Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алпорт-синдром (наследен нефрит): симптоми и третман

Алпорт-синдром (наследен нефрит) - главните симптоми:

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

Етиологија

Етиологијата на наследниот нефрит сеуште е невозможно целосно да се воспостави. Најверојатната причина се смета за генска мутација која е одговорна за синтеза на протеини во бубрежното ткиво.

Следниве фактори можат да придонесат за развојот на патолошкиот процес:

 • тешки заразни болести;
 • прекумерна вежба;
 • вакцинација.

Во медицинската пракса, имаше случаи кога развојот на наследниот нефрит може да предизвика дури и вообичаените АРВИ . Затоа, децата кои имаат генетска предиспозиција почесто треба да бидат подложени на целосен преглед.

Вреди да се забележи дека наследниот нефрит има доминантен вид на наследство. Ова значи дека ако превозникот е човек, само неговиот син ќе се роди здраво. Ќерката не само што ќе биде носител на генот, туку ќе ја пренесе и на синовите и на ќерките.

Општи симптоми

Клиничката слика на Алпорт-ов синдром има добро обележани симптоми. Во почетните фази на развојот се забележува следново:

 • намален вид;
 • оштетување на слухот (во некои случаи до глувост во едното уво);
 • крв во урината.

Како што се развива наследниот нефрит, знаците на болеста стануваат се поизразени. Постои силна интоксикација и анемија . Вториот се должи на значителното и нагло намалување на хемоглобинот и еритроцитите во крвта. Карактеристични симптоми на Алпорт-ов синдром:

Наследни жад
 • главоболка и мускулна болка;
 • замор дури и со мал физички напор;
 • вртоглавица;
 • нестабилен крвен притисок;
 • плитко дишење, скратен здив;
 • постојан тинитус;
 • прекршување на биолошкиот ритам (особено кај децата).

Несоницата во текот на ноќта и поспаноста во текот на денот најчесто ги мачи децата и постарите лица. Тежината на симптомите зависи од општата состојба на пациентот, неговата возраст.

Во хроничната форма на болеста, следена е следната клиничка слика:

 • општа слабост и слабост;
 • честа мокрење, која не носи олеснување (можеби со примеси на крв);
 • гадење и повраќање;
 • недостаток на апетит и, како последица на тоа, губење на тежината;
 • модринки;
 • чешање на кожата;
 • болка во градите;
 • конвулзии.

Во некои случаи, за време на хроничната фаза на Алпорт-ов синдром, пациентот има зашеметена свест и напади на несвесност. Кај децата, ваквите симптоми многу ретко се дијагностицираат.

Форми на болеста

Во официјалната медицина, вообичаено е да се разликуваат три форми на текот на болеста:

 • првиот брзо напредува кон ренална инсуфициенција, симптомите се добро изразени;
 • втората - текот на болеста е прогресивна, но губењето на слухот и оштетувањето на видот не се почитуваат;
 • третиот е бенигно курс. Нема симптоми или прогресивна природа на болеста.

Дијагностика

Прво, фамилијарната историја е земена во предвид при дијагнозата на Алпорт-ов синдром.

Ако наследниот нефрит е осомничен кај деца, веднаш треба да контактирате со педијатар. Во студијата се користат лабораториски и инструментални анализи. По личен преглед и анамнеза, лекарот може да пропише вакви лабораториски тестови:

Стандардната програма за истражување на алатки вклучува:

Во некои случаи, лекарот може да препише посебни генетски студии. Дополнително, можеби ќе треба совет од медицинска генетика и нефролог.

Третман

Лекот третман на Алпорт-ов синдром е комбиниран со диета. Треба да се напомене дека не постојат специфични лекови насочени посебно кон елиминирање на оваа генетска болест. Сите лекови се насочени кон нормализирање на работата на бубрезите.

За децата, исхраната е пропишана строго индивидуално. Во повеќето случаи, таква диета, пациентот мора да се придржува до целиот свој живот.

Во некои случаи неопходно е да се спроведе оперативна интервенција. За деца, таквите операции се вршат само кога ќе достигнат возраст од 15-18 години. Бубрежната трансплантација може целосно да ја елиминира болеста.

Исхрана

Во исхраната на пациентот не треба да бидат присутни такви производи:

 • премногу солено, масно, пушено;
 • зачинета, зачинета јадења;
 • производи со вештачки бои.

Алкохолот е речиси целосно исклучен. По препорака на лекарот, пациентот може да консумира црвено вино.

Исхраната треба да го содржи потребното количество витамини, минерали. Храната треба да биде висококалорична, без висока содржина на протеини.

Вежбата е исклучена. Спорт треба да се одржи само како што е пропишано од лекар. Особено, последните околности се однесуваат на децата.

Можни компликации

Најсериозна компликација е бубрежната инсуфициенција . Како што покажува медицинската пракса, момчињата на возраст од 16-20 години страдаат од недостаток. Без третман и соодветен начин на живот, смртта се јавува пред 30 години.

Превенција

Спречувањето на наследниот нефрит не е. Ова генетско заболување не може да се спречи. Ако на детето му се дијагностицира болест, тогаш треба строго да се придржуваме до сите препораки на надлежниот лекар и да водиме точен животен стил. Најефикасен метод на третман за денес е трансплантацијата на органи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Алпорт-синдром (наследен нефрит) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: нефролог , генетичар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Caisson болест (појавување симптоми: 10 од 20)

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

...
Лекаргичен енцефалитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Лекаргискиот енцефалитис (сино-зомби-болест, епидемичен енцефалит, поспан енцефалитис Економио) е вирусно заболување кое се карактеризира со патолошка поспаност во комбинација со оштетувања на окуломоторите или други невролошки симптоми.

...
Ангиотрофоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Ангиотрофнеурозата е колективен концепт кој вклучува вазомоторна и трофична инервација на ткивата и органите. Оваа болест е дијагностицирана и кај жените и кај мажите, меѓутоа во првите се открива 5 пати почесто. Ризичната група вклучува луѓе од 20 до 50 години.

...
Планинска болест (појавување симптоми: 9 од 20)

Планинска болест (хипоксија надморска висина, надморска висина, надморска височина декомпресија болест) е патолошки процес во кој кислород гладувањето се јавува за време на искачување на надморска височина. Развојот на ваквата болест најчесто се јавува кај планинарите, како и кај луѓето кои работат на висина.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
генетичар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .