Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна стеноза: симптоми и третман

Цревна стеноза - главните симптоми:

Цревната стеноза е болест која е придружена со стеснување на луменот во цревата. Многу луѓе ја збунуваат стенозата со атрезија. Со стеноза, се јавува стеснување на цревниот лумен, а со атрезија, целосно се преклопува, а храната воопшто не поминува низ неа.

Ако некое лице има развиено интестинална стеноза, тогаш пропустливоста на храната преку неговите јамки ќе биде значително нарушена. Оваа патологија е многу опасна не само за здравјето, туку и за човечкиот живот. Атрезијата, како и стенозата, можат да влијаат на кој било дел од цревата. Оваа болест најчесто се гледа кај новороденчињата. Оваа болест е многу опасна, затоа бара итна интервенција на квалификувани лекари. Главниот симптом е појавата на повраќање.

Клиничарите идентификуваат три типа на развој на стеноза:

 • пилоричен тип, во кој стенозата е во регионот на стомакот или тенкото црево (дуоденум). Кај деца со оваа форма на стеноза, се јавуваат симптоми како надуеност, повраќање, надуеност;
 • дуоденален тип. Стенозата се развива во дуоденумот;
 • Атрезијата на тенкото црево е целосно преклопување на луменот во регионот на средниот или долниот дел на тенкото црево. Во оваа фаза се јавува блокада на органи. Како резултат на тоа, храната не може да оди по својот природен пат. Постепено се акумулира и лицето се развива повраќање.

Кај новороденчињата со конгенитална стеноза, веднаш по раѓањето, повраќањето се појавува со зелена жолчка. Но, во некои клинички ситуации симптомите на болеста може да се појават само неколку дена по раѓањето на бебето. Карактеристичен знак на патологија е отсуството на столче на детето.

Причини

Главните причини кои придонесуваат за развој на стеноза:

 • метаболички нарушувања;
 • стегање на крвните садови;
 • компресија на цревата со тумор;
 • воспалителни процеси;
 • повредени повреди;
 • мазен мускулен спазам.

Симптоматологија

Главниот симптом на болеста е појавата на повраќање, што се забележува веднаш по раѓањето на детето (во првите родендени). Повраќање може да се појави пред доење. Кога стенозата повраќа мукозни или водени.

Понатаму, кај новороденчињата, по хранењето, повраќањето станува побогато и често има кисело мирис. Понатаму, симптомите се интензивираат, добивајќи тешка природа. Еметските маси стануваат крвави со мешавина на измет. Карактеристичните симптоми на прогресијата на патологијата се:

 • надуеност;
 • излачувањето на урината се намалува или се јавува целосна анурија;
 • намалување на телесната тежина;
 • повлекување на абдоминалната празнина;
 • тен се менува во сива боја со зелена боја;
 • намалување на цревната моторна функција;
 • појава на напади на астма;
 • вртоглавица;
 • несвестица.
Абдоминална дистензија - карактеристичен симптом на цревната стеноза.

Кај возрасните, болеста се манифестира со исти симптоми, само тие не се појавуваат толку брзо. Првично, пациентот има болка во горниот дел на стомакот. Подоцна, гадењето се приклучува и почнува да се повраќа со изобилство со храна што беше јадена претходниот ден. По правило, повраќање се појавува веднаш по јадење. Тоа е означена жолчка.

Карактеристичен симптом на болеста е речиси целосно отсуство на нормална столица. Појавата на пациентот исто така се менува - кожата станува сува, со сива нијанса. Ова се должи на фактот дека доволно количество течност не влезе во човечкото тело. Наспроти ова, се развива анурија. Ако има барем еден вознемирувачки симптом, тогаш веднаш треба да го предадете пациентот на мед. институција.

Дијагностика

Дијагнозата на атрезија и стеноза се базира на почетните симптоми на болеста, како и користење на специјални инструментални и лабораториски техники:

 • Х-зрачен преглед на цревата (со средство за контраст);
 • биохемиски истражувања;
 • Ултразвук на дебелото црево;
 • Абдоминален ултразвук (со акумулација на амнионска течност);
 • ехокардиограм.

Третман

Новороденчињата бараат итна хируршка интервенција кога стенозата е откриена. Времетраењето на операцијата зависи од местото на патолошкиот процес. Пред операцијата, пациентот мора да го исчисти дигестивниот тракт на вишокот течности и гасови. За таа цел, тенка цевка е вметната низ устата, овозможувајќи евентуално евакуирање на течните содржини на гастроинтестиналниот тракт.

Новороденчињата со интестинална стеноза се индицираат да се хранат преку цевка (назогастрична цевка), која се вметнува низ носот и влегува во стомакот. Хранењето на овој начин продолжува додека не се нормализира цревната функција. Откако ќе се нормализира цревната функција, новороденото може да се пренесе на природно хранење.

Возрасната терапија е малку поинаква. Но, исто така има за цел да ја надополни изгубената течност, да го ублажи болниот шок и да ја елиминира стенозата. Првото нешто што им го прават на пациентот во медицинска установа е да го исчистат горниот дел од ГИ-тракт од остатоци од храна со сондата, а пониските со помош на сифонски клизми. Задолжителни возрасни пациенти препишуваат антиспазмози. Овие лекови ви дозволуваат да го релаксирате цревниот ѕид и да ја запрат зголемената перисталтика.

Најефективниот третман за стеноза денес е хируршка интервенција. Откако ќе се чува, пациентот се уште треба да ја следи специјалната диета веќе некое време.

За време на третманот, стенозата на пациентот понатаму се испитува за да се обезбеди ефикасност на одбраната терапија. Исцедок од болницата се јавува само ако симптомите на болеста се отсутни и интестиналната функционалност е целосно продолжена.

Исхрана

По операцијата, пациентот мора да следи посебна диета. Ова важи и за возрасни и за доенчиња. 12 часа по операцијата, не можете да јадете и да пиете. Исхраната се јавува парентерално. На петтиот ден, сондата се вметнува преку устата во стомакот. Преку него се воведуваат хранливи смеси и млечни производи. Сондата може да се отстрани само откако пациентот почнува да се јаде. Храната треба да биде нежна. Постои потреба само во мали делови. Храна се консумира производи кои не ги иритираат цревните ѕидови:

Производи кои не ги иритираат цревните ѕидови
 • супи и каша во течна форма;
 • јајца;
 • урда;
 • павлака;
 • супи;
 • желе;
 • желе;
 • варена риба и месо;
 • шеќер;
 • сливи и кајсии;
 • зеленчук (моркови, цвекло);
 • кефир;
 • млеко;
 • растително масло, крем.

Ограничете или целосно да ги елиминирате потребните производи:

 • овошје и зеленчук богат со влакна;
 • грав;
 • ржан леб;
 • масното месо и рибите;
 • тестенини.

Исхрана бебиња извршени на истиот принцип. По операцијата, детето воопшто не може да се јаде некое време. Нахранете ја парентерално. По неколку дена преку сондата, може да започнете да воведувате детска формула или мајчино млеко. Штом цревата почнуваат да функционираат нормално, сондата се отстранува и бебето може да почне нормално да се дои. Но, не можете да го префрлите. Во иднина, ќе биде потребно да се воведе храна со претпазливост.

Третман на народни лекови

 1. Треба да се земе кората на планината пепел, ситно здроби, потоа истурете вода и готви над огнот. Дајте инфузија на супа, по филтрирање и употреба во текот на денот. Овој народен лек помага да се елиминираат непријатните симптоми на болеста.
 2. Заситени и златни мустаќи, со додавање на мед, се користат за елиминација на стенозата. Сите состојки се мешаат и варат на огнот. Супа треба да се зема пред оброците.
 3. Кромид со мед, исто така, нашироко се користи во интестиналната стеноза. Состојките се мешаат и може да се впијат 5 дена. Следно, готовата смеса се препорачува да се земе пред оброците.

Не се препорачува само-лекувањето. Кога првичните симптоми на болеста треба веднаш да се јават кај вашиот лекар за да се дијагностицира и да се препише точниот курс на лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна стеноза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 6 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хронична бубрежна болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Хронична бубрежна болест е концепт што подразбира неколку патолошки процеси кои доведуваат до нарушување на функционирањето на еден таков орган. Како резултат на тоа, стапката на гломеруларна филтрација се намалува, клетките на органот се заменуваат со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, постои некротизација на бубрезите (срцев удар) и смрт. Екстремно негативна прогноза на текот на болеста е присутна само ако третманот не се започне навремено.

...
Панкреатитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Панкреатитот е група на болести во комбинација со нивните придружни синдроми, чиј тек е придружен со заеднички фактор, што е воспаление на панкреасот. Панкреатитот, чии симптоми се манифестираат поради фактот дека нема ослободување на ензими секретирани од жлездата во дуоденумот, се случува со активирање на овие ензими директно во жлездата, поради што постепено се уништува, со други зборови, само-варење.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 5 од 20)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Гастроентероколитис (појавување на симптоми: 5 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .