Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисфагија: Симптоми и третман

Дисфагија - главните симптоми:

 • Грутка во грлото
 • Кашлица
 • Зголемена салвација
 • Суфолија
 • Ниво на тешкотија донесување на храна преку хранопроводот
 • Неможност за проголта храна
 • Фрли проголтана грутка во носната празнина
 • Фрли проголтана грутка во устата
 • Чувство на дистензија во задниот дел на градната коска

Дисфагија е нарушување на голтањето кое се јавува кај одредени заболувања на фаринксот, езофагусот или централниот нервен систем. Во повеќето клинички ситуации, овој симптом е забележан во присуство на патологии на хранопроводот (дисфагија на хранопроводот). Езофагусот е еден вид мускулна цевка, чија главна функција е да се движи доаѓањето на храната од задниот дел на орофаринксот директно во стомачната празнина.

Ризична група:

 • недоносени бебиња;
 • пациенти кои имаат историја на заболувања на мозокот или на централниот нервен систем;
 • стари лица.

Причини

Во зависност од причините кои ја предизвикале прогресијата на оваа болест, може да биде од следниве видови:

 • функционална дисфагија. Се забележува ако не постојат механички пречки за премин на храна, но се забележуваат само нарушувања на централниот нервен систем;
 • точно;
 • дисфагија, која се јавува поради органски лезии (во патологиите на горниот дел на ГИ).

Посебно внимание заслужува парадоксална дисфагија . Во овој случај, постои полесен премин на цврста храна преку езофагусот, наместо течност. Многу е полесно човек да проголта цели и големи делови од храна отколку да го џвака сето тоа.

За да може храната целосно и слободно да се движи од орофаринксот до стомакот, мускулите на хранопроводникот мора постојано да бидат во добра форма. Но, постојат и некои фактори под кои може да се наруши овој физиолошки процес.

Најчеста причина за дисфагија е неможноста на мускулите и нервните завршетоци кои се наоѓаат во нив за да ја извршат својата главна функција - да ја пренесат храната низ групата на хранопроводот. Оваа патолошка состојба провоцира:

 • удар ;
 • повреда на `рбетниот мозок или повреда на главата;
 • грч на езофагусот;
 • мултиплекс склероза ;
 • ахалазија;
 • мускулна дистрофија;
 • склеродермија , како резултат на прогресијата на која се затегнуваат ткивата на хранопроводникот;
 • некои болести на имунолошкиот систем кои придонесуваат за прогресија на туморски и воспалителни процеси. Овие болести вклучуваат полимиозитис , дерматомиозитис .

Втората причина за развој на дисфагија е целосната или делумната блокада на хранопроводот. Оваа патолошка состојба се развива кај луѓето под влијание на неколку фактори:

 • тумори на езофагусот, кои се бенигни или малигни;
 • стратификација на ткивата на езофагусот. Оваа патолошка состојба е најчесто конгенитална, но исто така не е ретко дека патологијата била стекната во текот на животот;
 • езофагус дивертикулум;
 • гастроезофагеален рефлукс ;
 • тумори кои вршат притисок врз езофагусот од други органи. На пример, зголемени лимфни јазли;
 • возраст Најчесто тоа е стареењето на телото кое е главната причина за развој на дисфагија кај постарите лица.

Класификација

Дисфагија

Болеста, во зависност од локализацијата на патолошкиот процес, може да биде:

 • орофарингеален или орофарингеален. Во овој случај, групата за храна е тешко да се движи од фаринксот до самиот хранопровод;
 • езофагеален или езофагеален. Напредоци во случај на преклопување на луменот на езофагеалниот тракт или поради нарушување на неговите мускулни структури. Лекарите условно сè уште ја делат на горниот, средниот и долниот дел;
 • крикофарингеална дискоординација.

Степени

Лекарите забележуваат 4 степени:

 1. пациентот не може да проголта само одредени видови цврста храна;
 2. едно лице повеќе не може да ја проголта цврстата храна. Полу-течна или мека храна лесно се проголтува;
 3. пациентот користи само течна храна;
 4. чинот на голтање не се врши.

Симптоматологија

Симптомите на дисфагија укажуваат на тоа дека имало повреда на движењето на храната болус преку хранопроводот во стомачната празнина. Во исто време, чинот на голтање се врши целосно и пациентот не доживува болка. Најчесто, пациентите се жалат на лекарот дека чувствуваат "згрутчување" на грутката, како и пукање во задниот дел на градната коска. Во овој случај, болни сензации речиси никогаш не се случуваат. Единствен исклучок е дифузниот спазам на хранопроводот. Во овој случај, пациентот почнува да се жали на интензивна болка.

Главни симптоми:

 • промоција на храна е нарушена на ниво на орофаринксот. Овој процес е придружен со фрлање на проголта грутка во носната празнина или уста;
 • зголемена салватива (плунка);
 • чувство на задушување;
 • кашлица;
 • неможност за проголтување на храната.

Најчесто, овие симптоми се развиваат ако пациентот јаде цврста храна, особено во почетните фази на развојот на патологијата. Процесот на јадење е значително поедноставен ако едно лице ја пие секоја храна со грутка течност. Но, со прогресија на тешка фаза на патологија, симптомите се појавуваат дури и ако пациентот троши течност.

Дијагностика

Точно утврди дека пациентот има развиено дисфагија со помош на специјални. примероци со ингестија на цврста храна и течности. По тестот, се спроведуваат повеќе дополнителни студии со цел точно да се утврди проблемот што довело до прогресија на патологијата:

Исто така, можеби ќе треба да се консултирате со лекар ENT.

Третман

Третманот на дисфагија се врши со помош на лекови од локално дејство, кои ќе помогнат да се ублажат симптомите на патологија. Главните терапевтски мерки се насочени кон лекување на болеста која предизвика развој на патологијата.

Понекогаш е потребно да се обезбеди итна медицинска помош на пациентот кога ќе се појават акутни симптоми. На пример, ако имало фрлање на грутка храна во назофаринксот, тогаш потребно е да се исчистат дишните патишта на остатоци од храна колку што е можно побрзо и темелно, за да не се задуши пациентот. Понатамошниот третман се изведува исклучиво во стационарни услови. Народни лекови и дома болеста не се третира.

Ако болеста е поврзана со воспаление на хранопроводот, тогаш во овој случај е пропишано да се земаат антицидните лекови кои содржат алуминиум:

 • Zantac;
 • Алмагел;
 • Фосфалугел.

Важно е да се почитуваат одредени правила на јадење за време на третман со дисфагија. Неопходно е да се јаде во мали делови и често. Во никој случај целата храна не смее да биде премногу тешка или пресушна. Секоја грутка се доживува многу внимателно. По јадење, не е возможно да се навали телото напред два часа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дисфагија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Езофагус дивертикулум (појавување на симптоми: 5 од 9)

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

...
Рефлукс езофагитис (појавување на симптоми: 2 од 9)

Рефлукс езофагитис е една од најчестите болести кои се релевантни за хранопроводникот. Тоа се јавува како резултат на директен контакт со слузокожата и цревната содржина на езофагеата. Поради карактеристичната киселост на долниот хранопровод, постојат симптоми на горушица, болки и слични нарушувања на дигестивниот систем, кои се карактеристични за рефлуксниот езофагит.

...
Рак на штитната жлезда (појавување симптоми: 2 од 9)

Канцер на тироидната жлезда е малигна патологија во која формира грутка (нодула) која влијае на тироидната жлезда и се развива врз основа на неговиот фоликуларен епител или парафоликуларен епител. Ракот на штитната жлезда, чии симптоми главно се откриваат кај жени на возраст од 40 до 60 години, се дијагностицира во просек во 1,5% од случаите при разгледување на било кој тип на малигни туморски форми на една или друга област на локализација.

...
Херпетична болка во грлото (појавување на симптоми: 2 од 9)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Трахеитис (појавување на симптоми: 2 од 9)

Оваа болест е придружена со трахеитис во форма на воспалителен процес кој се манифестира на ѕидовите на мукозната мембрана на респираторната трахеа, кои започнуваат од ларинксот и се разгрануваат во многу мали гранки кои завршуваат во белите дробови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .