Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уретерохидронефроза: Симптоми и третман

Уретерохидронефроза - главни симптоми:

Уретерохидронефрозата е патолошка експанзија на бубрежната карлица и чаши, како и уретерот. Се развива поради нарушување на природниот проток на урината. Како резултат на овој процес, функционалните клетки на бубрегот умираат.

Како резултат на тоа, уретерохидронефрозата доведува до акутна ренална инсуфициенција . Најчесто постои само еднострана патолошка повреда. Билатералните оштетувања на бубрезите се дијагностицираат само кај 5% од сите случаи.

Етиологија

Постојат два типа на уретерохидронефроза - вродени и стекнати. Конгенитална форма на уретерохидронефроза се дијагностицира кај деца. Етиологијата, во овој случај, е како што следува:

 • стеснување на мочниот меур;
 • ретрокавална локација на уретерот;
 • вроден вентил во уретерот.

Ако зборуваме за стекнатиот облик на уретерохидронефроза, следниве фактори може да бидат етиолошки фактори:

 • воспаление на генитоуринарниот систем;
 • уретрална повреда;
 • канцер на генитоуринарниот систем;
 • малигно формирање на простатата ;
 • 'рбетниот мозок и повредите на' рбетниот столб.

Покрај тоа, дијабетесот и долготрајната употреба на аналгетици може да доведат до развој на патолошки процес во бубрежниот систем.

Кај децата, болеста може да се дијагностицира во рана фаза, што овозможува да се спроведе навремено и успешно лекување.

Патогенеза

Поради одредени етиолошки фактори, природниот тек на урината е нарушен. Ова доведува до формирање на непотребен притисок во карличниот систем. Како резултат на тоа, нарушена е функција на бубрезите, што доведува до смрт на клетката и акутна бубрежна инсуфициенција.

Општи симптоми

Постојат две форми на текот на болеста - акутна и хронична. Хроничната фаза може да биде асимптоматска неколку години. Во акутната форма на развој на болеста, можете да ги набљудувате следниве симптоми:

 • пониска абдоминална болка;
 • честа мокрење (особено ноќе);
 • оток на очите;
 • висок крвен притисок ;
 • ренална колика;
 • крв во урината.

Во некои клинички случаи, пациентот може да се жали на недостаток на апетит, општа слабост и слабост. Присуството на дополнителни симптоми кај уретерохидронефрозата зависи од општото здравје на пациентот.

Бидејќи практично нема симптоми во почетната фаза на развојот на болеста, прилично е тешко да се дијагностицира болеста навремено. Тоа е она што води до акутна ренална инсуфициенција.

Треба да се забележи дека клиничката слика на уретерохидронефрозата е многу слична со хидронефрозата . Вториот е посебна болест. Но, како компликација, опишаната болест може да се развие.

Видови на болести со локализација

Од природата на локализацијата се разликуваат:

 • еднострано;
 • билатерална уретерохидронефроза.

Еднострана уретерохидронефроза најчесто се дијагностицира. Билатералната форма на болеста е забележана само кај 5% од вкупниот број на пациенти. Исто така, оваа форма на оштетување на бубрежниот систем многу ретко се среќава кај деца.

Во зависност од оштетувањето на бубрегот, може да се развие право уретерохидронефроза или лево уретерохидронефроза. Поради ова, болката во стомакот може да се надополни со болка во десниот или левиот хипохондриум.

Исто така во официјалната медицина, болеста се разликува од степенот на опструкција:

 • рефлуксирање - проширување на уретерот по целата должина;
 • опструктивна - проширување на уретерот само во горниот дел;
 • комбинирано - симултано стеснување на рефлуксот на уретерот и жолчниот меур.

Фази на развој на болеста

Вкупно, вообичаено е да се разликуваат пет фази во развојот на патолошкиот процес:

 • проширување на карличниот регион;
 • патологија на екскреторната функција на бубрегот;
 • неуспех на секреторно-екскреторна функција на телото;
 • лезија на горниот уринарен тракт;
 • атрофија на паренхимот, акутна бубрежна инсуфициенција.

Во првите три фази од развојот на болеста, третманот може да биде доста успешен, без сериозни компликации. Но, поради физиолошките карактеристики на организмот и општото здравје на пациентот, прогнозата може да се промени во негативна насока.

Фази на развој на уретерохидронефроза

Дијагностика

Дијагнозата за сомнителна уретерохидронефроза се состои од личен преглед на пациентот од страна на лекар и дијагностички методи на истражување - лабораториски и инструментални.

Личен преглед открива историја. На палпација, зголемен бубрег е добро почувствуван. Пациентот може да доживее остра болка во долниот дел на стомакот, што му дава на десниот или левиот хипохондриум (во зависност од локацијата и степенот на оштетување на организмот). Потоа, лекарот пропишува инструментални анализи на таков план:

Покрај тоа, стандардните лабораториски тестови се задолжителни:

Врз основа на добиените резултати, лекарот што посетува може да направи точна дијагноза и да го пропише точниот курс на лекување.

Поради фактот дека симптомите се нешто слични на други болести на уринарниот систем, во некои случаи се врши диференцијална дијагноза.

Третман

Главниот тек на третманот е насочен кон општо подобрување на состојбата на пациентот и зачувување на органите. Во прилог на лекови, на пациентот му се препишува посебна диета.

Во случај пациентот да не помага терапија, операцијата е можна. Но, како што покажува медицинската пракса, само конзервативниот третман честопати не е доволен.

Оперативната интервенција може да се подели во следните фази:

 • елиминирање на главната пречка за природниот тек на урината од карличниот систем;
 • ресекција на уретерот (според методот "крај на страна" или "крај до крај").
Уретерна ресекција

Третманот со лекови е применлив и пред и по операцијата. Во текот на целиот третман пациентот треба да следи посебна диета.

Исхрана

За третман на уретерохидронефроза, се препорачува диета бр. 7. Како дел од оваа диета маса треба да бидат исклучени од приемот на таквите производи:

 • солени јадења;
 • свеж леб, и бел и црн;
 • зачинета, пушена;
 • месо и печурки;
 • кисела и кисела храна;
 • чоколадо, силно кафе;
 • алкохол;
 • минерална вода со многу натриум.

Наместо тоа, дневниот оброк треба да се состои од такви јадења и јадења:

 • супи - по можност зеленчук, но без печурки;
 • млечни производи без ферментирано млеко;
 • риба и месо со малку маснотии (по две недели од операцијата);
 • зеленчук, зеленчук - и варен и во природна форма;
 • слаб чај, слаби чашки со супа;
 • свежо овошје.

Во првите 3-4 дена по операцијата, пациентот се препорачува да поминат денови на постење со ист тип на храна.

Третманот на таков план дава позитивни резултати и го спречува развојот на компликации. Сериозни компликации се забележани само кај пациенти со билатерален тип на патологија. Треба да се забележи дека пациентите со вроден тип на болест треба постојано да се придржуваат до оваа диета.

Предвидувања и превенција

Со навремен и соодветен третман, прогнозите се оптимисти. Што се однесува до спречувањето, како такво, тоа не е. Но, за оние кои веќе биле дијагностицирани со оваа болест, треба да се придржувате до исправна исхрана и редовно да подлежите на целосен преглед од страна на надлежен лекар.

Ако некое лице нема вродена форма на оваа болест, тогаш можно е, ако не и исклучено, потоа значително да се намали ризикот од формирање на патологија. За ова, вреди да се воведат следните правила:

 • правилна, избалансирана исхрана;
 • умерено вежбање;
 • контрола на телесната тежина;
 • отстранување на прекумерната потрошувачка на алкохол, престанок со пушење.

Така, може да се заштитите не само од уретерохидронефрозата, туку и од многу други болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уретерохидронефроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот нефролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефролитијаза (појавување симптоми: 6 од 11)

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...
Бубрежна хидронефроза (појавување симптоми: 5 од 11)

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...
Бубрежен тумор (појавување на симптоми: 5 од 11)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Парапроктитис (појавување симптоми: 4 од 11)

Парапроктитис е гноен воспаление кое се јавува во масното ткиво кое го опкружува аналниот сфинктер и ректумот на својата локација. Парапроктитисот, чии симптоми се одредуваат во зависност од обликот на болеста, по хемороидите, е една од најчестите болести кои се јавуваат во ректалната област.

...
Цревни атони (појавување симптоми: 4 од 11)

Цревната атонија е дефинирана како состојба која е придружена со жалби од пациентот за присуство на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревата атонија, симптоми кои особено се манифестираат во постојан пораст на интервалите меѓу делата на дефекацијата или во тешка тешкотија во столицата, исто така се карактеризира со запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .