Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ишемичен колитис: симптоми и третман

Ишемичен колитис - главни симптоми:

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

Ишемичниот колитис предоминантно ги засега постарите лица. Во поретки случаи, патологијата ги погодува луѓето на работоспособна возраст.

Причини

Ишемичниот колитис е комплексна патологија, чија прогресија може да биде предизвикана од многу негативни фактори. Најчестите причини за болеста се следните болести. гласи:

 • хипоперфузија. Со прогресијата на оваа патологија значително се намалува снабдувањето со крв во цревото, кое во иднина води до исхемија на одредени делови од неа;
 • атеросклеротична васкуларна болест. Атеросклерозата е патологија во која одредена количина на липиди (маснотии) се акумулира на ѕидовите на крвните садови, што се меша со нормалниот проток на крв;
 • васкулитис Во некои форми на овие заболувања, садовите лоцирани во цревата можат да бидат воспалени;
 • тромбоза . Згрутчениот крв може целосно или делумно да го блокира луменот на артерија или вена и како резултат ќе се развие исхемија;
 • ДИК синдром;
 • цревни неоплазми;
 • аортна дисекција;
 • трансплантација на црн дроб;
 • анемија ;
 • идиопатскиот колитис (главната причина за болеста не е позната);
 • интестинална опструкција ;
 • употребата на одредени групи на синтетички лекови. На пример, хормонални.

Форми

Ишемичниот колитис според природата на патолошкиот процес е:

 • акутен;
 • хроничен.

За возврат, акутен исхемичен колитис е:

 • со прогресија на инфаркт на цревната лигавица. Постои смрт (некроза) на телото поради повреда на нејзиното снабдување со крв;
 • со прогресија на интрамурален инфаркт. Областа на некроза е локализирана во внатрешноста на ѕидот на дебелото црево;
 • со прогресија на трансмуралниот инфаркт. Како резултат на развојот на овој процес, апсолутно се засегнати сите цревни ѕидови.

Хроничниот исхемичен колитис обично се јавува со абдоминална болка, гадење и оштетена столица. Во тешки клинички случаи, развиваат цревни стриктури, патолошко стеснување на неговата специфична област.

Исто така, клиничарите идентификуваат три форми на оваа болест:

 • минливи. Циркулацијата на крвта во крвните садови не е често вознемирена, но против позадината на овој процес се развива воспаление, кое поминува низ времето;
 • стенотичен , исто така познат како псевдотум . Циркулаторните нарушувања се трајни. Прогресивниот процес напредува, што резултира со лузни на цревниот ѕид;
 • гангренозен колитис . Оваа форма на болест е најтешката и најопасна и за здравјето и за животот на пациентот. Сите слоеви на ѕидовите се засегнати. Наспроти ова, компликациите напредуваат.
Фреквенцијата на исхемични лезии на различни делови на дебелото црево

Симптоматологија

Клиниката првенствено зависи од степенот на нарушувања на циркулацијата во дебелото црево. Колку повеќе е подрачје погодено од исхемија, толку посилни ќе се појават симптомите на болеста.

Со прогресијата на болеста постојат неколку карактеристични симптоми:

 • тешка абдоминална болка. Нејзината локација може да варира во зависност од местото каде што погодената област е локализирана. Болката може да се забележи на десната или левата страна, или може да се заокружи. Симптоми на болка кои зрачат на вратот, горниот, субкакуларичниот и интеркарпуларниот регион. Постои константа или се случува периодично и пароксизмално (периоди на егзацербација алтернативни со периоди на смиреност). Природата на болката е угнетувачка и досадна. Но, ако не се обрне внимание на овој симптом на време и не посетувајте медицинска установа за дијагноза и третман, тогаш симптомот на болка постепено се интензивира и станува интензивен, сечење, акутен.

Болката може да се влоши по вежбање, јадење или поради запек (карактеристичен симптом).

 • потење се зголеми;
 • постои надуеност и надуеност;
 • нарушување на спиењето;
 • гадење и повраќање;
 • ртење со непријатен мирис;
 • цревни крварења;
 • постојан прекин на столицата. Ова се манифестира во фактот дека пациентот има дијареја наизменично со запек. Во овој случај, тоа е карактеристичен симптом;
 • слабост и замор;
 • губење на тежината;
 • главоболка;
 • треска придружена со треска.

Ако се присутни еден или неколку од горенаведените симптоми, се препорачува веднаш да се контактира со квалификуван специјалист за да се дијагностицира, потврди или побие дијагнозата. Да се ​​само-лекува во овој случај е неприфатливо, бидејќи е можно само да се влоши состојбата и да се предизвика развој на компликации.

Дијагностика

Прво, лекарот ги анализира жалбите на пациентот. Симптомите, нивната природа и интензитетот се разјаснети. Следно, одење во историјата на животот на пациентот и самата болест. За да се дијагностицира болеста, се користат лабораториски и инструментални техники за прецизно дијагностицирање и идентификација на причината за развојот на патологијата.

Лабораториски методи:

 • анализа на измет;
 • Oak ;
 • коагулограм;
 • серумски липиден спектар;
 • Оам

Инструментални техники:

 • ЕКГ;
 • тест за возење велосипед;
 • Ултразвук;
 • Доплер истражување;
 • колоноскопија ;
 • ангиографски преглед;
 • рендгенско црево;
 • лапароскопија.

Третман

Текот на третманот може да биде пропишан само од квалификуван специјалист по дијагностицирање и проценка на добиените резултати. На многу начини, терапијата зависи од степенот на оштетување на цревните крвни садови. Стандарден план за третман вклучува:

 • цел на диета број 5. Се покажува дека пациентот ја намалува потрошувачката на зачинета, пржена и масна храна;
 • нормализација на хипер- и дислипидемијата. Во овој случај, неопходно е да се запре прогресијата на атеросклерозата;
 • лекови се пропишани, чија главна активност е насочена кон намалување на крвната вискозност;
 • вазодилататори;
 • хипогликемични лекови;
 • нитрати. Овие супстанции помагаат да се спречи болката;
 • симптоматска терапија. Во овој случај, сите активности се насочени кон намалување на симптомите на болеста;
 • есенцијални фосфолипиди;
 • ензимски препарати;
 • ако пациентот има вишок тежина, тогаш е неопходно да се нормализира;
 • Хируршкиот третман е индициран во најтешките клинички ситуации и се состои во отстранување на зафатениот дел од дебелото црево.

Исхрана

Исхрана во третманот на исхемичен колитис игра една од најважните улоги. Тоа го пропишува само лекар. Тој може да го направи предложеното мени.

Дозволени производи:

 • желе, компот, слаб чај;
 • јајца во износ од едно парче дневно;
 • пченица или ржан леб;
 • растително масло;
 • нискокалорично урда;
 • сирење со малку маснотии;
 • кадри;
 • зеленчук и зеленчук;
 • супи варени на супа од зеленчук;
 • Можете да јадете посно месо.

Се препорачува целосно да се елиминираат следниве производи:

Треба да бидат исклучени од исхраната кисели зеленчуци
 • кисела зеленчук;
 • производи направени од тесто;
 • супи во месо или печурки;
 • масти и сало;
 • пржени јајца;
 • ротквица, зелен кромид и спанаќ;
 • зачинети зачини;
 • чоколада;
 • алкохол;
 • какао и црно кафе.

Компликации

Ако не внимавате на алармантните симптоми на време и не ја третирате болеста, може да се развијат следниве компликации:

 • перфорација;
 • интестинална опструкција;
 • профузни цревни крварења.

Превентивни мерки

За да не се вклучи во третманот на исхемичен колитис во иднина, неопходно е навремено да се спроведе неговата превенција. Главните превентивни мерки се насочени кон елиминирање на причините кои предизвикуваат прогресија на патологијата:

 • да се придржуваме до исправната исхрана (можно е, како за време на третманот, да се следи исхраната број 5);
 • умерено вежбање;
 • спроведување на превентивни прегледи за навремено откривање и лекување на болести;
 • зголемување на имунитетот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате исхемичен колитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , проктолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Циста на слезината (појавување симптоми: 12 од 21)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 11 од 21)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Кампилобактериоза (појавување симптоми: 11 од 21)

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...
Холециститис (појавување симптоми: 10 од 21)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 10 од 21)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .