Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стеноза на езофагусот: симптоми и третман

Езофагеална стеноза - главните симптоми:

Езофагеалната стеноза е патолошко стеснување на хранопроводот, поради што пропустливоста на храната е оштетена. Кај луѓето, оваа болест се нарекува опструкција на езофагусот. Може да се дијагностицира кај возрасни и деца.

Етиологија

Постојат стекнати и конгенитални стенози на хранопроводот. Најчесто, следните фактори можат да придонесат за развој на патолошкиот процес:

 • езофагус чир ;
 • земајќи хемиска течност што предизвикува изгореници до ѕидовите на езофагусот;
 • повреди, операции;
 • бенигни или малигни тумори;
 • ингестија на туѓи тела во езофагусот (најчесто тоа се случува кај деца);
 • болести кои се поврзани со кршење на сврзното ткиво;
 • тешки инфективни или вирусни заболувања.

Покрај тоа, треба да се има предвид дека езофагеалната стеноза може да се формира поради патолошки промени во другите органи. Се случува стегање на езофагусот, што во крајна линија доведува до стеноза.

Поради овие физиолошки промени, во хранопроводот се формира лузна. Затоа, во некои извори оваа болест може да се нарече цикатриска стеноза.

Општи симптоми

Симптомите се речиси исти кај децата и возрасните. Вреди да се забележи дека во почетната фаза на развој на болест практично не дава никакви симптоми.

Како што болеста напредува, болеста се манифестира во форма на такви симптоми:

 • повраќање на храна јаде претходниот ден;
 • одеднаш губење на тежината;
 • ртење со непријатен мирис;
 • голтање нарушување;
 • болка во градите.

Вреди да се забележи дека во позадина на таква клиничка слика, апетитот на пациентот останува на исто ниво. Затоа, во присуство на такви двосмислени симптоми, веднаш треба да контактирате со гастроентеролог или хирург.

Форми на болеста

Во официјалната медицина, постојат само две форми на текот на болеста:

 • малигнен езофагеален карцином;
 • бенигни - формирани поради повреда, изгореници на хранопроводот, чиреви.

Малигната форма на текот на болеста кај децата може да оди само од бенигна форма, ако надлежниот третман не се изврши навремено.

Степен на развој

Постојат четири степени на развој на опструкција на езофагусот:

 • првиот е стеснување од 9 до 11 милиметри;
 • вториот е од 6 до 8 милиметри;
 • третиот е од 3 до 5;
 • четвртиот - од 1 до 2 милиметри.

Во првите две фази, ако не постои малигната форма на болеста, само третманот со лекови се врши во тандем со специјална диета.

Стеноза на езофагусот кај децата

Особено е тешко да се дијагностицира стенозата кај децата, бидејќи практично не се манифестира во раните фази на развојот. Во повеќето случаи, овие болести се дијагностицираат кај деца само со целосен преглед или при дијагностицирање на друга позадинска болест.

Конгениталната опструкција на хранопроводот кај децата најчесто е локализирана во средниот или долниот дел од хранопроводот. Многу ретко, патолошкиот процес може да се развие во горната третина.

Додека детето јаде само течна или полу-течна храна, практично нема знаци на болест. Со транзицијата кон цврста храна, првите симптоми ќе почнат да се појавуваат:

 • детето често се појавува;
 • одбива да голта;
 • се жали на болки во грлото.

Одбивањето да се проголта храна е мотивирано од фактот дека детето боли. Во овој случај, веднаш треба да го контактирате вашиот педијатар. Ако загриженоста се потврди, лекувањето ќе го врши гастроентеролог или хирург. Кај децата, навременото и соодветно лекување дава добри резултати.

Дијагностика

Дијагнозата се изведува во фази. Првично, лекарот врши испитување, ја дознава личната и семејната историја на пациентот. Според резултатите од овие назначени инструментални и лабораториски тестови.

Стандардната лабораториска програма за истражување вклучува:

Инструменталните анализи вклучуваат следново:

Според резултатите од горенаведените студии, компетентен специјалист може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Стеноза на езофагусот

Третман

Во случај на езофагеална стеноза, се применува комплексен третман:

 • исхрана;
 • терапија со лекови;
 • оперативна интервенција;
 • хемотерапија (ако има малиген тумор);
 • терапија со зрачење.

Во случај кога стенозата се дијагностицира во рана фаза, можно е да се користи лекувањето без лекови. Стандардната програма ги вклучува следните:

 • диета;
 • испуштање вишок маса (ако има);
 • со исклучок на тесните алишта што ги стегаат појасите;
 • соодветна положба за спиење;
 • одбивање од тежок физички напор, особено со наклон напред.

Лекот за лекување ги вклучува следниве лекови:

 • стимуланси за лекување;
 • адстрингенти;
 • антациди;
 • прокинетика.

Дозата и фреквенцијата на лековите пропишани само од лекарот што посетува. Само-лекувањето, вклучително и народни лекови, е неприфатливо.

Хируршка интервенција

Операцијата се изведува само кај пациенти до 70 години и во случај да нема производство на клетки на ракот (метастази).

Операцијата на таков план е доста комплицирана, бидејќи инцизија се прави во абдоминалната празнина и во градите. Откако пациентот очекува долг процес на рехабилитација. Оперативната интервенција се изведува само во екстремни случаи.

Исхрана

Од исхраната треба да се исклучи зачинета и солена

Од исхраната треба да се исклучи:

 • премногу ладни или топли јадења (само топли);
 • пржени
 • зачинета и солена;
 • производи кои го стимулираат производството на киселина.

Очигледно е дека и алкохолот е целосно исклучен.

Наместо тоа, пациентот треба да јаде како што следува:

 • во исхраната доминираат парен сад;
 • ниско-масни сорти на месо, риби;
 • интервалот помеѓу оброците не е подолг од 3 часа;
 • садовите треба да се течни, полу-течни, земјата.

Во исто време, едно лице треба да добие адекватна исхрана со калории и витамини.

Таквиот комплексен третман дава добри резултати и речиси целосно ги исклучува компликациите.

Можни компликации

Во отсуство или неправилен третман на пациентот може да се очекуваат такви компликации:

 • формирање на дупки во ѕидот на езофагусот;
 • чир;
 • формирање на малигнен тумор;
 • екстремно губење (кахексија);
 • крварење во езофагусот.

Превенција

Превенцијата е прилично едноставна. Во праксата треба да се применат следниве правила:

 • лекови, хемикалии треба да се чуваат надвор од дофат на деца;
 • правилна исхрана;
 • нормализација на телесната тежина;
 • соодветна позиција на телото за време на спиењето;
 • умерено вежбање.

И што е најважно - сите болести треба да се третираат само со назначување на компетентен специјалист и до крај. Така, можно е да се спречи појава на други заболувања кои можат да предизвикаат езофагеална стеноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стеноза на хранопроводот и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , хирург , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Чирлен улкус (појавување на симптоми: 5 од 9)

Чирови на езофагусот е процес на улцерација на внатрешниот ѕид на хранопроводот поради ингестија на гастричен сок. Во повеќето случаи, оваа болест е придружена со гастричен улкус и дуоденален улкус. Како по правило, ваквите едукации во гастроинтестиналниот тракт се единствени. Сепак, постојат клинички случаи каде што може да има неколку такви формации.

...
Фарингитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Рак на стомакот (појавување симптоми: 4 од 9)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Гастроезофагијална рефлуксна болест (појавување симптоми: 4 од 9)

Гастроезофагеалната рефлуксна болест е патолошки процес кој е последица на влошување на моторната функција на горниот дел од ГИ тракт. Ако болеста трае многу долго време, тогаш ова е полн со развој на воспалителен процес во хранопроводот. Оваа патологија се нарекува еофагинитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .