Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бубрежна хидронефроза: симптоми и третман

Бубрежна хидронефроза - главни симптоми:

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

Етиологија

Првично, вреди да се напомене дека тие ја разликуваат конгениталната хидронефроза и се стекнуваат. Вродена хидронефроза може да се појави како резултат на такви фактори:

 • уринарна опструкција;
 • погрешен распоред на канали.

Што се однесува до стекнатиот облик на оваа бубрежна болест, тогаш, како по правило, може да се развие во однос на позадината на ваквите болести:

 • воспалителни процеси во уринарниот тракт;
 • уролитијаза;
 • тумори на матката, уринарниот тракт, простатата и јајниците;
 • метастази, малигни процеси во абдоминалната празнина;
 • повреди на `рбетниот мозок кои го нарушуваат природниот проток на урината.

Покрај тоа, нарушувањето на процесот на природен одлив на урина може да се должи на анатомските карактеристики.

Фази на развој

Постојат три фази на хидронефроза на левиот (десен) бубрег:

 • компензирана фаза - во оваа фаза, урината се акумулира во карличниот систем во мали количини. Функциите на бубрезите се зачувани речиси во целост.
 • хидронефроза од 2 одделение - постои силно истенчување на ткивото, што доведува до намалување на ефикасноста на телото за 40%;
 • третата фаза - телото е речиси целосно неспособно да се справи со своите функции, се јавува хронична бубрежна инсуфициенција.

Симптоматологија

Во рана фаза на развој на болеста, практично нема симптоми. Во некои случаи, пациентот може да се жали на такви симптоми:

 • Колика;
 • почесто мокрење, кое не носи соодветно олеснување;
 • чувство на тежина во областа на органот.
Симптоми на хидронефроза

Како развој на конгенитална хидронефроза или стекната, може да има досадна, болна болка во лумбалниот регион. Локализацијата на болката зависи од тоа каков вид на бубрег е засегнат. Потоа можете да ги набљудувате следниве симптоми:

 • пониска абдоминална болка;
 • слабост;
 • висока температура;
 • гадење;
 • напади на болка во локацијата на органите;
 • надуеност;
 • висок крвен притисок.

Ако пациентот има треска (повеќе од 37 ° C), тогаш ова го означува почетокот на заразен процес, особено кога постои сомневање за хидронефроза кај децата.

Во некои случаи, пациентот не ги има горенаведените симптоми, освен за една урина, мешана со крв. Таквата повреда бара итно испитување од страна на лекар.

Хидронефроза на левиот бубрег

Хидронефрозата на левиот бубрег е една од најчестите болести на урогениталниот систем. Главниот активирачки фактор е камен кој може да го блокира протокот на урина. Во овој случај, ако каменот влегува во уринарниот канал, размислете за билатерална хидронефроза.

Првиот и најчест симптом на оваа болест е болката на левата страна, која се откажува во ногата. Исто така, постои болно одлив на урина, мешано со крв и слуз. Во некои случаи, пациентот не може да уринира, иако мокрењето е присутно.

Со овие симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар за точна дијагноза и непосреден третман. Речиси секогаш е назначен за операцијата.

Хидронефроза на десниот бубрег

Хидронефрозата на десниот бубрег е уролошко заболување предизвикано од опструкција на уринарниот тракт. Во главната група се постари лица и оние кои злоупотребуваат алкохол.

Симптомите на хидронефрозата на десниот бубрег се исти како и во локализацијата на патолошкиот процес во областа на левиот бубрег. Единствената разлика е тоа што во случај на хидронефроза на десниот бубрег, болката се предава на целиот грб.

Хидронефроза кај деца

Вообичаено, хидронефрозата кај децата е конгенитална болест. Оваа патологија може да се појави кај новороденчиња ако хидронефрозата се дијагностицира за време на бременоста. Кај новородените, патологијата честопати влијае и на бубрезите во исто време.

Со помош на специјална дијагностика е можно да се дијагностицира феталната хидронефроза. Затоа, вродената форма на хидронефроза кај децата е дијагностицирана многу почесто.

Хидронефрозата кај фетусот и причините за развојот на таквата патологија во него може да се утврди дури и во раните линии, со што се овозможува навремено да започне третманот, што значи дека ќе биде поефективно. Ваквата болест кај новороденчињата може да се должи на следните фактори:

 • стеноза на прилоханскиот систем;
 • висок уретрален исцедок;
 • стеснување на вратот на мочниот меур.

Хидронефрозата кај децата се третира поуспешно отколку кај возрасните, бидејќи се дијагностицира во раните фази.

Третман на хидронефроза кај деца

Третманот на хидронефрозата кај децата и новородените се изведува само по точна дијагноза и потврда на дијагнозата. Обврзувачката дијагностичка програма вклучува:

 • урина и крвни тестови;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • Х-зраци испитување на бубрезите.
Х-зраци кај бубрежна хидронефроза

Како по правило, третманот на хидронефрозата кај децата се врши само оперативно и се одвива во две фази:

 • ексцизија на ткиво за проширување на премин;
 • Анастомоза - инцизија на уретерот на карлицата.

Таквата операција не претставува закана за животот, под услов хирургот да е компетентен. Периодот на рехабилитација не трае долго, но овој период бара диета. Оваа околност не се однесува на новороденчиња.

Хидронефроза за време на бременоста

Хидронефрозата во текот на бременоста ги има истите симптоми како оние наведени во горната листа. Вреди да се напомене дека хидронефрозата во оваа позиција често се развива во десниот бубрег отколку во левата страна. Ова се должи на фактот дека уретерот е компресиран поради проширувањето на матката.

Многу е важно да се утврди дали оваа болест била формирана за време на бременоста или била конгенитална. Факт е дека хидронефрозата за време на бременоста може да предизвика развој на патологија кај новороденчето.

Оперативната интервенција во таква позиција е невозможна. Како по правило, конзервативниот третман е пропишан со минимален внес на лекови. Во овој случај, соодветен третман на народни лекови, но само како што е пропишано од лекар. Важно е да се следи оваа диета, но без предрасуди кон детето.

Дијагностика

За време на испитувањето, лекарот може да претходно дијагностицира хидронефроза со палпација. Во областа на телото постои печат. Исто така, земени се предвид симптомите на пациентот и општата состојба на неговото здравје. За точна дијагноза пропишани инструментални и лабораториски тестови:

Ултразвук за бубрежна хидронефроза

Врз основа на тестовите, се прави точна дијагноза и се пропишува правилниот тек на лекување. Ако според резултатите од ваквите студии не е возможно да се направи точна дијагноза, лекарот може да препише КТ скенирање и МРИ испитување.

Третман

Во повеќето случаи, задачата е доделена. Особено ако болеста е дијагностицирана кај деца.

Што се однесува до третманот на болеста кај возрасните, се користи како конзервативен третман, а операцијата се изведува. Сето тоа зависи од степенот на развој на болеста и од општата состојба на пациентот. Важно е во периодот на лекување да се следи исхраната.

Конзервативниот третман е соодветен само во рана фаза на болеста. Како дел од терапијата се пропишуваат лекови од овој спектар на дејство:

 • болка лекови;
 • антиинфламаторно;
 • да се намали крвниот притисок;
 • антибактериски (ако има инфекција).

Сепак, како што покажува практиката, дури и во рана фаза, најдобри резултати се добиваат со операција.

Исхрана

Не последното место во третманот е диета. Исхраната е пропишана од страна на лекар поединечно. Следната храна треба да биде исклучена од секојдневната исхрана:

 • солено
 • масни;
 • пушеле
 • слатки;
 • алкохол;
 • пржено месо и зачинети јадења.

Наместо тоа, исхраната треба да го содржи следново:

 • зеленчук и овошје;
 • млечни производи;
 • верверички.

Ваквата исхрана во комбинација со правилниот третман дава позитивни резултати. Патем, диета може да помогне да се воспостави метаболизам, кој е корисен за целиот организам.

Третман на народни лекови

Народни лекови за третман на хидронефроза често се користат, но само во тандем со метод на третман со лекови, и по консултација со лекарот.

Народни лекови за лекување на оваа болест се претставени во форма:

 • фитотаваров за орална администрација;
 • тинктури;
 • облоги;
 • затоплување лосиони.

Во тандем со главниот курс на лекување, таквите народни лекови ќе дадат позитивни резултати. Особено добри народни лекови помагаат во почетната фаза на болеста.

Обрнете посебно внимание на фактот дека третманот со народни лекови може да се започне само по потврдување на дијагнозата. Инаку, нивната употреба не само што не помага, туку и ја влошува општата состојба на пациентот. Затоа, кога ќе се појават првите симптоми кои ќе укажат на развој на патологија, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Бубрежна хидронефроза е сложена и опасна болест. Меѓутоа, ако започнете со лекувањето на хидронефрозата навремено, болеста е целосно излечена без развој на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бубрежна хидронефроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефрологот , урологот .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бубрежен тумор (појавување на симптоми: 8 од 12)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Нефролитијаза (појавување симптоми: 8 од 12)

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 7 од 12)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Уролитијаза (уролитијаза) (појавување симптоми: 7 од 12)

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .