Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пилитис: Симптоми и третман

Пиелит - главните симптоми:

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

Пиелит обично се развива поради пенетрација на патогени микроорганизми во телото. Но, оваа болест, исто така, може да се развие поради прогресијата на други болести во телото, како што се акутни респираторни вирусни инфекции , синузитис , акутни респираторни инфекции, како и обични забен кариес.

Пилитис, опасна болест која треба да се третира, инаку ќе оди во хронична фаза. Затоа, многу е важно, во случај на првите симптоми на патологија, да се контактира со квалификуван специјалист за дијагностицирање и доделување на правилен курс на лекување.

Причини

Главната причина за пиелитис е инфекција ( Escherichia coli , Streptococcus и Staphylococcus aureus ). Инфекцијата може да навлезе на растечки начин, и може да се шири од други органи (во која има воспалителен процес) со протокот на крв.

Најчесто, оваа болест влијае на следниве категории на луѓе:

 • со ослабен имунолошки систем;
 • бремени жени;
 • пушачи;
 • алкохоличари;
 • луѓе кои се држат до долга нискокалорична исхрана.

Симптоматологија

Во раните фази, симптомите се помалку изразени и може да бидат слични на знаци на други болести. Ако не обрнете внимание на алармантните симптоми и не вршете соодветен третман, тогаш пиелитисот може да се претвори во хронична фаза. Во овој случај, ќе биде многу тешко да се излечи.

Типични симптоми на пиелитис:

Пилитис
 • тешка интоксикација;
 • губење на апетитот;
 • сива боја на кожата;
 • нестабилна телесна температура;
 • треска;
 • телесна температура до 39 (со акутен пиелитис);
 • треска;
 • тешко потење;
 • главоболки, како и лумбални болки;
 • уринарна ретенција;
 • матна боја на урината.

Главните симптоми на хроничен пиелитис:

 • нагло зголемување на телесната температура;
 • треска;
 • апатија;
 • чести gagging;
 • болка во грбот;
 • дехидратација;
 • сувост на јазикот со промена на неговата боја до сива (со лесен допир).

Во ремисија, хроничниот пиелитис не може да се манифестира. Пациентот може само да забележи сериозен замор. Кога се сомнева на хроничен пиелитис, само урината ќе му помогне на лекарот да го открие присуството на патологија во човечкото тело.

Во потешки случаи, пиелитис влијае на два бубрези одеднаш. Во овој случај, се појавуваат следниве симптоми:

 • општа слабост;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • честа мокрење, која е придружена со болка.

Дијагностика

За да се дијагностицира пиелитис, потребни се неколку студии:

Врз основа на добиените податоци, лекарот пропишува курс на лекување.

Третман

Задолжително е лекарот да препише исхрана на пациентот, што треба да вклучува:

 • млечни производи;
 • билни производи;
 • свежо овошје и зеленчук;
 • минерална вода;
 • понекогаш се користат лековити билки во форма на чај (лимончиња, конска опашка и смрека). Овие народни лекови помагаат да се елиминираат симптомите на болеста. Тие, исто така, често се користат за лекување на деца.

Ограничете ја употребата:

 • пушено месо;
 • топла зачини;
 • сол;
 • алкохол

Пациентите се пропишани одмор во кревет. Исто така, важно е да пиете доволно вода - околу четири литри дневно.

После тоа, пациентот е пропишан лек, кој ги вклучува следниве лекови:

 • антибиотици со широк спектар (амоксицилин, левомицетин, цефазолин, цефотаксим). Оваа група на лекови е пропишана задолжително за да се елиминира инфекцијата која предизвика развој на патологија;
 • антимикробни лекови (Норфлоксацин, Офлоксацин, Нитроксолин, Бисептол, Стрептоцид, Сулфадиметоксин);
 • аналгетици (лекови против болки); No-shpa, Spazgan и Spazmalgon;
 • Антипиретичните лекови исто така се користат за лекување на пиелитис, особено ако пациентот често има висока телесна температура.
Лекот Амоксицилин

Превенција

 • хигиенски интимни области;
 • обидете се да избегнете хипотермија;
 • умерено вежбање;
 • правилна исхрана;
 • пиење доволно вода;
 • навремен третман на сите болести;
 • употреба на витамини.

Третман на народни лекови

Сите билки се препорачуваат да се користат само со дозвола од лекар, бидејќи растенијата имаат многу несакани ефекти. И не секогаш ист лек подеднакво им помага на двајца различни луѓе.

 • корен бодлив stalnik истурете зовриена вода, нека стојат, вирус и да ги преземат за храна. Оваа алатка помага да се елиминираат симптомите на болеста;
 • лисја од мечка. Истурете ја тревата со вода и вриејте во водена бања, потоа се затегнете преку завој и земајте пред јадење.

Употребата на лековити билки и лекови не се препорачува без консултација со лекарот што посетува. Компетентен и правилен курс на лекување може да се препише само од специјалист, имајќи ја предвид општата состојба на телото на пациентот, како и особеностите на неговиот пиелитис.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Pielit и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот нефролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиелонефритис кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Пиелонефритис кај деца е болест од неспецифична природа, која се манифестира со микробно-воспалителен процес во областа на бубрежниот паренхим и бубрежниот систем на карлицата. Треба да се забележи дека оваа болест е дијагностицирана кај новороденчиња и постари деца и возрасни.

...
Гангрена (појавување симптоми: 9 од 20)

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 8 од 20)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 8 од 20)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .