Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ахилиа: Симптоми и третман

Ахилиа - главни симптоми:

Achilias е болест која се јавува поради отсуството на дигестивни ензими и хлороводородна киселина во гастричниот сок, што во голема мера го отежнува процесот на варење. Ако процесот на гастрична секреција се намалува, тогаш како резултат на тоа, протеините воопшто нема да се вари, бидејќи за ова им треба токму киселина. Покрај тоа, киселата средина придонесува за целосна апсорпција на одредени хранливи материи од храната што му е потребна на организмот за витална активност (селен, калциум, магнезиум, бор, бакар, железо итн.).

Ахилија на стомакот може да доведе до развој на опасни состојби и заболувања:

 • оштетена апсорпција во телото на протеини;
 • намалена апсорпција на елементи во трагови;
 • ахилија може да промовира интестинални инфекции;
 • болеста може да предизвика алергиска реакција;
 • појавата на болеста го зголемува ризикот од рак на желудникот .

Симптоматологија

Симптомите на ачилијата на стомакот во раните фази на прогресијата на патологијата не се изговара. Дури и пациентот понекогаш не обрнува внимание на нив. Поради тоа, понекогаш е тешко да се открие присуството на болеста навремено и да се спроведе правилен третман. Често, Ахилија се наоѓа во текот на рутински медицински преглед или кога дијагностицира други заболувања.

Типични симптоми на ахилија:

 • намален апетит;
 • надуеност;
 • гастричен рефлукс;
 • алергиски манифестации;
 • анемија со дефицит на железо;
 • дисбактериоза .

Причини

Главните причини за развој на ахилија се:

 • депресија ;
 • неправилно јадење (кога се јаде голема количина маснотии, јаглени хидрати или масти со недостаток на протеини);
 • прекумерно внесување храна;
 • злоупотреба на алкохол;
 • интоксикација на телото;
 • тешки заразни болести;
 • физичка активност;
 • имунитет кај некои болести ( дијабетес мелитус , тиреотоксикоза );

Третман

Со третманот со ахилија често се изведува дома. Хоспитализацијата е потребна само во тешки ситуации. Главниот метод на третман на ахилијата на стомакот денес е диета. Таа мора да биде избалансирана, како и богата со витамини и елементи во трагови. Исто така е важно правилно да се јаде. Треба да има фракционо, и најдобро од сè, ако оброкот ќе се случи во исто време. Неопходно е да се придржувате до исхраната додека симптомите на болеста не исчезнат.

Пациентите со ахилија се препишуваат на диета за која е дозволена следнава храна:

Чај со млеко е дозволено за стомачна болка
 • јајца;
 • елита каша брише со млеко;
 • чај со додадено млеко;
 • печен јаболко;
 • супи со малку маснотии;
 • овошен желе;
 • лушпа на дива роза;
 • крекери;
 • бел леб;
 • риба котлети;
 • компир, пире од морков;
 • нискокалорично урда;
 • овошен желе;
 • кефир.

Од исхраната целосно треба да се елиминира таквата храна:

 • топло сосови;
 • пушено месо;
 • јагнешко месо, свинско, патки, гуски (нискокалорична);
 • маринада;
 • пити, брашно;
 • закуски конзерви;
 • суров зеленчук и овошје;
 • мешунки;
 • црн леб;
 • газирани пијалаци;
 • млеко (ако има контраиндикации).

Третман на народни лекови

Гледајте три листови
 • треба да го земете коренот на калиум, листовите од три листа, малата кентаурна трева, кора од портокал, пелин. Колекцијата треба да се варат со вода и да се варат на тивок оган. Потоа, инсулираната деакцина се инфилтрира, се филтрира преку затег, разредена со вода и се зема за време на ахиличен гастритис;
 • земаме плодови од анасон, листови од нане, цветови од камилица, ризом со валеријани корени. Збирката на билки се истура со вода и се приготвува на оган, давајте го да киснам. Завршената лушпа се филтрира преку сирење и се зема со гастрична ахилија;
 • плодови на анасон и анасон, листови од нане, цвеќиња од камилица, кората од крцкава крпа. Билките истурам вода и пијалак. Подготвената супа инсистира и зема со ahiliy. Исто така помага да се ослободите од чувството на тежина во стомакот;
 • зелени ореви се скршени, истури алкохол решение и инсистираат на сонцето. Следно, треба да земете инфузија со гастрична ахилија. Особено ако пациентот има силна болка во стомакот.

Превенција

Мерки за превенција на ахилија:

 • исхрана;
 • умерено вежбање;
 • хигиена;
 • навремено лекување на заразни болести.

Не се препорачува само-лекувањето. Кога ќе се појават првите симптоми на стомачна ахилија, веднаш треба да контактирате со квалификуван специјалист за да поминете низ третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ахилиа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 6)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Цревна дисбиоза (појавување симптоми: 3 од 6)

Цревната дисбактериоза, врз основа на проценката на СЗО, болеста всушност не е, па затоа неговото воведување во синдроми ќе биде попрецизно. Цревната дисбиоза, симптомите на кои се јавуваат во позадината на нерамнотежата во однос на различните микроорганизми во цревата, според научниците, е резултат на разни видови патологии, но не и нивната причина.

...
Рак на дебелото црево (појавување симптоми: 3 од 6)

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 3 од 6)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Сигмоиден карцином (појавување симптоми: 3 од 6)

Сигмоиден рак - малигна лезија на подрачјето на дебелото црево, локализирано во левиот долен стомак. Клиничарите го нарекуваат ракот на сигмоидниот дебелото црево незабележлив убиец, бидејќи првите знаци на прогресија се манифестираат само во подоцнежните фази на онколошкиот процес. Прогнозата обично е умерено поволна, ако навремено се дијагностицира тумор на рак и се врши целосен третман.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .