Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нефритичен синдром: симптоми и третман

Нефритичен синдром - главните симптоми се:

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

Многу луѓе го збунуваат нефротскиот синдром и нефротскиот синдром. Ова се две сосема различни држави. Но, вреди да се напомене дека ниту еден од овие термини не е комплетна дијагноза, туку само ја утврдува состојбата на лице со одредени заболувања.

Нефротичниот синдром или нефрозата е генерички термин кој се користи за да се дефинира оштетувањето на бубрезите. Нефритичен синдром или нефритис е воспаление на бубрежното ткиво. Ова е комбинација на различни карактеристични симптоми кои се карактеристични за нефритис - болка во лумбалниот регион, крв или гној во урината, треска и така натаму. Нефротичниот синдром е поопасна состојба и бара итно лекување во болница. Ако нефротскиот синдром и основната болест не се елиминираат веднаш, ова може да доведе до развој на сериозни компликации или дури и смрт.

Причини за патологија

Акутниот нефротски синдром кај луѓето напредува поради следните причини:

 • вирусни заболувања. Најчесто, овој синдром напредува во позадината на постоечкиот хепатитис Б, инфективната мононуклеоза , сипаница и други болести кои се развиваат поради пенетрацијата на вирусите во телото;
 • гломерулонефритис - честа причина за прогресија на овој синдром;
 • болести од бактериска природа: сепса , ендокардит , итн;
 • автоимуни системски нарушувања - системски лупус еритематозус , белодробен бубрежен синдром и така натаму;
 • болести на бубрезите и уринарниот тракт, кои пациентот претходно страдал;
 • ефекти врз телото на зрачење;
 • воведување на вакцини и разни медицински серии.

Симптоматологија

Клиничарите идентификуваат три типа на нефротски синдром:

 • остар
 • субакутен;
 • хроничен.

Во повеќето клинички ситуации, акутниот нефротски синдром се развива кај пациент 7-14 дена откако неговото тело претрпело стрептококна инфекција.

Типични симптоми:

 • апсолутно сите пациенти кои напредуваат на хематурија;
 • бруто хематурија е забележана кај само 30% од пациентите. Во овој случај, урината ја менува својата боја и визуелно личи на месото;
 • формирање на едем. Лицето отекува во попладневните часови, и во доцните попладневни часови може да се забележи оток во нозете;
 • хипокомплементемија;
 • артериска хипертензија . Ако овој симптом не е елиминиран во време, тогаш тоа може да предизвика прогресија на лево вентрикуларната слабост во иднина;
 • олигоанурија;
 • постојана жед
Хематурија - присуство на крв во урината

Неспецифични симптоми на акутен нефротски синдром:

 • зголемување на телесната тежина;
 • гадење;
 • повраќање;
 • зголемувања на температурата забележани во ретки клинички ситуации;
 • слабеење на телото;
 • главоболки;
 • болка во долниот дел на грбот или долниот дел на стомакот. Во некои клинички ситуации, тие можат да зрачат;
 • понекогаш пациентот има знаци на импетиго и црвена треска.

Ако не обрнете внимание на гореспоменатите симптоми на време и не одете на консултација со квалификуван специјалист, тогаш наскоро акутната фаза на болеста ќе стане хронична. Хроничниот нефритичен синдром е многу потежок за лекување, бидејќи лекарите не само што ќе треба да го елиминираат, туку и сите компликации кои може да почнат да напредуваат во однос на неговата позадина.

Третман

Нема посебен третман за оваа патолошка состојба. Целта на пропишаната терапија е да се излечи лице од главната болест што го предизвика развојот на синдромот. Без сомнение, лекарот мора да пропише посебна исхрана на пациентот (бр. 7), со што се ограничува употребата на сол и протеини.

Ако причината за прогресијата на синдромот стана инфекција, тогаш се покажува дека препишува антимикробни агенси со широк спектар. Важно е да се идентификува предизвикувачкиот агенс на главната болест. За таа цел, лекарот може да препише пациент кој поминува со урина за да изврши култура на BAC.

За да се намали БЦЦ во развојот на хипертензија, се препорачува да се земаат диуретици. Но, во текот на периодот на лекување на оваа група лекови, неопходно е да се следи нивото на калциум и калиум во човечкото тело. Затоа, најдобро е да го ставите пациентот во болница за времетраењето на терапијата.

Исхрана

Во случај на нефротски синдром, исхраната бр. 7 е пропишана од лекарот што посетува. Тој е терапевтски и е пропишан и за други заболувања на бубрезите и уринарниот тракт. Неговата главна цел е да се ослободи оптоварувањето на бубрезите, да се намали крвниот притисок во нормала, да се елиминира едемот што произлегува и да се активира процесот на излачување на метаболичките производи од телото.

Во нефротскиот синдром, е дозволено да ја јадат следната храна:

 • вегетаријански супи;
 • млеко, урда, крем;
 • посно месо;
 • житарици: јачмен, ориз, пченка;
 • риба со малку масти. Најдобро е да го користите во варена форма. Може да се пече;
 • јајца;
 • чај, кученца лушпа, сокови од овошје и зеленчук;
 • желе, желе, џем.

Производи кои не треба да се консумираат:

Забрането е да се јаде печурки во случај на нефротски синдром.
 • сирење;
 • масни меса;
 • месни супи и супа од масна печурка (тешки за стомакот и бубрезите);
 • печурки;
 • мешунки;
 • зачини и сосови со пиперка, рен и сенф;
 • сорти на масна риба. Не можете да јадете пушена и солена риба;
 • силно кафе, какао;
 • маст.

Точното мени е само лекар, имајќи ја предвид општата состојба на пациентот, како и тежината на неговиот нефротски синдром. Возраста на пациентот, тежината и другите дополнителни параметри исто така се земаат предвид. Исхраната треба да биде само балансирана. За време на третманот, пациентот треба да добие потребна количина на хранливи материи, минерали и витамини.

Превенција

За да се спречи пациентот да развие нефротичен синдром, тој треба да се придржува на следните препораки:

 • навремено превзема превентивни прегледи;
 • ако некое лице претходно имало заболување на бубрезите, тогаш му се препорачува периодично да направи ултразвук на овој орган;
 • важно е да се идентификуваат и третираат разни инфективни болести кои можат да предизвикаат развој на нефротскиот синдром;
 • зајакнување на имунолошкиот систем. Важно е да се води точен животен стил, да се оди за спорт, зацврстување и така натаму;
 • неопходно е да се одбие употребата на алкохолни пијалаци и пушење;
 • Важно е да се јаде во право. Секој ден телото треба да добие доволно количество хранливи материи;
 • навремено дијагностицирање и лекување на бубрежна болест, како и во нивната заднина најчест нефротичен синдром.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нефротичен синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гломерулонефритис кај деца (појавување симптоми: 9 од 15)

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 8 од 15)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 8 од 15)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 8 од 15)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Хиперстимулација на јајници (симптоми на појавување: 8 од 15)

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .