Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на дебелото црево: Симптоми и третман

Рак на дебелото црево - главни симптоми:

Рак на дебелото црево е малиген тумор, кој е формиран како резултат на поразот на мукозната мембрана и ѕидовите на дебелото црево со метастази. Најчесто ракот на дебелото црево се дијагностицира кај мажи и жени на возраст од 50 до 60 години. Вреди да се забележи дека кај вегетаријанците, болестите од овој тип се дијагностицираат многу поретко. На територијата на ЗНД земји, оваа болест е рангирана на четвртото место меѓу сите болести на ракот.

Етиологија

Рак на дебелото црево може да се развие поради такви фактори:

 • несоодветна, неизбалансирана исхрана;
 • дебело црево заболувања;
 • генетска предиспозиција;
 • напредна возраст.

Ако месните производи, слатки и брашно (особено свежо колачи) преовладуваат во секојдневната исхрана на некоја личност, но без житни култури, зеленчук и овошје, ризикот од развој на рак на дебелото црево значително се зголемува.

Патогенеза

Најчесто, туморите се наоѓаат во областа на свиоците на дебелото црево. Со оглед на тоа, честото запек (од хронична природа) исто така може да предизвика рак.

Туморот започнува да метастазира на лимфните канали, што влијае на јазлите на абдоминалната аорта. Како последица на овој процес, ракот започнува да се развива - рак на дебелото црево. Оваа болест може да биде придружена со асцит .

Општи симптоми

Клиничката слика на манифестацијата на болеста зависи од локацијата на туморот. Во раната фаза на рак на дебелото црево, воопшто нема симптоми. Со развојот на болеста може да се забележат такви знаци:

 • честа желба да се дефекати, кои не носат олеснување;
 • надуен стомак, непријатност во форма на тежина;
 • измет може да биде со крв;
 • аверзија кон храната;
 • слабост

Во некои клинички случаи, вообичаени симптоми може да се додадат нестабилни температури и слабост. Вреди да се одбележи дека пациентот не губи тежина, туку, напротив, може да додаде малку во тежина.

Симптоми на рак на дебелото црево

Во зависност од состојбата на пациентот, севкупната клиничка слика може да се влоши. Не е исклучок развојот на акутни воспалителни процеси.

Гореспоменатите симптоми на рак на дебелото црево се доста слични на нарушувањето на гастроинтестиналниот тракт, труење со храна. Затоа, пациентот не бара навремена медицинска нега. Затоа, доста е тешко да се дијагностицира болеста во рана фаза.

Класификација

Обликот на тумори на рак на дебелото црево е:

 • чинија во облик;
 • ендофит;
 • егзофит.

Од природата на развојот на ракот, постојат четири фази на рак на дебелото црево:

 • првиот е тоа што туморот е локализиран само во областа на мукозната мембрана. Ефективен третман со хемотерапија;
 • втората , туморот не метастазира, симптомите се поизразени;
 • третите -метастази почнат да се развиваат, туморот веќе се наоѓа на целиот ѕид на цревата;
 • Четврто , патолошкиот процес може да влијае на околните органи, метастази може да бидат во лимфните јазли. Прогнозата во овој случај е неповолна.

Но, ако ракот на дебелото црево се дијагностицира во првата или втората фаза, прогнозата на третманот може да биде многу поволна.

Можни компликации

Бидејќи ракот на дебелото црево може да влијае на други органи како што се развива, постои значителен ризик од компликации. Најчесто се јавува рак на колоректален карцином.

Колоректалниот карцином е развој на рак во ректалната област. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 50-60 години. Меѓутоа, неодамна, болеста почна да влијае и на уште помлади луѓе - 20-30 години. И мажите и жените се разболуваат со иста фреквенција.

Етиолошките фактори можат да бидат речиси секој воспалителен процес поврзан со гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, колоректалниот карцином исто така може да биде предизвикан од такви фактори:

 • злоупотреба на алкохол;
 • седентарен начин на живот;
 • честа употреба на црвено месо;
 • отсуство во исхраната од зеленчук, овошје и житни култури груби.

Како рак на дебелото црево, колоректалниот карцином може да биде предизвикан од генетска предиспозиција.

Симптомите на колоректален карцином се скоро идентични со рак на дебелото црево. Но, тука вреди да се напомене дека симптомите се многу слични на болести како што се:

Затоа, да се само-лекува, дури и ако народни лекови, тоа е невозможно. Значи, само може да ја влоши ситуацијата. Во почетната фаза, колоректалниот карцином е добро третиран со лекови, диета и хемотерапија.

Дијагностика

Во дијагнозата на болеста се земаат предвид не само вкупните симптоми. Лекарот ја зема предвид целата историја на болеста, личната и семејна историја. А историјата на медицината, кога се сомнева дека има рак, дава многу корисни информации - кои болести имаат веќе претрпено лице, дали има генетска предиспозиција и така натаму. Затоа, историјата на болеста секогаш треба да биде со пациентот.

Рак на дебелото црево

Исто така земени во предвид е начинот на живот на пациентот. Само по личен преглед, детална студија за историјата на болеста, лекарот може да пропише дијагностичка програма.

Стандардната програма вклучува лабораториски и инструментални студии. Задолжителни лабораториски тестови вклучуваат следново:

Инструменталните студии вклучуваат такви техники:

Што се однесува до биопсијата, овој инструментален метод на дијагноза се користи само во третата фаза од развојот на болеста, кога постои сомневање за развој на патолошкиот процес кај другите органи.

Само врз основа на сите извршени тестови, медицинска историја на пациентот и општа историја, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Третман

Третманот на ракот на дебелото црево зависи од тоа што точно предизвикало формирање на болеста, природата на локализацијата и фазата на болеста. Речиси секогаш оперативна интервенција.

Пред да се изврши операцијата, пациентот внимателно се подготвува за овој процес. За 3-4 дена, цревата треба да бидат целосно исчистени - пациентот следи строга диета и исхрана без плоча. Покрај тоа, два дена пред операцијата, се пропишува дневна клизма и рицинусово масло. Заедно со ова, на пациентот им се препишуваат специјални антибиотици.

По операцијата, пациентот треба строго да се придржува до исхраната. Моќта треба да се врши само строго на време. На вториот ден по операцијата, пациентот може да пие и да јаде течна храна. Ваквата диета треба да се чува до целосно закрепнување.

Во првата фаза на развој на болеста, понекогаш се користат хемотерапија и терапија со лекови. Но, ова е само ако не постои генетска подложност на болеста и сомневање за развој на компликации. Генерално, прогнозата во оваа фаза на рак е поволна.

Исхрана

Третманот за рак на дебелото црево вклучува следење на диета пред и по операцијата. Ако пациентот е дијагностициран со генетска предиспозиција за оваа болест, тогаш исхраната мора постојано да се следи. Патем, правилната исхрана е добра мерка за да се спречи ваков вид на болест.

Производи со хемиски адитиви

Исхраната со оваа онкологична болест ја исклучува употребата на такви производи:

 • животински масти;
 • слатка (треба, ако не и исклучи, тогаш барем да ја минимизира);
 • производи со бои, хемиски адитиви;
 • зачинета, премногу солена и пушена.

Се препорачува пациентот да се храни во исто време.

Бидете сигурни дека во исхраната на пациентот треба да се храна која содржи селен. Токму овој елемент активно се бори против инфицираните клетки. Затоа, исхраната треба да ги содржи следниве производи:

 • морска риба со малку маснотии;
 • црниот дроб;
 • јајца;
 • морски плодови;
 • житарици (ориз, хељда, пченица);
 • мешунки, сушено овошје;
 • брокули, пасрип, магдонос.

Исхраната на пациентот со таква исхрана ќе биде избалансирана, што дава позитивни резултати. Ако се придржувате кон таквата диета и сите рецепти на лекарот, прогнозата ќе биде многу оптимистична.

Превенција

Главните превентивни мерки се навремено лекување на сите болести поврзани со гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, треба да се придржувате до исправна исхрана, не злоупотребувајте алкохол и води здрав начин на живот. Ова е особено важно ако некое лице има генетска предиспозиција за рак.

Со симптомите опишани погоре, подобро е да се свртиме кон гастроентеролог, а не само да се лекуваме. Колку порано се дијагностицира рак на дебелото црево, толку е поголема шансата за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на дебелото црево и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , онколог , проктолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 15)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Хелминтијаза (појавување симптоми: 7 од 15)

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...
Сигмоиден карцином (појавување симптоми: 7 од 15)

Сигмоиден рак - малигна лезија на подрачјето на дебелото црево, локализирано во левиот долен стомак. Клиничарите го нарекуваат ракот на сигмоидниот дебелото црево незабележлив убиец, бидејќи првите знаци на прогресија се манифестираат само во подоцнежните фази на онколошкиот процес. Прогнозата обично е умерено поволна, ако навремено се дијагностицира тумор на рак и се врши целосен третман.

...
Надуеност (појавување симптоми: 7 од 15)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Dolichocolon (појавување симптоми: 7 од 15)

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
онколог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .