вакви правила во пракса:

 • избегнувајте стресни ситуации и нервна напнатост;
 • не злоупотребувајте брза храна;
 • води здрав начин на живот;
 • елиминирање на пушењето и прекумерно консумирање на алкохол;
 • навремено и правилно ги третираат сите воспалителни и заразни болести.

Особено превентивни мерки треба да ги следат оние кои страдаат од гастроинтестинални нарушувања. На првите симптоми треба да побараат медицинска помош, а не да се само-лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Спастичен колитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 8 од 9)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 7 од 9)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 7 од 9)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Цревни колики (појавување симптоми: 7 од 9)

Цревни колики - остра болка во цревата, кои се пароксизмални и грчеви во природата и се јавуваат на позадината на нарушување на тонот и перисталтиката на органот. Честопати оваа патологија се развива кога се појавува преголема напнатост на цревните петелки, што доведува до иритација на нервните завршетоци кои се во непосредна близина на неговите ѕидови. Според МКБ-10, не се почитува шифрата на цревната колика, бидејќи е последица на други нарушувања во гастроинтестиналниот тракт. Сепак, според ICD-10, овој симптом се однесува на кодирање K59.9, што звучи како "неспецифицирано функционално нарушување на дебелото црево".

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 6 од 9)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .