Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Псевдомембранозен колитис: симптоми и третман

Псевдомембранозен колитис - главни симптоми:

Псевдомембранозен колитис е акутен воспалителен процес кој влијае на лигавицата на дебелото црево. Главната причина за нејзината прогресија е нерамнотежа во цревната микрофлора, предизвикана од пролонгирано или неконтролирано внесување на антибиотици или други агресивни синтетички лекови.

Колитис псевдомембранозен тип со иста веројатност може да влијае и на телото на возрасно лице и на телото на детето. Вреди да се напомене дека жените почесто страдаат од тоа. Оваа патологија никогаш не се појавува, но почнува да напредува само во однос на позадината на други болести (секундарен курс):

Причини

Причинителот на псеудомембранозен колитис е патоген наречен Clostridium difficile. Оваа бактерија е откриена кај 3% од здравото население. Во текот на неговиот развој, тој ги лачи токсините - А и Б. Овие супстанции се исклучително опасни, бидејќи тие го "напаѓаат" цревниот ѕид, предизвикувајќи појава на симптоми карактеристични за оваа патологија.

Главната причина за прогресија на псевдомембранозен колитис е долгорочно или неконтролирано внесување на антибактериски лекови. Ова вклучува земање пеницилини, макролиди, цефалоспорини. Веројатноста за развивање на оваа патологија се зголемува многу пати ако, во исто време како и антибиотик, лице ги зема овие лекови:

 • антипсихотици;
 • антидијареални лекови;
 • имуносупресиви.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на акутен колитис на псевдомембранозен тип:

 • исхемичен колитис;
 • ГИ патологија;
 • спроведување на манипулации за дијагностицирање на болести на гастроинтестиналниот тракт - сигмоидоскопија, колоноскопија и др .;
 • земање антациди без рецепт на лекарот;
 • врши операции на стомачните органи;
 • малигни тумори.

Симптоматологија

Симптомите на псевдомембранозен колитис се предизвикани, пред сè, од сериозноста на болеста. Во лесна форма, не е можно прецизно да се дијагностицира присуството на патологија, бидејќи не постојат клинички манифестации. Симптомите се од општа природа и покажуваат повеќе на вообичаеното варење, но не и на псевдомембранозен колитис.

Псевдомембранозен колитис

Чести симптоми:

 • потпирајќи се;
 • абдоминална болка со различен интензитет;
 • повреда на столот;
 • надуеност или надуеност;
 • недостаток на апетит;
 • замор;
 • човекот ја губи тежината.

За умерени форми на сериозност, карактеристично е појавата на мукозни или крвави нечистотии во столицата. Пациентот почнува да се жали на појава на силни болки во стомакот, кои стануваат поинтензивни пред дефекацијата. Подоцна, во услови на постојана дијареа и дехидрација, се појавуваат симптоми на интоксикација. Може дури и да ја зголеми телесната температура. Карактеристичен симптом е лажната нагон за дефекација.

Со тешка форма на псевдомембранозен колитис, сите овие симптоми се зголемуваат. Исто така забележани прекршувања во работата на срцето. Како по правило, постои хипотензија и тахикардија . Сè произлегува поради нарушување на протеинскиот метаболизам.

Во медицинската пракса, ретко, но сепак се случуваат, фулминантни форми на псеудомембранозен колитис, кои се фатални. Главната причина за смрт кај пациенти со таква дијагноза е токсична експанзија на дебелото црево, по што следи нејзината перфорација.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста е тешка, бидејќи нејзиниот карактер е целосно неспецифичен - клиниката е слична на многу други гастроинтестинални патологии. Главниот дијагностички план ги опфаќа следните активности:

 • земање историја;
 • палпација на абдоменот со цел да се утврди локализацијата на областите со најголема болка;
 • Oak ;
 • крвна биохемија ;
 • OAM ;
 • копрограм, како и тест за столицата за окултна крв;
 • иригоскопија;
 • FGS;
 • ректороманоскопија;
 • Ултразвук;
 • КТ и МРИ.

Третман

Третманот на псевдомембранозен колитис треба да започне веднаш по неопходните дијагностички методи и вреднување на нивните резултати. Главните цели на терапијата:

 • го успори развојот на воспалителниот процес во ѕидовите на дебелото црево;
 • целосно уништување на микроорганизми што ја предизвикале прогресијата на оваа патологија;
 • спречување на можни компликации.

Псевдомембранозен колитис се третира со помош на следниве методи:

 • хируршки инвазивни и минимално инвазивни техники;
 • вежба;
 • терапија со лекови;
 • диета терапија.
Псевдомембранозен колитис се третира со диетална терапија.

Оперативната интервенција се спроведува ако се појави развој на одредени опасни компликации на дел од цревата, како што се:

 • перитонитис ;
 • фистула
 • крварење;
 • дилатација;
 • опструкција на дебелото црево;
 • апсцеси.

Хируршкиот третман е најефективниот метод за целосно отстранување на патолошкиот процес. Прогнозата за таков третман е поволна.

Конзервативната терапија вклучува назначување на такви лекови:

 • антиинфламаторно;
 • хормонален;
 • антибиотици;
 • имуносупресиви;
 • витамини;
 • имуномодулатори.

Важно е да се придржувате на посебна исхрана и при третманот на патологијата и по целосно закрепнување. Од исхраната треба да се исклучат пржена, масна и друга тешка храна. Исхраната на пациентот треба да биде целосно избалансирана и да го содржи потребното количество витамини, минерали и хранливи материи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Псевдомембранозен колитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , проктолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на дебелото црево (појавување симптоми: 9 од 17)

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 8 од 17)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 8 од 17)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 7 од 17)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
проктолог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .